Bezpłatny podręcznik dla uczniów

AKTUALNOŚCI - SAS 5 / 2014

W dniu 15 kwietnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy oświatowej, który umożliwia uczniom szkół podstawowych i gimnazjów dostęp do bezpłatnych podręczników, innych materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, zadaniem ministra edukacji będzie wyposażenie szkół podstawowych w bezpłatny podręcznik do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej dla uczniów klas I-III. Projekt będzie wdrażany stopniowo. W roku szkolnym 2014/2015 podręcznik trafi do uczniów klas I szkół podstawowych, w roku 2015/2016 podręcznik otrzymają uczniowie klas II szkół podstawowych, natomiast w roku 2016/2017 podręcznik zostanie przydzielony uczniom klas III szkół podstawowych.

Jak wskazali projektodawcy zapewnienie podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej przez ministra edukacji ma związek z objęciem obowiązkiem szkolnym od 2014 r. dzieci sześcioletnich.  Celem projektodawców jest też zakazanie praktyk wydawców, których celem jest nakłanianie szkół do wyboru konkretnego podręcznika, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych, a także narzucania przez wydawców wymogu łącznego nabywania podręczników z innymi dodatkowymi materiałami przeznaczonymi dla ucznia.
Nowe przepisy wprowadzają zasadę kolegialnego wyboru podręcznika lub innego materiału edukacyjnego przez zespół nauczycieli prowadzących poszczególne zajęcia edukacyjne, a na wyższych etapach edukacji – przez zespoły nauczycieli prowadzących zajęcia z poszczególnych przedmiotów.
Określono także procedurę ustalania zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych, a także materiałów ćwiczeniowych stosowanych w danej szkole. W przypadku, gdy nauczyciele nie uzgodnią wspólnej propozycji podręcznika lub materiału edukacyjnego – rozstrzygał będzie dyrektor szkoły. Projekt przewiduje również wprowadzenie wymogu opiniowania przez radę rodziców wyboru zaproponowanego przez nauczycieli i przedstawionego przez dyrektora szkoły zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych, a także materiałów ćwiczeniowych. W ocenie projektodawców rozwiązanie takie zwiększa wpływ rodziców na proces nauczania-uczenia się ich dzieci.
Jednocześnie przewidziano możliwość korzystania przez nauczycieli klas I-III szkół podstawowych z innego niż rządowy podręcznik, pod warunkiem, że jego zakup sfinansuje organ prowadzący szkołę.
Ponadto przewidziano zapewnienie dotacji celowej dla organów prowadzących szkoły podstawowe i gimnazja. Będzie ona przeznaczona na zakup: podręczników do nauczania języka obcego, materiałów edukacyjnych do jego nauczania lub materiałów ćwiczeniowych dla klas I-III szkoły podstawowej, podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej i podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych dla wszystkich klas gimnazjum.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa