Nowe prawo wodne

AKTUALNOŚCI - SAS 11 / 2014

W dniu 21 października 2014 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy Prawo wodne, przedłożone przez Ministra Środowiska

Biorąc pod uwagę, że obecnie podstawowym problemem w gospodarowaniu wodami jest niejasny podział kompetencji między organami administracji rządowej i samorządowej, w założeniach do nowej ustawy m.in. zaproponowano zmianę struktury prawno-organizacyjnej organów administracji publicznej i – w konsekwencji – rozdzielenie kompetencji w zakresie inwestycji i utrzymania mienia Skarbu Państwa związanego z gospodarką wodną od funkcji administracyjnych i planistycznych.
Zaproponowano także stworzenie racjonalnego systemu finansowania gospodarki wodnej oraz wzmocnienie nadzoru ministra do spraw gospodarki wodnej nad instytucjami funkcjonującymi w obszarze gospodarki wodnej.
W ramach zmian strukturalnych przewidziano zmniejszenie liczby organów i urzędów z 15 do 6 urzędów gos-podarki wodnej i 2 państwowych osób prawnych (w postaci zarządu dorzecza Wisły i zarządu dorzecza Odry).
Ponadto przewidziano, że jednym z wielu zadań wykonywanych przez urząd gospodarki wodnej będzie wydawanie pozwoleń wodnoprawnych, z wyłączeniem pozwoleń wydawanych przez starostę.
Przewidziano powołanie Państwowej Rady Gospodarki Wodnej, jako organu opiniodawczo-doradczego ministra ds. gospodarki wodnej. Zastąpi ona Krajową Radę Gospodarki Wodnej (organ opiniodawczo-doradczy prezesa KZGW), która zostanie zlikwidowana. Rada gospodarki wodnej ma powstać przy każdym urzędzie gospodarki wodnej (w sumie będzie ich 6). Natomiast prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej będzie pełnił funkcję centralnego organu rządowego w sprawach gospodarowania wodami.
Zgodnie z założeniami zostaną utworzone zarządy dorzeczy: Wisły i Odry (państwowe osoby prawne), które będą odpowiedzialne za inwestycje i utrzymanie infrastruktury wodnej, przy których powołane zostaną komitety konsultacyjne, jako zespoły opiniodawczo-doradcze dyrektorów zarządów dorzeczy. Założono, że część wpływów z opłat i kar środowiskowych, będących przychodami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie skierowana właśnie do zarządów dorzeczy.
Ze względu na zmniejszającą się efektywność działania spółek wodnych założono powierzenie utrzymania melioracji szczegółowych gminom. Zgodnie z założeniami do końca 2020 r. gminy mają otrzymywać dotację podmiotową z budżetu państwa z przeznaczeniem na dofinansowanie wydatków bieżących związanych z utrzymywaniem wód i urządzeń wodnych.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa