Starostowie będą odpowiadać za rzeczy znalezione

AKTUALNOŚCI - SAS 4 / 2015

W dniu 10 marca 2015 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych oraz zmianie niektórych innych ustaw. Jej celem jest całościowe uregulowanie problematyki rzeczy znalezionych poprzez określenie praw i obowiązków znalazcy rzeczy oraz przechowującego, uregulowanie postępowania w sprawach przyjmowania i przechowywania rzeczy znalezionych oraz poszukiwania osób uprawnionych do ich odbioru, a także postępowania z rzeczami o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej.

Organem odpowiedzialnym za przyjmowanie odnalezionych rzeczy stał się właściwy starosta. Wartość minimalną rzeczy przechowywanych w powiatach określono na poziomie 100 zł – jeśli będzie niższa, starosta będzie mógł odmówić przyjęcia na przechowanie rzeczy znalezionej. Jeśli wartość rzeczy przekracza 5 tys. zł – ogłoszenie o znalezieniu powinno się ukazać w prasie lokalnej.
Jednocześnie w ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi utworzono krajowy rejestr utraconych dóbr kultury, który będzie działał niezależnie od prowadzonego obecnie krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Rejestr będzie zawierał informacje o zabytkach ujętych w rejestrze zabytków, muzealiach, materiałach bibliotecznych oraz materiałach archiwalnych, utraconych przez właścicieli na skutek popełnienia czynu zabronionego.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa