Wojska Obrony Terytorialnej

AKTUALNOŚCI - SAS 11/2016

25 października 2016 r. Rada Ministrów przyjęła ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Zgodnie z założeniami wprowadzony zostanie nowy rodzaj czynnej służby wojskowej w postaci terytorialnej służby wojskowej, która będzie czynną służbą wojskową pełnioną rotacyjnie (minimum jeden weekend w miesiącu) i dyspozycyjnie. Służba rotacyjna będzie pełniona w jednostce wojskowej. Zakłada się, że żołnierze powoływani po raz pierwszy do służby, kierowani będą na szkolenie podstawowe wynoszące 16 dni, po którym składać będą przysięgę wojskową. Będą mieli oni możliwość dalszego szkolenia, awansowania oraz otrzymywania odznaczeń. Pierwszeństwo służby w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) będą mieć członkowie organizacji proobronnych i absolwenci klas wojskowych. Po 3 latach służby w WOT żołnierze nabywaliby pierwszeństwo w powołaniu do służby kandydackiej i zawodowej służby wojskowej.

Projekt zakłada wypłacanie świadczeń dla żołnierzy WOT w podobnym zakresie, jak żołnierzom rezerwy powołanym na ćwiczenia wojskowe, a dodatkowo comiesięczny dodatek „za gotowość bojową”.
Podczas służby, żołnierze podlegaliby określonym rygorom ograniczenia praw i swobód publicznych także dodatkowym obowiązkom, np. w zakresie przechowywania umundurowania i ekwipunku wojskowego, konieczność stawienia się do służby rotacyjnej w umundurowaniu.
Projekt przewiduje, że na czele WOT stanie Dowódca Wojsk obrony Terytorialnej, który będzie wykonywał swoje zadania przy pomocy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

SPIS TREŚCI

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa