Przegląd legislacyjny

Dz.U. z 2015 r. poz. 658, 942, 979, 997

NAGRODY ZA ZNALEZIENIE SKARBU

Od 15 lipca 2015 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2 lipca 2015 r.w sprawie nagród za znalezienie zabytków lub materiałów archiwalnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 979)

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. poz. 397) i określa:

1) rodzaje i wysokość,
2) warunki i tryb przyznawania
- nagród za znalezienie zabytków i materiałów archiwalnych, które na podstawie art. 187 § 2 albo art. 189 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.) stały się własnością Skarbu Państwa.
Zgodnie z § 2 nagrodami są nagroda pieniężna albo dyplom. Stosownie do § 3 nagrodę pieniężną przyznaje się w wysokości do trzydziestokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym, ogłaszanej przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 748), przy czym określono, że wysokość nagrody pieniężnej nie może być niższa
niż jedna dziesiąta wartości materialnej zabytku lub materiału archiwalnego.Nagrodę pieniężną przyznaje się, gdy zabytek lub materiał archiwalny posiada znaczną wartość historyczną, artystyczną, naukową lub materialną. W pozostałych przypadkach przyznaje się dyplom (§ 5 rozporządzenia).


REKOMPENSATA DLA GMIN

Od 1 sierpnia 2015 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2 lipca 2015 r. w sprawie wykazu gmin, którym przysługuje część rekompensująca subwencji ogólnej za rok 2014 (Dz.U. z 2015 r. poz. 997)

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz.U. Nr 188, poz. 1840, z późn. zm.) i ustala wykaz gmin, którym przysługuje część rekompensująca subwencji ogólnej za rok 2014, które w roku podatkowym 2014 nie uzyskały dochodów na skutek zwolnienia przedsiębiorców, o których mowa w art. 10 ust. 1 ustawy z 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw, z podatku od nieruchomości, stanowiący załącznik do rozporządzenia.


ENERGETYKA

Od 3 sierpnia 2015 r. obowiązuje ustawa z 27 maja 2015 r. o zmianie ustawy  - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2015 r. poz. 942)

Nowelizacja dotyczy obowiązków gminy w zakresie planowania i finansowania oświetlenia dróg publicznych, ulic, placów, miejsc publicznych, dróg rowerowych oraz chodników zlokalizowanych w granicach pasów drogowych dróg publicznych. Zasadniczym jej celem jest nie tylko ograniczenie obowiązku finansowania oświetlenia dróg przez gminy, ale przede wszystkim dokonanie racjonalnego podziału tego finansowania pomiędzy gminy a zarządcę dróg krajowych, którym jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Nowelizacja przewiduje taki podział finansowania, który uwzględnia kryterium, jakim są potrzeby mieszkańców gminy. Ustawa precyzyjnie identyfikuje miejsca, dla których powinno być zapewnione oświetlenie. Tymi miejscami właściwymi są: ulice, place, miejsca publiczne, i wszystkie kategorie dróg publicznych. W sytuacji, gdy oświetlenie jest podyktowane przede wszystkim potrzebami zapewnienia bezpieczeństwa ruchu lokalnego, zarówno samochodowego, rowerowego jak i pieszego, zgodnie z projektem, gmina zachowuje obowiązek planowania oświetlenia, a następnie jego finansowania.


POSTĘPOWANIE PRZED SĄDAMI ADMINISTRACYJNYMI

Od 15 sierpnia 2015 r. obowiązuje ustawa z 9 kwietnia 2015 r.o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2015 r. poz. 658)
Jedną ze zmian jest możliwość orzekania merytorycznego (obok dotychczasowego, wyłącznie kasacyjnego) oraz wprowadzenie mechanizmu autokontrolnego przed sądem pierwszej instancji, który - uznając skargę za oczywiście uzasadnioną - będzie mógł sam orzec w sprawie, bez konieczności przekazywania skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Na podstawie art. 145a p.p.s.a. dodanego do zmienianej ustawy, sąd będzie mógł zobowiązać organ do wydania w określonym terminie decyzji lub postanowienia, wskazując sposób załatwienia sprawy lub jej rozstrzygnięcie, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, a rozstrzygnięcia nie pozostawiono uznaniu organu. W przypadku niewydania decyzji lub postanowienia w określonym przez sąd terminie, strona będzie mogła wnieść skargę, żądając wydania orzeczenia stwierdzającego istnienie albo nieistnienie uprawnienia lub obowiązku.
Z kolei nowa regulacja zawarta w art. 179a p.p.s.a. umożliwia wojewódzkiemu sądowi administracyjnemu dokonanie autokontroli zaskarżonego wyroku lub postanowienia, od którego przysługuje skarga kasacyjna (obok już istniejącej autokontroli dotyczącej zażaleń, uregulowanej w art. 195 § 2 p.p.s.a.).

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa