Uchwała składu siedmiu sędziów NSA z dnia 10 stycznia 2011 r., sygn. akt I OPS 4/10

ORZECZNICTWO - SAS 8 / 2011

Uchwała: „Postępowanie wszczęte przed właściwą komisją dyscyplinarną na podstawie art. 118 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 ze zm.) jest postępowaniem dyscyplinarnym i na orzeczenie kończące to postępowanie w drugiej instancji stronie służy skarga do sądu administracyjnego zgodnie z art. 124j tej ustawy.”

Przedmiotem rozważań NSA w niniejszej sprawie było rozstrzygnięcie wątpliwości w przedmiocie dopuszczalności do sądu orzeczenia wydanego w trybie art. 118 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (dalej: PSP). Zgodnie z art. 188 ust. 1 PSP za przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi, nieuzasadniające wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, przełożony dyscyplinarny może wymierzyć karę upomnienia na piśmie, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od powzięcia wiadomości o przewinieniu. Sąd zwrócił uwagę, że postępowanie dyscyplinarne wszczynane na podstawie art. 124 PSP jest zwykłym postępowaniem dyscyplinarnym, natomiast postępowanie, o jakim mowa w art. 118 PSP, jest uproszczonym postępowaniem dyscyplinarnym. Wskazał również, że dalsze przepisy ustawy o Państwowej Straży Pożarnej nie precyzują, czy orzeczenie wydane w trybie art. 118 ust. 2 przez właściwą komisję dyscyplinarną jest orzeczeniem pierwszej, czy drugiej instancji.

Rozstrzygając wątpliwości orzecznicze NSA opowiedział za prawem do sądu funkcjonariusza ukaranego w trybie art. 118 ust. 1 PSP. 

Podkreślił, że Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z dnia 15 marca 2005 r. sygn. akt Ts 199/04, uznał, że treść ww. przepisu nie wskazuje na pozbawienie skarżącego konstytucyjnego prawa do sądu w jakimkolwiek aspekcie. NSA zwrócił uwagę, że postępowanie dyscyplinarne jest postępowaniem represyjnym, w którym prawo do sądu pełni rolę szczególną, gwarantując kontrolę poszanowania praw i wolności obywatelskich przez niezależny, bezstronny i niezawisły sąd (por. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia: 15 marca 2005 r., sygn. akt Ts 199/04; 11 września 2001 r., sygn. akt SK 17/00; 8 grudnia 1998 r., sygn. akt K 41/97; 2 czerwca 1999 r., sygn. akt K 34/98; 4 marca 2008 r., sygn. akt SK 3/07). Podkreślił nadto, że przepis art. 77 ust. 2 Konstytucji RP wskazujący, że ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności i praw, pozostaje w ścisłym związku z art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którym każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. 

Reasumując swoje wywody NSA uznał, że ani specyfika stosunku służbowego w Państwowej Straży Pożarnej, ani szczególny tryb postępowania, jakim jest postępowanie dyscyplinarne, nie mogą uzasadnić wyłączenia prawa do sądu w przypadku wymierzenia strażakowi przez przełożonego dyscyplinarnego kary upomnienia na piśmie w trybie uproszczonym, o którym mowa w art. 118 PSP.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Główny księgowy może przewodniczyć komisji przetargowej

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 8 / 2011

Jeżeli kierownik zamawiającego na podstawie delegacji zawartej w art. 19 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych powoła komisję przetargową, może obowiązki przewodniczącego powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku głównego księgowego.

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157 poz. 1240 z późn. zm.) głównym księgowym podmiotu sektora publicznego jest pracownik, któremu kierownik jednostki powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:

  • prowadzenia rachunkowości jednostki,
  • wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi,
  • dokonywania wstępnej kontroli,

– zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,
– kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

Zatem kontrole, o których mowa w art. 54 ust. 1 pkt. 3 ustawy o finansach publicznych nie obejmują dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz czynności związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedury udzielenia zamówienia publicznego.

Za nadinterpretację obowiązującego stanu prawnego uznać należy twierdzenie, że ustawa o finansach publicznych uniemożliwia powołanie głównego księgowego do składu komisji przetargowej, gdyż uniemożliwi to dokonywanie wstępnych kontroli oraz czynności wskazanych w art. 54 ust. 1 pkt. 3 tej ustawy. 

Również przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych nie ograniczają prawa do powołania głównego księgowego do składu komisji przetargowej. 
W ustawie Prawo zamówień publicznych określona została rola komisji przetargowej. Stosownie do postanowień art. 20 ust. 1 wskazanej ustawy, komisja przetargowa jest zespołem pomocniczym kierownika zamawiającego powołanym do:

  • oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne, 
  • badania i oceny złożonych ofert.

Dla ustalenia czy główny księgowy może być powołany do składu komisji przetargowej istotne znaczenie ma norma zawarta w art. 18 ust. 1 Prawa zamówień publicznych. Zgodnie ze wskazanym przepisem za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego odpowiada kierownik zamawiającego. 
W związku z powyższym, to na kierownika zamawiającego ustawodawca nałożył ciężar odpowiedzialności za zgodne z przepisami udzielenie zamówienia publicznego.

ZAPAMIĘTAJ!

Przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o finansach publicznych nie ustalają zakazu powołania głównego księgowego jednostki samorządu terytorialnego na członka komisji przetargowej.

Marek Okniński

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Oferta złożona po terminie

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Gmina ogłosiła zapytanie ofertowe dotyczące wyboru koordynatora projektu realizowanego przy współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego. W treści ogłoszenia była informacja, iż oferty należy złożyć do dnia 8 lipca do godziny 12:00 w biurze obsługi mieszkańców urzędu gminy. Mając na uwadze powyższe proszę o wyjaśnienie, czy oferty, które wpłynęły do biura w dniu 11 lipca 2011 r., zaś zostały nadane na poczcie 8 lipca 2011 r. należy odrzucić jako oferty złożone po terminie czy też uwzględnić je z uwagi na fakt, iż zostały nadane w dniu 8 lipca? Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż w treści ogłoszenia brak było pouczenia, że oferty, które wpłyną po wyznaczonym terminie, będą odrzucone. 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Sposób postępowania zamawiającego w opisanej powyżej sytuacji uzależniony jest od wartości zamówienia na wybór koordynatora projektu realizowanego przy współfinansowaniu z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jeżeli wartość zamówienia w okresie realizacji umowy przekracza równowartość 14.000 Euro (tj. 53.746,00 zł netto) zastosowanie znajdują przepisy zawarte w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm).

W analizowanej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 84 ust. 2 wskazanej ustawy, zgodnie z którym zamawiający zwraca ofertę złożoną po terminie. Pod pojęciem „złożona” należy rozumieć faktyczne dostarczenie oferty do siedziby zamawiającego – nadanie oferty pocztą (w tym w placówce operatora publicznego tj. Poczty Polskiej) przed upływem terminu składania ofert nie stanowi przesłanki umożliwiającej uznanie oferty za złożoną w terminie, jeżeli nie zostanie ona dostarczona do zamawiającego w wyznaczonym terminie. 
Natomiast w przypadku gdy wartość zamówienia nie przekracza kwoty 53.746,00 zł netto swoboda zamawiającego w podejmowaniu decyzji odnośnie przyjęcia oferty złożonej po terminie jest znacznie większa.

Ponieważ zgodnie z art. 4 pkt. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych do zamówień o wartości mniejszej niż wskazana powyżej kwota przepisy ustawy nie mają zastosowania, również norma art. 84 ust. 2 nie jest obowiązująca.

W konsekwencji, na podstawie obowiązującego stanu prawnego decyzja co zrobić z ofertą złożoną po terminie należy do wyłącznej kompetencji zamawiającego. 
Jeżeli zamawiający w regulaminie prowadzenia procedury wyboru koordynatora projektu nie określił sposobu postępowania z ofertą złożoną po upływie terminu, ale nadaną w wyznaczonym terminie, wydaje się racjonalnym odwołanie do wykładni celowościowej prowadzonej procedury konkurencyjnego wyboru wykonawcy zamówienia.
Ponieważ celem prowadzonej procedury jest zapewnienie jak największej konkurencji i wybór możliwie najkorzystniejszej oferty wydaje się możliwym przyjęcie złożonych po terminie ofert, o ile zamawiający nie poinformował już wybranego wykonawcy o podjętej decyzji w zakresie rozstrzygnięcia prowadzonej procedury.

Marek Okniński

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Aukcja elektroniczna na wymianę stolarki okiennej

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 8 / 2011

W przypadku gdy przedmiotem zamówienia publicznego jest wymiana stolarki okiennej zamawiający może stosować tryby określone w art. 10 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych z wyłączeniem trybu zapytania o cenę. W praktyce najczęściej wykorzystywany jest do wyboru wykonawcy zamówienia publicznego związanego z wymianą stolarki okiennej tryb przetargu nieograniczonego.

Biorąc pod uwagę zwiększającą się popularność tzw. zamówień elektronicznych, warto rozważyć wykorzystanie w procedurze wyboru wykonawcy wymiany stolarki okiennej zastosowanie procedury aukcji elektronicznej przewidzianej w art. 91a – 91c ustawy Prawo zamówień publicznych.
Dzięki zastosowaniu aukcji elektronicznej zamawiający może, w praktyce bezkosztowo, doprowadzić do zmniejszenia cen realizacji zamówienia w stosunku do pierwotnie zawartych w ofertach, złożonych przez wykonawców uczestniczących w przetargu nieograniczonym.
Jak wskazuje bowiem dotychczasowa praktyka stosowania procedury aukcji elektronicznej, firmy w trakcie jej trwania, w celu pozyskania zamówienia, obniżają swoją marżę – natomiast nie mają możliwości obniżenia jakości oferowanej stolarki.
Dzięki wdrożonej przez Urząd Zamówień Publicznych bezpłatnej platformie aukcyjnej przeprowadzenie procedury aukcji elektronicznej, w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, nie generuje dodatkowych kosztów.
Informacje na temat bezpłatnej platformy aukcyjnej UZP dostępne są na stronie internetowej pod adresem: https://aukcje.uzp.gov.pl
Ponieważ ustawa Prawo zamówień publicznych w zakresie robót budowlanych umożliwia stosowanie trybu licytacji elektronicznej (art. 74 – art. 81 ustawy) warto w odniesieniu do zamówień na wymianę stolarki okiennej rozważyć zastosowanie tego trybu.
Podobnie jak w procedurze aukcji elektronicznej tak i w trybie licytacji elektronicznej wykonawca może skorygować cenę realizacji zamówienia, co w konsekwencji obniża koszty wykonania zamówienia ponoszone przez zamawiającego.

W przypadku zamawiających, którzy w ciągu roku muszą dokonywać sukcesywnej wymiany stolarki okiennej (np. jednostki administrujące lokalami komunalnymi lub służbowymi) warto rozważyć zawarcie umowy ramowej na okres 12 – 48 miesięcy.

Zawieranie umów ramowych na wymianę stolarki okiennej sprawdziło się w praktyce, np. w Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami Warszawa Mokotów. Wskazana jednostka samorządowa m. st. Warszawy od kilku lat zawiera umowy ramowe, których przedmiot dotyczy sukcesywnej wymiany stolarki okiennej w lokalach komunalnych. Dzięki zawarciu umowy ramowej zamawiający może sukcesywnie dokonywać wymiany stolarki okiennej w administrowanych lokalach bez narażania się na zarzut dzielenia zamówienia, a dodatkowo w sposób efektywny (zwłaszcza w zakresie ceny zakupu) realizować procedurę zakupową.

WYMOGI DOTYCZĄCE OPISU PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

Ponieważ wymiana stolarki okiennej jest robotą budowlaną należy pamiętać, iż rygory ustawy Prawo zamówień publicznych zobowiązują zamawiającego w szczególności do:

  • określenia przedmiotu zamówienia za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót (art. 31 ust. 1 ustawy PZP),
  • posiadania kosztorysu inwestorskiego (art. 33 ust. 1 ustawy PZP),
  • uwzględniania w wartości zamówienia na robotę budowlaną wartości dostaw związanych z wykonaniem robót budowlanych oddanych do dyspozycji wykonawcy.

Określając parametry, jakie musi spełniać zamawiana stolarka, należy brać pod uwagę warunki minimalne określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002r. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.). 
Wskazane rozporządzenie określa dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła Uk, jaką muszą charakteryzować się okna, drzwi balkonowe i drzwi zewnętrzne montowane w budynkach użyteczności publicznej.

Dobrze przygotowany opis przedmiotu zamówienia, oprócz określenia dopuszczalnej wielkości współczynnika izolacyjności cieplnej, powinien zawierać również wymogi zamawiającego odnośnie:

  • infiltracji powietrza – parametr ten określa ile powietrza (w m3) przenika przez szczelinę przymyku o długości 1m w ciągu 1 godziny. Zgodnie z PN-91/B-02020 współczynnik infiltracji „a” powinien zawierać się w przedziale od 05 do 1,0 m3 x h x daPa.
  • izolacyjności akustycznej (dźwiękoszczelność),
  • rodzaju okuć (generalnie powinny to być okucia obwiedniowe) z zaznaczeniem funkcji, jakie muszą spełniać np. uchył, mikrowentylacja, zabezpieczenie antywłamaniowe, rodzaj powłoki,
  • w przypadku stolarki z PCW rodzaj dopuszczonego stabilizatora polimeru (zamawiający powinien wymagać stabilizatora cynkowo–wapniowego tzw. bezołowiowego, czyli uznawanego za najmniej szkodliwy),
  • wymaganego rodzaju zastosowanej szyby (np. antywłamaniowe, hartowane, laminowane),
  • parametrów uszczelek (np. przylgowe, stale elastyczne, odporne na działanie warunków atmosferycznych w przedziale temperatury –300C do + 600C, ozonu, środków do mycia szyb, detergentów).

Edyta Partyn

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Ściągawka z otwarcia ofert

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 8 / 2011

Zamawiający w związku z otwarciem ofert musi bezwzględnie pamiętać o zasadzie, iż oferty otwierane są bezpośrednio po upływie terminu ich składania, koniecznie w dniu, w którym upłynął termin na ich składanie.

Realizując dyspozycję wynikającą z art. 86 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, zamawiający powinien w miarę możliwości dążyć do sytuacji, aby złożone oferty były otwierane możliwie jak najszybciej po upływie terminu ich składania. Zalecanym jest, aby oferty były otwierane nie później niż po upływie kwadransa od upływu terminu na ich składanie. Takie rozwiązanie pozwoli wykonawcom na wzięcie udziału w sesji otwarcia ofert i zwiększy poczucie transparentności prowadzonych przez zamawiającego procedur wśród firm uczestniczących w organizowanych przetargach. 

W praktyce udzielania zamówień publicznych ugruntowała się zasada, że otwarcie ofert w zdecydowanej większości przypadków prowadzone jest przez osobę ze składu komisji przetargowej (najczęściej przewodniczącego). Jednak zdarzają się przypadki, iż komisja powoływana zostaje dopiero po otwarciu ofert (zgodnie z art. 20 ust. 1 komisja może zostać powołana jedynie do oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz do badania i oceny ofert). Wówczas czynności otwarcia ofert prowadzone są przez kierownika zamawiającego lub osobę przez niego wyznaczoną. Jeżeli prowadzący otwarcie ofert nie ma doświadczenia w procedurze związanej z udzielaniem zamówień publicznych może nie zrealizować wszystkich czynności, jakie przewiduje Prawo zamówień w związku z publicznym otwarciem złożonych ofert. 

Ponieważ naruszenie obowiązków związanych z publicznym otwarciem ofert może stanowić podstawę unieważnienia postępowania, np. w przypadku gdy zamawiający uniemożliwi udział w otwarciu ofert wszystkim zainteresowanym, ograniczając prawo udziału tylko do przedstawicieli firm, które złożyły oferty, poniżej zamieszczam zakres czynności, jakie bezwzględnie powinny zostać wykonane w trakcie otwarcia ofert przetargowych.

W ramach procedury związanej z otwarciem ofert:

  • zasadnym jest poproszenie obecnych o wpisanie się na listę obecności (praktyka wykazuje, aby wpis został dokonany jeszcze przed rozpoczęciem otwierania ofert),
  • należy podać kwotę brutto (wyrażoną w PLN), jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (nie ma potrzeby podawania kwoty w EURO),
  • zalecanym jest przedstawienie składu komisji przetargowej, podanie imienia i nazwiska kierownika zamawiającego (lub osoby, której kierownik zamawiającego powierzył zastrzeżone dla niego czynności),
  • zasadnym jest wskazanie przedmiotu postępowania oraz trybu, w jakim postępowanie jest prowadzone,
  • należy poinformować zebranych o liczbie złożonych ofert oraz zwrócić uwagę na nienaruszalność opakowań, w jakich dostarczono oferty,
  • otwarcia ofert należy dokonać w kolejności ich składania w siedzibie zamawiającego z podaniem daty i godziny złożenia oferty,
  • należy odczytać po otwarciu oferty:
  • imię i nazwisko, nazwę (firmę) oraz adres (siedzibę) wykonawcy, którego oferta jest otwierana,
  • cenę oferty (co najmniej brutto – nie ma obowiązku podawania ceny netto bądź stawki lub wartości kwoty VAT)), termin wykonania zamówienia, okres gwarancji oraz warunki płatności zawarte w ofercie, 
  • zalecanym jest po otwarciu wszystkich ofert zwrócenie się do obecnych z pytaniem czy nie mają zapytań do odczytanych informacji, 
  • w przypadku gdy wykonawcy zgłoszą zapytania należy zawrzeć ich treść w protokole z otwarcia ofert,
  • zasadnym jest poinformowanie zebranych o terminie, w jakim zostanie przekazana informacja o wyniku postępowania do wykonawców, którzy złożyli oferty. 

Edyta Partyn

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 ze zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

 

Cen robót dodatkowych nie należy ustalać już na etapie przetargu

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 8 / 2011

W praktyce udzielania zamówień publicznych coraz częściej występują sytuacje, w których zamawiający nakłada na wykonawców wymóg, aby ewentualne roboty dodatkowe były realizowane według cen zawartych w złożonych ofertach przetargowych. Tymczasem tego rodzaju warunek nie znajduje oparcia w obowiązującym stanie prawnym.

Ustawa Prawo zamówień publicznych w art. 67 ust. 1 pkt. 5 przewiduje możliwość udzielania w trybie z wolnej ręki dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych lub usług zamówień dodatkowych nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50% wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli:

a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub
b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego.

Opierając się na wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2006 r. sygn. akt: III SA/Wa 874/06) poprzez pojęcie zamówienia dodatkowego należy rozumieć wyłącznie zamówienie funkcjonalnie wynikające z zamówienia podstawowego, którego istnienia wcześniej nie można było przewidzieć oraz którego nie można oddzielić od zamówienia podstawowego ze względów technologicznych. Z istoty zamówienia dodatkowego wynika, że dotyczy ono wyłącznie robót budowlanych i usług, a nie dostaw. 

Biorąc pod uwagę specyfikę zamówień dodatkowych, których wystąpienie nie jest możliwe do uprzedniego przewidzenia, trudno uznać za prawidłowe działanie zamawiającego polegające na określeniu w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymogów, aby wynagrodzenie wykonawcy uwzględniało również zamówienia dodatkowe lub aby złożone oferty przetargowe zawierały stawki wynagrodzeń, jakie będą stosowane przy rozliczaniu robót zlecanych jako zamówienia dodatkowe. Wskazać należy, iż w wyroku Zespołu Arbitrów (sygn. akt UZP/ZO/0947/06) podniesiono, że zamówienia dodatkowe stanowią oddzielne zamówienie i nie mogą być wliczone w cenę robót budowlanych. Przedmiot zamówienia dodatkowego nie jest i nie może być objęty zakresem zamówienia podstawowego. Choć zamówienie dodatkowe jest powiązane z podstawowym, jednak stanowi nowe i samodzielne zamówienie, za które wykonawcy należy się odrębne wynagrodzenie. 

Reasumując stwierdzić należy, że zapisy zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, dotyczące ustalania cen za realizację zamówień dodatkowych, już w składanej ofercie przetargowej mogą być przedmiotem odwołań wnoszonych przez wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego.

Edyta Partyn

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Rozkład czasu pracy urzędu

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Urząd pracuje 5 dni w tygodniu w godzinach: poniedziałek 9:00 - 17:00, w pozostałe dni 7:00 - 15:00. Czy taki rozkład czasu nie narusza tzw. doby pracowniczej unormowanej w Kp w art. 128? Czy praca we wtorek od godz. 7:00 nie stanowi dwóch nadgodzin poniedziałkowych? Wprowadzając taki rozkład pracy w urzędzie kierowaliśmy się potrzebami petentów, którzy dzięki temu mogą załatwić sprawy po godz. 15:00. Proszę o interpretację, czy jest to zgodne z przepisami prawa?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W przedstawionym opisie sytuacyjnym wszystko jest zgodne z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy. I tak:

  • zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy – warunek ten jest spełniony;
  • zgodnie z Art. 132 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku – warunek ten jest spełniony;
  • nie można mówić o godzinach nadliczbowych, ponieważ zgodnie z art. 151 § 1 Kodeksu pracy za pracę w godzinach nadliczbowych uważa się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy – czas pracy pracowników nie przekracza 8 godzin na dobę, 40 godzin w tygodniu i każdy pracownik ma zapewnione ponad 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Warto jeszcze tutaj przytoczyć art. 135 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca., jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (tzw. zastosowanie systemu równoważnego czasu pracy). W tym przypadku przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy (1 miesiąc) może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy.

Reasumując - przedstawiony rozkład czasu pracy w gminie nie narusza unormowań zawartych w art. 128 Kodeksu pracy

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Dział szósty „Czas Pracy” ustawy Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późniejszymi zmianami 
– stan prawny 12 stycznia 2011 r.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Pracownik zatrudniony przy innej pracy prowadzi szkolenia bhp?

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE REFERENTA PRAWNEGO:

Czy pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp (nieposiadający rocznego stażu pracy w służbie), posiadając ukończone studia podyplomowe z zakresu zarządzania bhp może prowadzić okresowe szkolenia bhp współpracowników, kierowników - pod których nie podlega, i kierownika - w którego jest referacie?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Przepis art. 23711 § 1 Kodeksu pracy (k.p.) stanowi, że pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. 

W przypadku braku kompetentnych pracowników, pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy (§ 2). Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, a także specjalista spoza zakładu pracy powinni spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań służby bhp oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby. 

Kwalifikacje niezbędne do wykonywania zadań służby bhp określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.). Zgodnie z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia, pracownikami służby bhp mogą być osoby spełniające następujące wymagania kwalifikacyjne:

  • inspektorem bhp może być osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • starszym inspektorem bhp może być osoba posiadająca:
  • zawód technika bhp oraz co najmniej 3 letni staż pracy w służbie bhp lub
  • wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp,
  • specjalistą do spraw bhp może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo podyplomowe studia w zakresie bhp i co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp.

Pracownik kierujący wieloosobową komórką organizacyjną powinien spełniać co najmniej wymagania niezbędne na stanowisku specjalisty (oprócz kwalifikacji zawodowych wymagany jest co najmniej 1 rok stażu pracy), w przypadku zatrudnienia go w jednoosobowej komórce – co najmniej do wykonywania obowiązków starszego inspektora do spraw bhp (bez obowiązku posiadania minimalnego stażu pracy). Przy czym chodzi tu o komórkę organizacyjną służby bhp.
Możliwość wykonywania zadań służby bhp przez pracownika zatrudnionego przy innej pracy, nie zwalnia tego pracownika z powyższych obowiązków.

Jeżeli pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, jest jedynym pracownikiem wykonującym zadania służby bhp u danego pracodawcy, nie kieruje żadną komórką organizacyjną, to w przypadku posiadania przez niego studiów podyplomowych w zakresie bhp, nie obowiązuje go wówczas roczny staż pracy w służbie bhp.

Sławomir Pyźlak

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 24, poz. 141 z późn. zm.),
– Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 109, poz. 704 z późn. zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Praca w godzinach nadliczbowych

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Zwracamy się z prośbą o interpretację prawną dotyczącą czasu pracy pracownika samorządowego. Praca w urzędzie odbywa się według następującego rozkładu: środa od 7.30 do 15.00, pozostałe dni tygodnia od 7.30 do 17.30. Obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy. W regulaminie pracy został zawarty zapis, że praca w środę pomiędzy godz. 15.30 a 17.30 nie jest pracą w godzinach nadliczbowych.

Zgodnie z art. 151 kodeksu pracy, praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Z treści art. 154, § 2 wynika, że pracodawca, w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, na pisemny wniosek pracownika może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych.
Przepisy kodeksu pracy w art. 151, § 11 stanowią, że w przypadku pracy w niedzielę/święto pracodawca zapewnia pracownikowi inny dzień wolny od pracy, w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli (tj. przysługuje inny cały dzień wolny od pracy, bez względu na ilość godzin świadczenia pracy w niedzielę).
Natomiast w oparciu o art. 151, § 3 kodeksu pracy w przypadku pracy w sobotę, która stanowi dzień dodatkowo wolny od pracy z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, pracownikowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego (tj. przysługuje inny cały dzień wolny od pracy, bez względu na ilość godzin świadczenia pracy w sobotę).

Nowelizacja ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych w art. 42, w ust. 4 wprowadziła nowe rozwiązania dotyczące czasu pracy, a mianowicie „pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze (…)”

W związku z powyższym proszę o dokonanie interpretacji, jak należy stosować ww. przepisy i w jaki sposób należy rekompensować pracę pracownika:

  • pracownik przepracował w sobotę 3 godziny – czy należy udzielić całego dnia wolnego, czy tylko 3 godziny, tj. w tym samym wymiarze,
  • pracownika przepracował w niedzielę 4 godziny – czy należy udzielić całego dnia wolnego, czy jedynie 4 godzin w zamian,
  • czy w przypadku wystąpienia godzin nadliczbowych (ponad 40 tygodniowo) w dniach od poniedziałku do piątku, należy pracownikowi udzielić czasu wolnego w tym samym wymiarze co liczba godzin nadliczbowych, czy w razie niezłożenia wniosku przez pracownika w wymiarze o 1 wyższym,
  • czy stosując wydłużony wymiar czasu pracy (czas pracy w środę od 7.30 do 17.30, a pozostałe dni tygodnia od 7.30 do 15.00, można zastosować dłuższy niż 1-miesięczny okres rozliczeniowy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Ustawa o pracownikach samorządowych jest przepisem szczególnym w stosunku do przepisów Kodeksu pracy. Zapewnia ona pracownikowi samorządowemu, z tytułu pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych, jedynie zwykłe wynagrodzenie lub czas wolny w tym samym wymiarze, co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych). Wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Jeżeli zatem pracownik samorządowy wykonujący pracę w godzinach nadliczbowych jako rekompensatę wybiera wynagrodzenie, to pracodawca powinien wypłacić mu zwykłe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, bez dodatku. Obowiązujące regulacje dotyczące pracowników samorządowych nie przewidują dodatków ani 50%, ani 100% za godziny nadliczbowe, o których mowa w Kodeksie pracy. Wynagrodzenie należne pracownikowi pracodawca wypłaca  proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin poza normalnymi godzinami pracy tego pracownika.

Jeśli natomiast pracownik wybiera czas wolny zamiast wynagrodzenia za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych, powinien otrzymać czas wolny w tym samym wymiarze czasu, w jakim pracował w ramach godzin nadliczbowych. Należy przyjąć, że zasada ta dotyczy również pracy w sobotę, nawet wówczas, gdy jest ona dla pracownika dniem wolnym od pracy.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy pracownik samorządowy otrzyma zlecenie wykonania pracy w godzinach nadliczbowych, ale praca ta przypadnie w niedzielę lub święta, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych rozróżniają bowiem pracę w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta od pracy nadliczbowej wykonywanej w inne dni (art. 42 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). W przypadku pracy nadliczbowej w niedziele i święta mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy, gdyż w ustawie o pracownikach samorządowych nie ma szczególnej regulacji w tym zakresie.

Tak więc, za pracę nadliczbową w niedziele i święta pracownicy samorządowi powinni otrzymać dodatkowy dzień wolny (bez względu na liczbę przepracowanych godzin). Dzień wolny należy oddać za pracę wykonywaną w niedzielę w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli, natomiast za pracę w święto – w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie ma możliwości oddania pracownikom dnia wolnego za niedzielę lub święto, wówczas za pracę w te dni przysługuje mu oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.

Tak więc, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych - jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, w której pracownik samorządowy jest zatrudniony, na polecenie przełożonego wykonuje on pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje pracownikowi, według wyboru pracownika, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu. 
Praca wykonywana w porze nocnej oraz w niedziele i święta powinna być natomiast rekompensowana na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

REASUMUJĄC:

  • za przepracowane 3 godziny w sobotę – należą się pracownikowi 3 godziny;
  • za przepracowane 4 godziny w niedzielę – należy się pracownikowi dzień wolny w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli;
  • za godziny nadliczbowe ponad 40 godzin tygodniowo – należy udzielić4. pracownikowi czasu wolnego w tym samym wymiarze co liczba godzin nadliczbowych (zastosowanie wymiaru o 1 wyższego mogłoby zostać uznane za naruszenie dyscypliny budżetowej).
  • Nie można stosować dłuższego okresu rozliczeniowego ponad obowiązujący w Państwa urzędzie (tj. 1-miesięczny okres rozliczeniowy).

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Art. 151§ 1, art. 1511 § 1, art. 1519 § 2, art. 15110, art. 15111 art. 151 § 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późniejszymi zmianami);
– Art. 42 ust. 2, ust. 4 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1458);
– Opinia Departamentu Prawnego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotycząca godzin nadliczbowych pracowników samorządowych z 15 czerwca 2009 r.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Zwrot kosztów przejazdu pracownikom socjalnym

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE INSPEKTORA DS. KANCELARYJNO-KADROWYCH:

Czy opiekunowie miejsko-gminnego ośrodka pomocy społecznej winni otrzymywać dodatkową gratyfikację za dojazd do miejsc zamieszkania osób starszych lub niepełnosprawnych w celu wykonywania usług opiekuńczych na terenie tut. gminy - odległych np. o 6 km od siedziby ośrodka? Sposób dotarcia do środowisk opiekuńczych jest uzależniony od miejsca ich położenia, tj.: pieszo oraz własnym, służbowym lub publicznym – liniowym środkiem transportu. Opiekunowie wykonują ww. rodzaj pracy od poniedziałku do piątku u kilku podopiecznych, co wymaga od nich konieczności przemieszczania się do środowisk wskazanych w kartach pracy. Czynności te wykonywane są zatem w ich czasie pracy. Jednocześnie nadmieniam, że w zawartych z opiekunami umowach o pracę określone jest miejsce wykonywania pacy jako środowiska opiekuńcze na terenie miasta i gminy. Wobec powyższego, o ile w umowie określono miejsce wykonywania pracy: środowiska opiekuńcze na terenie miasta i gminy - czy zachodzi konieczność dodatkowej rekompensaty za ww. pracę, a jeśli tak proszę o wskazanie w jakiej formie.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA: 

Przepis art. 121 ust. 3a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) stanowi, że pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł. W przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy dodatek przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy.

Niezależnie od powyższego dodatku, pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy (ust. 3c).

Miejscem pracy pracowników socjalnych jest siedziba jednostki, w której są oni zatrudnieni, tj. – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, praca zaś jest wykonywana w miejscu zamieszkania poszczególnych podopiecznych tej jednostki. 

Z wyżej powołanego przepisu wynika zatem jednoznacznie, że pracownikom socjalnym należy się zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez nich czynności zawodowych, jeżeli pracodawca nie zapewnia im służbowych środków transportu. Zwrot ten może być dokonany poprzez zwrot kosztów zakupu biletów w środkach transportu zbiorowego, bądź poprzez przyznanie tym pracownikom stosownych ryczałtów na używanie samochodów prywatnych do celów służbowych. W drugim przypadku zastosowanie znajduje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 z późn. zm.). 

W tym celu pracodawca powinien zawrzeć stosowne umowy cywilno-prawne z poszczególnymi pracownikami socjalnymi, którzy używają własnych samochodów do celów służbowych (dojeżdżają nimi do podopiecznych). Zgodnie z interpretacją podatkową Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 lipca 2008 r., znak: IBPB2/415-705/08/MK, ryczałt ten jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.

KIEDY ZWROT:

Pracownikom socjalnym należy się zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez nich czynności zawodowych, jeżeli pracodawca nie zapewnia im służbowych środków transportu.

Sławomir Pyźlak

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Ta sama osoba zatrudniona na stanowisku dyrektora w dwóch jednostkach organizacyjnych gminy, w tych samych godzinach pracy?

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Czy ta sama osoba może być zatrudniona na stanowisku dyrektora w dwóch jednostkach organizacyjnych gminy, w tych samych godzinach pracy? Jedną jednostką jest zespół obsługi szkół, zaś drugą zespół szkół ogólnokształcących. Obydwie jednostki znajdują się w tym samym budynku. Jeżeli tak, to jaka powinna być zawarta umowa z dyrektorem zespołu obsługi szkół, aby nie pozostawała w kolizji z jego powołaniem na dyrektora zespołu szkół ogólnokształcących?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Dyrektor zespołu szkół ogólnokształcących nie może pracować jako dyrektor zespołu obsługi szkół w tym samych godzinach pracy (nie ma tu znaczenia fakt, iż obie jednostki organizacyjne gminy znajdują się w tym samym budynku).

W związku z zajmowanym stanowiskiem dyrektor otrzymuje obniżony tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, tzw. pensum dydaktyczne (w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy), by mógł lepiej zarządzać zespołem szkół ogólnokształcących. Nie może w czasie swojej pracy, za którą otrzymuje wynagrodzenie, wykonywać innej pracy (wystąpiłby wówczas problem podwójnego finansowania tego samego czasu pracy). 

Podstawowymi ustawowymi obowiązkami dyrektora zespołu szkół ogólnokształcących jest:

  • prowadzenie zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
  • kierowanie działalnością szkoły oraz reprezentowanie jej na zewnątrz;
  • sprawowanie nadzoru pedagogicznego; 
  • sprawowanie opieki nad uczniami; 
  • zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i pracy; 
  • dysponowanie środkami określonymi w planie finansowym szkoły; oraz
  • wykonywanie innych zadań (wynikających z przepisów ustawy - Karta Nauczyciela oraz ustawy o systemie oświaty).

Kwestie czasu pracy nauczyciela (dyrektor jest nauczycielem czasowo pełniącym funkcję kierowniczą) reguluje ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Ustawa nie wprowadza dla dyrektora (wicedyrektora) szkoły odrębnych uregulowań w zakresie czasu pracy. Jeżeli tylko dyrektor jest nauczycielem, to zastosowanie ma art. 42 ust. 1 i 2 oraz art. 42c ust. 1. 

Z przepisów tych wynika, że czas pracy nauczyciela (dyrektora) zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo w pięciodniowym tygodniu pracy. Zakres zadań i obowiązków dyrektora szkoły jest oceniany przez organ prowadzący szkołę. Ta wielość ról (dyrektor jako nauczyciel, menadżer, pracodawca, urzędnik itp.) powoduje, że organ prowadzący obniża dyrektorowi (wicedyrektorowi) szkoły tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć w zależności od wielkości i typu szkoły oraz od warunków pracy. Organ prowadzący może również zwolnić dyrektora z realizacji zajęć dydaktycznych. 

W wypadku nauczycieli (dyrektora) ewidencja czasu pracy w ramach pensum dydaktycznego ujęta jest w dziennikach lekcyjnych, zaś zajęcia dodatkowe w dziennikach zajęć pozalekcyjnych. W pozostałym zakresie realizacji zadań ewidencji czasu pracy nie prowadzi się. Jest on w tej sytuacji określony nie wymiarem jednostek czasu, ale wymiarem zadań przydzielonych każdemu nauczycielowi do wykonania przez dyrektora szkoły (a w wypadku dyrektora szkoły - przez organ prowadzący). Z realizacji tych zadań dyrektor lub nauczyciel są rozliczani.

Nieobecność na stanowisku w godzinach pracy szkoły spowodowana pracą w innej instytucji jest naruszeniem obowiązków i skutkować może odwołaniem dyrektora ze stanowiska.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty – art. 39 (Dz. U. z 2004 r. nr 256,poz. 2572, z późniejszym zmianami); 
– Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674, z późniejszymi zmianami).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Społeczny inspektor pracy w każdej szkole?

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Jeżeli urząd gminy zatrudni inspektora pracy z zakresem czynności, który ma on realizować we wszystkich placówkach i jednostkach podległych urzędowi, czy zasadnym jest powoływanie społecznego inspektora pracy w każdej placówce (w tym szkole)?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zagadnienie związane z powoływaniem Społecznego Inspektora Pracy (sip) w każdej placówce (w tym szkole) nie dotyczy urzędu gminy, ponieważ zgodnie z art. 1 ustawy o społecznej inspekcji pracy „Społeczna inspekcja pracy jest służbą społeczną pełnioną przez pracowników, mającą na celu zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz ochronę uprawnień pracowniczych, określonych w przepisach prawa pracy”.

Każdy pracodawca, u którego działają związki zawodowe, musi liczyć się z tym, że na terenie firmy może powstać społeczna inspekcja pracy (sip), czyli organ pracowniczy, którego zadaniem jest m.in. ochrona uprawnień pracowniczych, gwarantowanych przepisami prawa pracy. Społecznego inspektora pracy w zakładzie pracy może powołać tylko organizacja związkowa (działająca na terenie zakładu), a nie pracodawca. Jeżeli w urzędzie gminy i podległych jednostkach (w tym szkole) działają związki zawodowe, to w każdej z tych jednostek mogą być powołani społeczni inspektorzy pracy (przez działające na terenie zakładu organizacje związkowe).
Tak więc, tworzenie społecznej inspekcji pracy nie leży w gestii pracodawcy i nie jest obligatoryjne. Organ ten może powstać z inicjatywy związków zawodowych, a rolą pracodawcy jest tego procesu nie utrudniać.

Zgodnie z ustawą o sip społeczną inspekcję pracy stanowią:

  • zakładowy społeczny inspektor pracy – dla całego zakładu pracy, 
  • oddziałowi/wydziałowi społeczni inspektorzy pracy – dla poszczególnych oddziałów/wydziałów, 
  • grupowi społeczni inspektorzy pracy – dla komórek organizacyjnych oddziałów/wydziałów.

Dostosowanie organizacji sip do potrzeb wynikających ze struktury zakładu pracy należy do kompetencji zakładowych organizacji związkowych. W większości zakładów działa tylko zakładowy społeczny inspektor pracy. Inspektorzy oddziałowi powoływani są w większych przedsiębiorstwach. 
W przedsiębiorstwach wielozakładowych najczęściej stosowana jest struktura dwupoziomowa, przy czym zakładowy społeczny inspektor pracy umiejscowiony jest w siedzibie dyrekcji firmy, a inspektorzy oddziałowi działają w poszczególnych zakładach czy filiach przedsiębiorstwa.

Społecznym inspektorem pracy może zostać pracownik zakładu pracy, który:

  • jest członkiem związku zawodowego i 
  • nie zajmuje stanowiska kierownika zakładu lub stanowiska kierowniczego bezpośrednio podległego kierownikowi zakładu.

Zakładowe organizacje związkowe mają prawo ustalić, że społecznym inspektorem pracy może być pracownik nienależący do związku zawodowego. 
Dodatkowe wymagania, które często stawiane są społecznym inspektorom (zwłaszcza w dłużej funkcjonujących zakładach pracy):

  • znajomość zagadnień wchodzących w zakres działania sip, 
  • co najmniej 5-letni staż pracy w branży, do której należy zakład, i co najmniej 2-letni staż pracy w danym zakładzie – w przypadku zakładowego społecznego inspektora pracy, 
  • co najmniej 2-letni staż pracy w branży i co najmniej 1 rok pracy w danym zakładzie – w przypadku oddziałowego lub grupowego społecznego inspektora pracy.

Społecznych inspektorów wybierają i odwołują pracownicy zakładu pracy. Inspektorzy wyłaniani są w drodze wyborów. Wybory te przygotowują i przeprowadzają zakładowe organizacje związkowe, na podstawie uchwalonych przez siebie regulaminów. Jeżeli w zakładzie pracy działa kilka organizacji związkowych, to w kwestii wyboru sip powinny one zawrzeć stosowne porozumienie. Wybory społecznego inspektora pracy nie podlegają żadnej kontroli zewnętrznej. Udział w nich mogą brać wszyscy pracownicy danej firmy. Kadencja społecznego inspektora pracy trwa 4 lata.

W myśl art. 14 ustawy o sip, zakład pracy jest obowiązany zapewnić inspektorowi odpowiednie warunki do realizacji zadań. Zakład pracy ponosi także koszty związane z działalnością sip. 

Społeczny inspektor pracy swoje zadania powinien wykonywać poza godzinami pracy. Niektóre czynności, tj. udział w pracach komisji BHP, kontrola warunków pracy, narady, szkolenia, mogą być jednak wykonywane w godzinach pracy. W tych przypadkach inspektor zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Ponadto społeczny inspektor pracy może otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie - zgodnie z art. 15 ustawy o sip:

  • USTĘP 3 - w razie znacznego obciążenia zadaniami wynikającymi z pełnienia funkcji społecznego inspektora pracy, kierownik zakładu pracy na wniosek zakładowych organizacji związkowych może ustalić miesięczne wynagrodzenie zryczałtowane do wysokości nieprzekraczającej wynagrodzenia za 30 godzin pracy osoby pełniącej funkcję społecznego inspektora pracy;
  • USTĘP 4 - w szczególnie uzasadnionych wypadkach kierownik zakładu pracy, na wniosek zakładowych organizacji związkowych, może podwyższyć wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 3, do wysokości nieprzekraczającej wynagrodzenia za 60 godzin pracy;
  • USTĘP 5 - w zakładach pracy, w których występuje szczególne zagrożenie zdrowia i życia pracowników, a warunki pracy wymagają stałego społecznego nadzoru, kierownik zakładu pracy, na wniosek zakładowych organizacji związkowych, może zwolnić na czas pełnienia funkcji zakładowego społecznego inspektora pracy z obowiązku wykonywania pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia; 
  • USTĘP 6 - w wypadku, o którym mowa w ust. 5, zakładowy społeczny inspektor pracy zachowuje przez czas pełnienia funkcji prawo do wynagrodzenia, jakie przysługiwało mu na stanowisku pracy zajmowanym w dniu oddelegowania, z uwzględnieniem zmian tego wynagrodzenia, jakie nastąpią w okresie oddelegowania.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (Dz. U. z 1983 r. Nr 35, poz. 163 z późniejszymi zmianami).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Po odwołaniu skarbnika

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA:

Z dniem 31.03.2011 r. odwołano pracownika, przebywającego od 1.03.2011 r. na zwolnieniu lekarskim, z funkcji skarbnika gminy. Okres zasiłkowy 182 dni upływa 30.09.2011 r. Osoba w czasie zwolnienia lekarskiego złożyła wniosek o rentę. Renta została jej przyznana na okres 1 roku. Czy w związku z zakończeniem okresu zasiłkowego od dnia 1.10.2011 r. pracownikowi będzie biegł okres 3-miesięcznego wypowiedzenia? Czy w okresie wypowiedzenia wójt może zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległego i bieżącego urlopu? Czy pracownikowi będzie przysługiwała odprawa rentowa?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

I. W niniejszej sprawie zastosowanie może znaleźć art. 53 § 1 pkt 1 lit b Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.

Zgodnie z art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, okres pobierania z tego tytułu zasiłku trwa nie dłużej niż 6 miesięcy, a jeżeli niezdolność została spowodowana gruźlicą – nie dłużej niż 9 miesięcy. W myśl art. 11 ust. 5 tej ustawy, za miesiąc uważa się 30 dni. W związku z powyższym, niezdolność do pracy powinna trwać 180 dni i 270 dni przy gruźlicy. Zasiłek chorobowy może być ponadto przedłużony o dalsze 3 miesiące, jeżeli po upływie okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy z powodu choroby, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Należy jednak podkreślić, że przedłużenie okresu ochronnego uzasadnia jedynie przedłużony zasiłek chorobowy (nie dotyczy uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego).

Należy jednak podkreślić, że art. 53 § 1 pkt 1 lit b k.p. nie stanowi obligatoryjnego obowiązku rozwiązania w tym trybie stosunku pracy (bez wypowiedzenia), co wynika z użytego w tym przepisie zwrotu „może”. Rozwiązanie w tym trybie stosunku pracy powoduje, że pracodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Gdy pracodawca nie zdecydował się rozwiązać stosunku pracy w tym trybie i rozwiązałby go za wypowiedzeniem (art. 32 i nast. k.p.), to wówczas mógłby zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległego i bieżącego urlopu w okresie wypowiedzenia. 

II. Przepis art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 113, poz. 1458) stanowi, że w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy, pracownikowi samorządowemu przysługuje jednorazowa odprawa. Jej wysokość uzależniona jest od okresu zatrudnienia. Zdarzeniem prawnym, z którym ustawodawca łączy powstanie prawa do odprawy emerytalnej, jest ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Do przejścia na rentę konieczne jest nabycie przez pracownika prawa do jednego z tych świadczeń, a następnie rozwiązanie stosunku pracy. Bez zmiany statusu pracowniczego na status emeryta lub rencisty nie może być mowy o przejściu na rentę. Zatem, nabycie tego świadczenia (renty) i ustanie stosunku pracy, stanowi warunek zmiany statusu pracowniczego na status rencisty (por. B. Wagner, „Kodeks pracy – komentarz”, 367, Wyd. dddk Gdańsk, Wyd. 2).

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 stycznia 2001 r., sygn. I PKN 172/00 (opubl. OSNP 2002/16/380, PiZS 2001/11/42) uznał, że pracownik samorządowy nabywa prawo do odprawy pieniężnej przy przechodzeniu na emeryturę (analogicznie rentę), co znaczy, że do nabycia tego prawa wystarczające jest przejście na emeryturę (rentę) pozostające w związku czasowym z ustaniem zatrudnienia. 

Jeżeli zatem zostaną spełnione ww. przesłanki, bez względu na tryb rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem, który przeszedł na rentę, pracodawca zobowiązany jest wypłacić temu pracownikowi odprawę rentową. 

WEDŁUG SĄDU:

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 stycznia 2001 r., sygn. I PKN 172/00 (opubl. OSNP 2002/16/380, PiZS 2001/11/42) uznał, że pracownik samorządowy nabywa prawo do odprawy pieniężnej przy przechodzeniu na emeryturę (analogicznie rentę), co oznacza, że do nabycia tego prawa wystarczające jest przejście na emeryturę (rentę) pozostające w związku czasowym z ustaniem zatrudnienia.

Sławomir Pyźlak

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

 

Kiedy nabór na stanowisko urzędnicze?

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA MIASTA:

Czy pracodawca zobowiązany jest przeprowadzić nabór na stanowisko urzędnicze, jeżeli przez okres 2,5 roku na tym stanowisku pracowała osoba w ramach podpisywanych umów z powiatowym urzędem pracy o zorganizowanie zatrudnienia w ramach robót publicznych? Pracownik jest sumienny, pracowity. Po pół roku pracy pracodawca upoważnił tego pracownika również do wydawania decyzji administracyjnych z jego upoważnienia, kierując się wysoką oceną pracy. Pracodawca finansował szkolenia, aby pracownik pogłębiał swoją wiedzę. Czy do tego przypadku można odnieść zapis art. 12 ustawy o pracownikach samorządowych, że w tym przypadku nie ma mowy o wolnym stanowisku urzędniczym, w związku z czym pracodawca może podpisać z tym pracownikiem umowę o pracę bez konieczności przeprowadzania konkursu?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zatrudnianie w ramach tzw. robót publicznych nie może być utożsamiane z zatrudnieniem na wolnym stanowisku urzędniczym w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych. Są to dwie zupełnie odrębne instytucje prawne realizowane w oparciu o dwie różne podstawy prawne. W konsekwencji nie można zatrudnienia w ramach tzw. robót publicznych utożsamiać z zatrudnieniem w związku z przeniesieniem pracownika samorządowego na podstawie ustawy lub w drodze porozumienia lub po przeprowadzeniu naboru.

Obowiązek przeprowadzenia naboru dotyczy wyłącznie wolnego stanowiska urzędniczego. Dodatkowo nie wymaga przeprowadzenia naboru zatrudnienie osoby na zastępstwo w związku z usprawiedliwioną nieobecnością pracownika samorządowego. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: ups) wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik. Z treści tego przepisu można odkodować następujące sytuacje, w których stanowisko urzędnicze może zostać uznane w rozumieniu ustawy za wolne.

Wolnym jest zatem stanowisko urzędnicze:

  • na które zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki,
  • na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku,
  • na które nie został przeprowadzony nabór i na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że kandydat na stanowisko urzędnicze pracował na danym stanowisku przez okres 2,5 roku w oparciu o umowy podpisywane z Powiatowym Urzędem Pracy o zorganizowanie zatrudnienia w ramach robót publicznych. Osoba ta była zatem zatrudniona na danym stanowisku w ramach tzw. robót publicznych. Zgodnie z art. 2 pkt 32 ilekroć w ustawie jest mowa o robotach publicznych – oznacza to zatrudnienie bezrobotnego w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac organizowanych przez gminy, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką: ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej, a także spółki wodne i ich związki, jeżeli prace te są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków. Szczegółowy sposób i tryb organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych, jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne poniesionych w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego, treść wniosku o organizowanie robót publicznych, prac interwencyjnych oraz tryb i warunki zawieranych umów z uprawnionymi pracodawcami określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Stosownie do § 6 tego aktu wykonawczego starosta zawiera z pracodawcą organizującym prace interwencyjne lub organizatorem robót publicznych lub wskazanym przez organizatora robót publicznych pracodawcą umowę określającą w szczególności:

  • liczbę bezrobotnych oraz okres, na jaki zostaną zatrudnieni;
  • rodzaj i miejsce wykonywanych prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz niezbędne lub pożądane kwalifikacje bezrobotnych;
  • terminy i wysokość refundowanych z Funduszu Pracy przez starostę kosztów wynagrodzeń, nagród i składek na ubezpieczenia społeczne;
  • obowiązek informowania starosty o przypadkach wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę ze skierowanym bezrobotnym.

 

Z powołanych przepisów wynika jednoznacznie, że zatrudnianie w ramach tzw. robót publicznych nie może być utożsamiane z zatrudnieniem na wolnym stanowisku urzędniczym w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych. Są to dwie zupełnie odrębne instytucje prawne realizowane w oparciu o dwie różne podstawy prawne. W konsekwencji nie można zatrudnienia w ramach tzw. robót publicznych utożsamiać z zatrudnieniem w związku z przeniesieniem pracownika samorządowego na podstawie ustawy lub w drodze porozumienia lub po przeprowadzeniu naboru. W przedstawionym przypadku kandydat do pracy nie był wcześniej pracownikiem samorządowym, który został zatrudniony po dokonanym przeniesieniu lub po przeprowadzeniu naboru. Osoba ta była zatrudniona w ramach robót publicznych na podstawie zupełnie innych przepisów, a mianowicie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Należy w tym miejscu podkreślić, że podstawową zasadą ustawową jest, że nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, jest otwarty i konkurencyjny (art. 11 ust. 1 ups), a sytuacje określone w art. 12 ups należy traktować jako wyjątki niepodlegające wykładni rozszerzającej. Nieprzeprowadzanie naboru w innych przypadkach niż wyjątki określone w art. 12 ups może być traktowane jako działanie zmierzające do ominięcia przepisów ustawy przewidujących obowiązek naboru.

Reasumując, w przedstawionym przypadku istnieje obowiązek przeprowadzenia naboru. Na marginesie należy wskazać, że – jak wynika z opisu - wskazana osoba w trakcie robót publicznych nabyła duże doświadczenie i wiedzę, w związku z czym nie istnieje przeszkoda do wzięcia udziału w ewentualnym naborze, oczywiście po spełnieniu odpowiednich wymagań kwalifikacyjnych.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
– Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy(t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.)
– Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie organizowania prac interwencyjnych i robót publicznych oraz jednorazowej refundacji kosztów z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne (Dz. U. Nr 5, poz. 25)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Podatek rolny czy podatek od nieruchomości?

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE ZASTĘPCY WÓJTA GMINY:

W gminie brak jest planu zagospodarowania przestrzennego. Rolnik jest właścicielem m.in. działki o pow. 1 ha gruntów ornych. W wyniku decyzji o warunkach zabudowy ww. 1 ha został podzielony na 4 działki pod budowę domków jednorodzinnych. Rolnik ma zamiar dwie działki sprzedać, a dwie pozostawić sobie. W ewidencji gruntów ta działka figuruje nadal jako grunty orne. Czy z chwilą uzyskania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy rolnik nie powinien płacić podatku od nieruchomości zamiast podatku rolnego? Czy starosta powinien w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy zmienić wpis w ewidencji gruntów z gruntów ornych na budowlane? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W przedstawionym stanie faktycznym rolnik powinien być obciążany podatkiem rolnym stosownie do danych zawartych w ewidencji gruntów dopóty, dopóki starosta nie dokona zmiany wpisu w tej ewidencji na podstawie decyzji o warunkach zabudowy lub innej decyzji, np. o wyłączeniu gruntu z produkcji rolniczej.

Stanowi o tym wprost art. 21 ust. 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego, zgodnie z którym podstawę m.in. wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Dane zawarte w ewidencji mają zatem charakter wiążący i organ ustalający wymiar podatku i wydający decyzję w tym zakresie nie może ignorować tych danych, powołując się na inne decyzje i orzeczenia. Wprawdzie w części orzeczeń sądowoadministracyjnych dopuszcza się przeprowadzenie przeciwdowodu, tym niemniej w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze rozstrzygające będą dane zawarte w ewidencji. Wiążący charakter ww. danych akcentowany jest w wielu orzeczeniach sądowoadministracyjnych i nie budzi najmniejszych wątpliwości. Wskazuje się wręcz, że dane zamieszczone w ewidencji mają dla organów podatkowych charakter wiążący do tego stopnia, że nie mogą one samodzielnie czynić własnych ustaleń, które byłyby z nimi sprzeczne, a zatem postępowanie dowodowe doznaje w tym zakresie istotnego ograniczenia (wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 14 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Rz 38/09, wyrok NSA z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. akt II FSK 1816/09).

Zgodnie z art. 22 Prawa geodezyjnego i kartograficznego ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzą starostowie i to ten organ ma obowiązek aktualizowania danych zawartych w ewidencji. Dodatkowo właściwe organy, sądy i kancelarie notarialne przesyłają staroście odpisy prawomocnych decyzji i orzeczeń oraz odpisy aktów notarialnych, z których wynikają zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji, orzeczenia lub sporządzenia aktu notarialnego (art. 23 Prawa geodezyjnego i kartograficznego).

Przyjmuje się, że zmiany w ewidencji gruntów i budynków w przedmiocie tzw. „odrolnienia” dokonuje się w oparciu o stan faktyczny na gruncie. Pomimo zatem wydania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu i – w konsekwencji - przeznaczenia w tej decyzji określonej działki na budownictwo mieszkaniowe, decydujące znaczenie będzie miało faktyczne wyłączenie działki z produkcji rolnej, poprzez budowlane zagospodarowanie terenu. Decyzja o warunkach zabudowy stanowi podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę i – po jej uostatecznieniu – zainicjowania procesu inwestycyjnego. Inwentaryzacja powykonawcza dokonana przez uprawnionego geodetę może stanowić podstawę do oznaczenia w ewidencji ww. działki jako budowlanej.

Powyższe stanowisko potwierdza również orzecznictwo sądowoadministracyjne. 
I tak, w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 czerwca 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 481/09 podkreślono, że doprowadzenie do stanu, w którym grunt rolny utraci rolny status, obejmuje kilka stadiów, tj. po określeniu przeznaczenia na cele nierolnicze w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego następuje zezwolenie na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, a ostatnim etapem jest faktyczne wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.
Podkreślenia w tym miejscu wymaga, że decyzja o warunkach zabudowy pełni analogiczną rolę do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie przeznaczenia nieruchomości.

Z kolei w wyroku z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. akt II SA/Bk 640/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku podkreślił, że przez wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej rozumie się rozpoczęcie innego niż rolnicze użytkowanie gruntów. W konsekwencji, w przypadku wybudowania budynku mieszkalnego na tej działce dla zmiany charakteru tego gruntu nie ma znaczenia nawet brak decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji rolniczej, albowiem istotna jest faktyczna zmiana statusu gruntu.

Reasumując, wprawdzie ustawodawca wskazuje, że podstawę do aktualizacji ewidencji gruntów stanowią różnego rodzaju decyzje administracyjne, jednakże ostateczną podstawą do zmiany gruntu z charakteru rolnego na budowlany jest jego nierolne zagospodarowanie w postaci zabudowania budownictwem mieszkaniowym. Zaznaczyć przy tym należy, że do zgłaszania właściwemu staroście wszelkich zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian obowiązani są właściciele gruntów objętych zmianą.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Czy można wykorzystać wątpliwą korektę deklaracji w podatku od nieruchomości jako podstawę wydania decyzji wymiarowej?

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE SKARBNIKA:

W naszym urzędzie mamy podatnika podatku od nieruchomości, który płaci ten podatek zarówno od nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak i od tych, które nie są z nią związane. Podatnik ten złożył korektę deklaracji, w której wykazał zmiany powierzchni podlegającej opodatkowaniu w ten sposób, że zmniejszył powierzchnię podlegającą opodatkowaniu według stawki dla działalności gospodarczej, a zwiększył tę, którą powinno się opodatkować według stawki bez działalności gospodarczej. Byliśmy tym zaniepokojeni, bo wcześniej przez kilka lat podatnik ten deklarował takie same powierzchnie dla opodatkowania „z działalnością” i „bez działalności”, jak w deklaracji sprzed złożonej korekty. W związku z tym przeprowadziliśmy kontrolę, jednak jej wynik nie pozwolił na jednoznaczne ustalenie, o jakiej powierzchni nieruchomości powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek „dla działalności”  i „bez działalności”. Po kontroli wszczęliśmy postępowanie podatkowe, które teraz chcielibyśmy jak najszybciej zakończyć i wydać decyzję (podatnik ten płaci wysokie kwoty podatku, są one istotnym wpływem w naszym budżecie). Czy w takim stanie rzeczy możemy obecnie wydać decyzję w podatku od nieruchomości w oparciu o dane wynikające ze złożonej przez podatnika korekty deklaracji?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zgodnie z art. 120 ustawy Ordynacja podatkowa, organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa. Przepis ten wyraża tzw. zasadę legalizmu działania organów podatkowych. Działanie na podstawie przepisów prawa oznacza także działanie w granicach prawa.

W myśl art. 122 Ordynacji podatkowej,  w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy w postępowaniu podatkowym. Zacytowany przepis prawa wyraża tzw. zasadę oficjalności działania organów podatkowych.Uzupełnieniem powyższych przepisów prawa jest art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej, w myśl którego organ podatkowy jest obowiązany zebrać i w sposób wyczerpujący rozpatrzyć cały materiał dowodowy.

Przepisy ustawy Ordynacja podatkowa dają organom podatkowym możliwość praktycznego zastosowania wyżej wskazanych przepisów prawa. I tak, zgodnie z art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy. 

Stosownie zaś do art. 180 § 1 omawianej ustawy, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W art. 181 ustawodawca doprecyzował, że dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być w szczególności księgi podatkowe, deklaracje złożone przez stronę, zeznania świadków, opinie biegłych, materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin, informacje podatkowe oraz inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 284a § 3, art. 284b § 3 i art. 288 § 2, oraz materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.

Z analiz powyższych przepisów prawa wynika, że wydanie każdej decyzji podatkowej powinno być w każdym przypadku poprzedzone stanem faktycznym indywidualnie ustalonym przez organ podatkowy, w oparciu o wyczerpująco zebrany materiał dowodowy (art. 187 § 1 Ordynacji podatkowej) i dokładnie wyjaśniony stan faktyczny sprawy (art. 122 Ordynacji podatkowej). Ze wskazanych przepisów prawa wynika zatem, że jedną z niezbędnych czynności w toku prowadzonego postępowania jest prawidłowe i pełne zgromadzenie materiału dowodowego, pozwalającego na ustalenie istotnych okoliczności sprawy. Wyniki analizy w pełni zgromadzonego materiału dowodowego powinny znaleźć odbicie w treści decyzji, gdyż jednym z niezbędnych elementów uzasadnienia decyzji jest, zgodnie z art. 210 §1 i 4 Ordynacji podatkowej, zawarcie w nim efektów przeprowadzanej analizy sprawy w zakresie jej istotnych aspektów mających znaczenie dla wydawanego rozstrzygnięcia. 

Wydaje się, że w takiej sytuacji pytający winien podjąć czynności mające na celu ustalenie rzeczywistej powierzchni użytkowej budynków stanowiącej podstawę opodatkowania, w tym przede wszystkim ustalić, czy podatnik dokonywał czynności, które skutkować mogły zmianą powierzchni użytkowej budynków. Ustalenie powierzchni użytkowej budynków ma bowiem podstawowe znaczenie dla ustalenia wysokości podatku od nieruchomości.

W razie zaistnienia wątpliwości co do istotnych okoliczności sprawy, obowiązkiem organu podatkowego jest skorzystanie z dostępnych środków i np. wezwanie podatnika do przedłożenia wszelkich prawem przewidzianych dowodów, które pozwolą na wyjaśnienie wątpliwości występujących w sprawie, dopuszczenie dowodu z opinii rzeczoznawców w danej, mającej znaczenie dla sprawy, dziedzinie. Zajęte stanowisko znajduje poparcie w orzecznictwie sądów administracyjnych - np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 kwietnia 2010 r., sygn. akt I FSK 355/09, w którym sąd stwierdził, że „Z art. 187 § 1 oraz z art. 122 o. p. wynika zasada oficjalności postępowania dowodowego, gdyż to organ podatkowy zabiega w postępowaniu o udowodnienie każdego faktu za pomocą wszystkich dostępnych środków i źródeł dowodowych, by wydać stosowne orzeczenie.”)

Zwrócić należy uwagę, że zaniechania organu w dokonywaniu ustaleń w zakresie istotnym dla wyjaśnienia stanu sprawy stanowić będą uchybienie przepisom postępowania i świadczą o wadliwości zaskarżonej decyzji. Zajęte stanowisko znajduje poparcie w orzecznictwie sądów administracyjnych – np. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 3 grudnia 2009 r. (sygn. akt I SA/Łd 866/09), w którym sąd stwierdził, że: „Zaniechanie przez organ administracji państwowej podjęcia czynności procesowych zmierzających do zebrania pełnego materiału dowodowego, zwłaszcza gdy strona powołuje się na określone i ważne dla niej okoliczności, jest uchybieniem przepisom postępowania, skutkującym wadliwością decyzji.” 

Reasumując, udzielając odpowiedzi na zadane pytanie stwierdzić należy, że w świetle powyższych przepisów prawa i powoływanego orzecznictwa sądów administracyjnych, przedwczesnym wydaje się być dążenie pytającego w sytuacji, w której pozostają niewyjaśnione okoliczności sprawy, do jej zakończenia w ten sposób, że ewentualna decyzja zostanie oparta jedynie na danych wynikających z korekty deklaracji złożonej przez podatnika, która budzi wątpliwości organu podatkowego. 

Podobne do zajętego przez autorkę stanowiska wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 9 lipca 2010 r. (sygn. akt III SA/Wa 361/10), który zważył, że: „Przepisy ordynacji podatkowej obligują organy podatkowe do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy (art. 122 o.p.). W konsekwencji, nie jest dopuszczalne przyjęcie przez organy, po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, powierzchni budynku wynikającej ze skorygowanej deklaracji podatnika, co do której prawdziwości sam organ ma wątpliwości, tylko z tego powodu, że podatnik musiał kierować się jakiegoś rodzaju przesłankami podając powierzchnię w deklaracji.”

Monika Truksa

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Spadek jako dochód własny gminy

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE NACZELNIKA:

Czy zapisany w testamencie spadek może być zgodnym z prawem źródłem dochodów gminy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Dla udzielanej odpowiedzi na zadane pytanie zasadnicze zastosowanie będą miały przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego źródłami dochodów własnych gminy są m.in. spadki na rzecz gminy.
Stosownie do art. 941 ustawy Kodeks cywilny, rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Dodatkowo wyjaśnić można, że spadkodawca może sporządzić testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Testament może być też sporządzony w formie aktu notarialnego. Kodeks cywilny przewiduje także możliwość sporządzenia testamentu w ten sposób, że spadkodawca może w obecności dwóch świadków oświadczyć swoją ostatnią wolę ustnie wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Wówczas oświadczenie spadkodawcy spisuje się w protokole z podaniem daty jego sporządzenia. Protokół odczytuje się spadkodawcy w obecności świadków. Protokół powinien być podpisany przez spadkodawcę, przez osobę, wobec której wola została oświadczona oraz przez świadków. Jeżeli spadkodawca nie może podpisać protokołu, to należy zaznaczyć w protokole ze wskazaniem przyczyny braku podpisu.

Odpowiadając na pytanie, jeśli wolą spadkodawcy było rozporządzenie majątkiem w ten sposób, że sporządzając testament zapisał swój majątek gminie, to brak jest przeszkód prawnych do tego, aby gmina przyjęła taki majątek i potraktowała go jako dochód własny. Jednocześnie, dla zupełności udzielanej odpowiedzi, zasygnalizować należy, że pewną wątpliwość może wzbudzać sytuacja, w której testator sporządziłby testament w ostatniej z wyżej wymienionych form. Stąd też, jeśli to możliwe, należy unikać tej formy w przypadku, gdy nabycie spadku nastąpić ma na rzecz pytającego.

Monika Truksa

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (jednolity tekst: Dz. U. z 2010r., Nr 80. poz. 526 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Ministerstwo Finansów tworzy nową bazę

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE INSPEKTORA:

Czy prawdą jest, że w Ministerstwie Finansów trwają prace nad utworzeniem jednolitej scentralizowanej bazy - Centralnego Rejestru Krajowej Ewidencji Podatników? Jeśli tak, to do kiedy baza ta ma zostać uruchomiona?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Tak, zgodnie z informacjami podawanymi przez Ministerstwo Finansów (pod dresem: http://www.mf.gov.pl/dokument.php) obecnie Ministerstwo buduje tego typu bazę.

Baza ta będzie się nazywać Centralny Rejestr Krajowej Ewidencji Podatników.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, Centralny Rejestr Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP) będzie kompletną i zintegrowaną w skali kraju ewidencją podatników. Funkcjonowanie tej bazy, w swoim założeniu, ma zdecydowanie usprawnić i przyśpieszyć proces rejestracji podmiotów i nadawania NIP, a także zapewnić spójność i poprawność całego sytemu ewidencji podatników przez zintegrowanie w jednym miejscu danych ewidencyjnych podmiotów. Zbudowanie bazy związane jest z koniecznością przeniesienia aktualnych danych ewidencyjnych znajdujących się w rejestrach lokalnych 400 urzędów skarbowych do jednego sytemu centralnego.
Uruchomienie tej bazy jest planowane 1 września 2011 r. 

Monika Truksa

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Terminowość wpłat dokonywanych przez inkasentów a prawo do wynagrodzenia za wykonywane czynności

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE SKARBNIKA:

W uchwale rady gminy dotyczącej inkasa podatków rolnego, leśnego i od nieruchomości umieszczono następujący zapis: ”Inkasenci otrzymują wynagrodzenie za inkaso od sumy zainkasowanych i terminowo przekazanych do urzędu gminy kwot podatków w następującej wysokości….”. Regionalna Izba Obrachunkowa dokonała stwierdzenia nieważności uchwały w zakresie słów „ i terminowo przekazanych do urzędu gminy” uzasadniając, że rada gminy nie ma prawa do stanowienia dodatkowych uregulowań w przedmiocie inkasa, oprócz obowiązków wynikających z ustaw o podatku rolnym, leśnym i od nieruchomości, a więc warunkowania wypłaty inkasentom wynagrodzenia od terminowego wpłacania przez nich pobranych podatków, jak również terminów wypłacania inkasentom wynagrodzenia. Prosimy o wyjaśnienie, w jaki sposób należy zgodnie z przepisami prawa uregulować termin wypłaty inkasentom wynagrodzenia za inkaso.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Stosownie do art. 9 ustawy Ordynacja podatkowa, inkasentem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana do pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

W myśl art. 28 § 1 Ordynacji podatkowej, płatnikom i inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa. Zgodnie zaś z brzmieniem § 4 powołanego artykułu, rada m.in. gminy może ustalić wynagrodzenie dla płatników lub inkasentów z tytułu poboru podatków, stanowiących dochody budżetu gminy. Z analizy powołanego przepisu prawa (art. 28 Ordynacji podatkowej) wynika, że prawodawca rozgraniczył kwestie wynagrodzenia dla płatników i inkasentów, pobierających podatki na rzecz budżetu państwa od tych, które pobierane są na rzecz budżetu, np. gminy. W tym przypadku prawodawca pozostawił radzie gminy ustalanie wynagrodzenia inkasentom z tytułu podatków, stanowiących dochody gminy. Z uwagi na okoliczność, że z zacytowanych przepisów prawa nie wynika jednoznaczna odpowiedź na zadane pytanie, należy – w celu jej udzielenia - sięgnąć do poglądów orzecznictwa i doktryny prawa.

ANALIZA POGLĄDÓW DOKTRYNY I ORZECZNICTWA

Analiza poglądów doktryny i orzecznictwa prowadzi do wniosku, że zawarcie w uchwale rady gminy zapisów, uzależniających wypłatę wynagrodzenia od terminowego wpłacenia przez inkasentów pobranych przez nich podatków, nie narusza prawa. Aczkolwiek należy zasygnalizować pewną niespójność w poglądach tam wyrażanych, lecz nie dotyczy ona kwestii naruszania prawa przez zawarcie tego typu zapisów w uchwale rady gminy, a kwestii obligatoryjności lub fakultatywności tych zapisów.

I tak: „Wynagrodzenie płatnikom i inkasentom podatków samorządowych może być ustalone za pobór tych świadczeń, bez wynikającego z § 1 komentowanego przepisu warunku terminowego wpłacenia pobranych podatków. Warunek ten odnosi się jedynie, co wynika z brzmienia powołanego przepisu, do płatników i inkasentów podatków państwowych. Nie ma go w § 4 art. 28 o.p., uprawniającym radę do ustalania wynagrodzenia. Rada gminy może zatem określić wynagrodzenie, i tak jest najczęściej w praktyce, uzależnione od wysokości pobranych świadczeń, bez względu na to, w jakim terminie zostały one przekazane na rachunek budżetu gminy. Może też, ale wymaga to umieszczenia stosownego zapisu w uchwale, uzależnić je od kwot terminowo przekazanych podatków. W orzecznictwie można też spotkać inne poglądy. „Rada Miejska, ustalając na podstawie dyspozycji art. 28 § 4 o.p. oraz przepisów art. 6 ust. 9 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, art. 6b ustawy o podatku rolnym oraz art. 66 ust. 5 ustawy o lasach, zasady ustalania wynagrodzenia dla inkasentów z tytułu poboru podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego, powinna stosować w powyższym przedmiocie strukturę analogiczną do brzmienia art. 28 § 1 o.p., zgodnie z którym płatnikom i inkasentom przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatków pobranych na rzecz budżetu państwa” (uchwała Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie z dnia 25 stycznia 2001 r., IO 2/30/2001, OwSS 2001, nr 4, poz. 135)” (Dowgier R., Etel L., Kosikowski C., Pietrasz P., Popławski M., Presnarowicz S. Komentarz do art.28 ustawy - Ordynacja podatkowa, Lex 2011, Stan prawny: 2011.03.01).

Za słusznością stanowiska, zgodnie z którym rada gminy może ustalić wynagrodzenie dla inkasenta, uzależniając je od terminowej wpłaty pobranych podatków, przemawia również przepis art. 9 Ordynacji podatkowej, z którego wynika obowiązek wpłacania przez inkasenta pobranego podatku we właściwym terminie organowi podatkowemu. Mając zatem na uwadze treść powołanego przepisu prawa, upoważnionym wydaje się pogląd oparty na tym, że skoro inkasent obowiązany jest do terminowego wpłacania pobranego podatku, za które to pobranie ma otrzymać wynagrodzenie, uznać należy, że zapisy w uchwale rady gminy, uzależniając wynagrodzenie inkasentów podatku od nieruchomości od terminowego wpłacania tego podatku, nie będą naruszać prawa. 

 

RADA MOŻE UWARUNKOWAĆ WYPŁATĘ WYNAGRODZENIA OD TERMINOWEGO PRZEKAZANIA PRZEZ INKASENTA POBRANEGO PODATKU NA RZECZ GMINY

Podsumowując stwierdzić należy, że uprawnionym wydaje się stanowisko, zgodnie z którym rada gminy może, ustalając – na podstawie art. 28 § 4 Ordynacji podatkowej - wynagrodzenie inkasentów za pobrany podatek stanowiący jej wyłączny dochód, przewidzieć w swej uchwale uzależnienie wypłaty tego wynagrodzenia (w całości lub w części) od terminowego przekazania przez inkasenta pobranego podatku na rzecz gminy. Żaden bowiem przepis prawa nie zawiera zakazu w zakresie zawarcia w uchwale rady gminy słowa „terminowe” w odniesieniu do wynagrodzenia za wpłacanie pobranego podatku na rachunek gminy.


Na poparcie zajętego stanowiska można przykładowo powołać się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 7 marca 2007 r. I SA/Po 90/07, w którym sąd stwierdził. że: „Rada gminy może, ustalając w myśl art. 28 § 4 Ordynacji podatkowej wynagrodzenie inkasentów za pobrany podatek samorządowy, przewidzieć w swej uchwale uwarunkowanie wypłaty tego wynagrodzenia (w całości lub w części) od terminowego przekazania przez inkasenta pobranego podatku na rzecz gminy.”

Monika Truksa 

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Numerowanie uchwał rady powiatu

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA POWIATU:

W statucie powiatu (uchwała z dnia 30 sierpnia 2001 r.) w § 21 ust.1 rada uchwaliła, że „Podjętym uchwałom nadaje się kolejne numery, podając w kolejności cyframi arabskimi numer uchwały, cyframi rzymskimi numer sesji oraz rok podjęcia uchwały. Uchwałę opatruje się datą posiedzenia, na którym została przyjęta.” Przepis ten był przyjęty zgodnie z § 46 ust. 2 Instrukcji Kancelaryjnej dla organów powiatu, będącej załącznikiem do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów powiatu (Dz. U. Nr 160, poz. 1074), chociaż nie wskazano ww. § 46, ust. 2 w podstawie prawnej uchwały. Statut powiatu nie był nowelizowany od 1 maja 2009 r. do dzisiaj (okres ten obejmuje dzień utraty mocy ww. rozporządzenia). Czy obecnie można numerować uchwały rady powiatu, czy też przepis § 21 ust. 1 utracił moc z dniem 31 grudnia 2010 r.? Czy istnieje inny przepis prawny upoważniający radę do określenia numeracji uchwał? Czy numerowanie uchwał podjętych przez radę jest czynnością należącą do rady i mieszczącą się ramach „organizacji wewnętrznej oraz trybu pracy rady”? Czy można przyjąć, że art. 19 jest podstawą do takich regulacji? Ponadto proszę o odniesienie się do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”, które reguluje zasady ustalania tytułu aktu prawnego. Czy - w związku z tym, że jest taki przepis - rada powiatu może uchwalić numerację uchwał niezależnie od jego postanowień?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Na wstępie należy podkreślić, że przepIsy statutowe służą do uzupełniania i uszczegółowiania przepisów rangi ustawowej i wydanych na ich podstawie rozporządzeń, a nie do powielania ich treści. Z drugiej strony brak odpowiedniej regulacji aktu prawnego usytuowanego nawet wyżej w hierarchii aktów prawnych nie musi wyłączać automatycznie obowiązywania przepisu statutowego. Zaznaczenia wymaga, że statut stanowi samodzielny byt prawny i obowiązuje niezależnie od innych aktów prawnych, chyba że jego przepisy – na skutek zmian w prawie – stały się niezgodne z przepisami ustaw lub rozporządzeń. W tym ostatnim przypadku oczywista jest konieczność niezwłocznej nowelizacji statutu i dostosowania jego postanowień do pozostałych przepisów prawa. 

Przepis § 46 ust. 2 Instrukcji Kancelaryjnej dla organów powiatu, będącej załącznikiem do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów powiatu (Dz. U. Nr 160, poz. 1074) zawierał podstawę do ustalenia przez radę powiatu zasad sporządzania i ewidencjonowania protokołów sesji rady powiatu, posiedzeń komisji, posiedzeń zarządu, a także aktów tych organów (uchwał, postanowień, opinii itp.). Przepis ten, podobnie jak cały ww. akt, utracił moc obowiązującą z dniem 1 stycznia 2011 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, która w art. 8 uchyliła art. 39 ustawy o samorządzie powiatowym, zawierającym delegację do ustalenia przez Prezesa Rady Ministrów w drodze rozporządzenia instrukcji kancelaryjnej dla organów powiatu, określającej zasady i tryb wykonywania czynności kancelaryjnych w starostwach. 

Ze względu na konieczność zachowania spójności przepisów prawnych zdecydowano o umieszczeniu nowej delegacji w art. 6 ust. 2b ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Ustawodawca nakazał w delegacji, aby rozporządzenie uwzględniło potrzebę zapewnienia jednolitego sposobu tworzenia, ewidencjonowania i przechowywania dokumentacji w różnej postaci, w tym elektronicznej, oraz jej ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub utratą. Natomiast w art. 6 ust. 1 o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach zawarto podstawową zasadę, zgodnie z którą organy państwowe oraz państwowe jednostki organizacyjne, organy jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowe jednostki organizacyjne obowiązane są zapewnić odpowiednią ewidencję, przechowywanie oraz ochronę przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą:

  • powstającej w nich dokumentacji, w sposób odzwierciedlający przebieg załatwiania i rozstrzygania spraw;
  • nadsyłanej i składanej do nich dokumentacji, w sposób, o którym mowa w pkt 1.

W dniu 18 stycznia 2011 r. Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych. Rozporządzenie to określa instrukcję kancelaryjną, sposób klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji w formie jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcję w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych, m. in. dla organów powiatu. 

Nie ulega wątpliwości, że w rozporządzeniu tym brak jest odpowiednika § 46 ust. 2 Instrukcji Kancelaryjnej dla organów powiatu, który wprost nakazuje radzie powiatu ustalenie zasad m. in. sporządzania i ewidencjonowania aktów wydawanych przez ten organ (uchwał, postanowień, opinii itp.). Brak ten może zatem wywoływać pewne wątpliwości co do istnienia w aktualnym stanie prawnym podstawy do określania przez radę powiatu m. in. zasad sporządzania uchwał, w tym jej numeracji. Tym niemniej należy podkreślić, że w powołanym wyżej art. 6 ust. 1 ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach zawarto obowiązek takiego zapewnienia przez organy powiatu (a zatem również radę powiatu) odpowiedniej ewidencji przechowywania oraz ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem bądź utratą powstającej w nich dokumentacji, w sposób odzwierciedlający przebieg załatwiania i rozstrzygania spraw. 

Ponadto należy zaznaczyć, że upoważnienie do określenia w statucie organizacji wewnętrznej oraz trybu pracy rady i komisji powoływanych przez radę, zawiera art. 19 ustawy o samorządzie powiatowym. Jak wskazano na wstępie, przepisy statutowe służą do uzupełniania i uszczegółowiania przepisów rangi ustawowej i wydanych na ich podstawie rozporządzeń. Nie istnieje zatem przeszkoda, aby w zakresie regulacji statutowej nie umieścić sposobu numerowania uchwał. Co więcej – jest to typowa materia statutowa, szczegółowo określająca zasady pracy rady i podejmowania uchwał. W literaturze powszechnie przyjmowano, że kwestia numeracji uchwał była czysto umowna i pozostawiona do określenia przez organy samorządu terytorialnego, w granicach przysługującej im samodzielności. Już na tle stanu prawnego z 1994 r. wskazywano, że nie ma powszechnej reguły co do numerowania aktów prawotwórczych, w związku z czym dopuszczalne są numeracje wieloczłonowe, według określonego regulaminowo lub zwyczajowo kodu, pod warunkiem jej jednolitego i konsekwentnego stosowania (vide: H. Rot, K. Siarkiewicz „Zasady tworzenia prawa miejscowego” Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1994 r., s. 180). Od tego czasu wspomniana kwestia nie ulegała zasadniczej zmianie. Co istotne, numeracja uchwał powinna odzwierciedlać przebieg procedowania nad projektem aktu (numer sesji, liczba porządkowa aktu) i w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości pozwalać na jego identyfikację. Zasady numeracji powinny także pozostawać w zgodzie z instrukcją kancelaryjną i zasadami określonymi w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. 

W tym miejscu należy podkreślić, że zasady tworzenia aktów prawnych powinny być również zgodne z niektórymi przepisami rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”. Zgodnie bowiem z § 143 „Zasad” do aktów prawa miejscowego stosuje się odpowiednio zasady wyrażone w dziale VI, z wyjątkiem § 141, w dziale V, z wyjątkiem § 132, w dziale II oraz w dziale I rozdziały 2-7, a do przepisów porządkowych - również w dziale I rozdział 9, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej. Zgodnie z mającym odpowiednie zastosowanie § 14 „Zasad” akt powinien zawierać m. in.: tytuł, przepisy merytoryczne oraz przepisy o wejściu ustawy w życie, a zgodnie z § 15 poszczególne elementy zamieszcza się w następującej kolejności:

  • tytuł,
  • przepisy merytoryczne ogólne i szczegółowe,
  • przepisy zmieniające,
  • przepisy przejściowe i dostosowujące,
  • przepisy uchylające, przepisy o wejściu ustawy w życie oraz przepisy o wygaśnięciu mocy obowiązującej ustawy (przepisy końcowe).

W tytule w oddzielnych wierszach zamieszcza się oznaczenie rodzaju aktu, datę ustawy oraz ogólne określenie przedmiotu ustawy (§ 16 Zasad). 

 

ZASADY:

Numeracja uchwał powinna odzwierciedlać przebieg procedowania nad projektem aktu (numer sesji, liczba porządkowa aktu) i w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości pozwalać na jego identyfikację. Zasady numeracji powinny także pozostawać w zgodzie z instrukcją kancelaryjną i zasadami określonymi w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Zasady tworzenia aktów prawnych powinny być również zgodne z niektórymi przepisami rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”.


Wprawdzie w „Zasadach” nie ma przepisu, który upoważniałby do określenia numeru aktu prawnego stanowionego przez organy samorządu terytorialnego. Tym niemniej podkreślenia wymaga, że ustawodawca przewidział zastosowanie części przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów jedynie „odpowiednio” a nie „wprost”. Problem „odpowiedniego” zastosowania przepisów doczekał się bogatego orzecznictwa oraz piśmiennictwa prawniczego. W uchwale z dnia 21 września 2005 r., sygn. akt I KZP 24/05 Sąd Najwyższy stwierdził, że odpowiednie stosowanie przepisów oznacza, że niektóre z przepisów mogą zostać poddane odpowiednim zmianom, a w grupie modyfikowanych odpowiednio przepisów mogą jednak znaleźć się również takie przepisy, które znajdą zastosowanie do nowego zakresu odniesienia bez żadnych modyfikacji, jak również takie, które nie zostaną zastosowane z uwagi na ich bezprzedmiotowość albo sprzeczność z przepisami regulującymi materię stanowiącą zakres odniesienia” (por. też J. Nowacki, „Odpowiednie” stosowanie przepisów prawa, PiP 1964, Nr 3, s. 373 – 375; A. Błachnio-Parzych, Przepisy odsyłające systemowe, PiP 2003, Nr 1, s. 44 – 45). Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 14 stycznia 2009 r., sygn. akt II GPS 6/08 (publ. ONSAiWSA 2009/3/45, ZNSA 2009/3/166) odpowiednie stosowanie przepisów prawa pozwala zatem na stosowanie ich wprost, na dokonywanie modyfikacji stosownie do wymagań innego zakresu stosowania, jak również na odrzucenie tych przepisów jako nieprzystosowanych do nowego zakresu stosowania. W konkluzji zatem należy stwierdzić, że „odpowiednie” zastosowanie „Zasad”, które przewidują m. in. obowiązek umieszczenia tytułu w akcie prawnym, lecz nie zawierają obowiązku jego numerowania, oznacza jedynie tyle, że ich zastosowanie musi zostać poddane modyfikacji uwzględniającej specyfikę aktów prawnych tworzonych przez organy samorządu terytorialnego. Innymi słowy, brak tego elementu w „Zasadach” nie oznacza, że uchwały nie mogą być numerowane na zasadach określonych przez organ stanowiący j.s.t.
Nie bez znaczenia jest zresztą fakt, że nawet odpowiednie zastosowanie „Zasad” spotyka się raczej z krytyką w piśmiennictwie prawniczym (m. in.: T. Bąkowski, Zasady techniki prawodawczej a prawotwórstwo organów jednostek samorządu terytorialnego, PiP 2006, z. 1, s. 92, L. Etel, Redagowanie uchwał podatkowych rad gmin, FK 2004, nr 3, s. 37). Podkreśla się w szczególności, że adresatem aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów nie powinny być organy samorządu terytorialnego, lecz administracja rządowa.

Reasumując należy uznać, że utrata mocy obowiązującej przepisu rozporządzenia nie ma bezpośredniego wpływu na moc obowiązującą przepisu statutowego, o ile nie pozostaje on w sprzeczności z innymi powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. 

Wprawdzie przepis statutowy określający zasady numeracji uchwał opierał się na § 46 ust. 2 Instrukcji Kancelaryjnej dla organów powiatu, będącej załącznikiem do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów powiatu, jednakże nie można uznać, że utrata mocy obowiązującej tego przepisu była równoznaczna z utratą mocy przepisu statutowego określającego zasady numeracji uchwał rady powiatu. 

Kwestia ta pozostaje materią określaną przez radę powiatu w ramach jej ustawowej właściwości, a zasady powinny być zgodne z innymi przepisami prawa, w tym z zawartymi w rozporządzeniu w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”, jednakże z uwzględnieniem specyfiki aktów tworzonych przez organy samorządu terytorialnego. 

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)
– Ustawa z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 673 ze zm.)
– Ustawa z dnia 12 lutego 2010 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 40, poz. 230)
– Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. Nr 100, poz. 908)
– Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz. U. Nr 14, poz. 67 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

„Przeniesienie” zezwolenia na alkohol

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA MIASTA:

Spółka z o.o. poinformowała urząd pismem, że jest następcą prawnym firmy prowadzonej przez osobę fizyczną (jednoosobowa działalność gospodarcza), posiadającą zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży na terenie naszej gminy. Z pisma wynika, że na mocy aktu notarialnego firma ta została wniesiona w całości jako aport do spółki. Powołując się na art. 55 (1) kodeksu cywilnego, spółka twierdzi, że przedmiotem aportu były też wszelkie koncesje, licencje i zezwolenia. Spółka wnosi o wydanie zezwolenia na alkohol (do spożycia w miejscu sprzedaży A,B i C) z danymi spółki – tj. „przeniesienie” wydanego wcześniej zezwolenia z osoby fizycznej na spółkę. 
Po wezwaniu wnioskodawca przedstawił akt notarialny dotyczący zmiany umowy spółki komandytowej, której komandytariuszem jest wspomniana wyżej osoba fizyczna, a komplementariuszem ww. spółka i są to jedyni wspólnicy spółki komandytowej. Zmiana umowy spółki dotyczy jedynie rozszerzenia przedmiotu działalności o 3 rodzaje działalności związane z transportem, brak jakichkolwiek zapisów dotyczących zezwoleń i koncesji, jest natomiast zapis, że w sprawach nieregulowanych umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Czy możliwe jest w tym trybie „przeniesienie” zezwolenia na alkohol, które jest przecież decyzją przedmiotowo-podmiotową? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Do dnia 9 listopada 2002 r. jedną z przesłanek wygaśnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży była zmiana przedsiębiorcy, któremu udzielono zezwolenia (analogiczna przesłanka przewidziana była w przypadku obrotu hurtowego w kraju napojami alkoholowymi).

Natomiast w dniu 9 listopada 2002 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 ze zm. (dalej ustawa), która m.in. wprowadziła w miejsce ww. przesłanki zmiany przedsiębiorcy przesłankę w postaci zmiany składu osobowego spółki cywilnej. Zatem ograniczono przesłankę stwierdzenia wygaśnięcia zezwolenia (zarówno na obrót hurtowy, jak i na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych) do przypadku zmiany wspólników w spółce cywilnej. Jak zatem należy traktować inne zmiany przedsiębiorcy? W tym miejscu należy zwrócić uwagę na przepis art. 18 ust. 7 pkt 6 ustawy (w przypadku obrotu hurtowego napojami alkoholowymi - art. 94 pkt 7 ustawy), który stanowi, iż warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie objętym zezwoleniem tylko przez przedsiębiorcę w nim oznaczonego i wyłącznie w miejscu wymienionym w zezwoleniu. Z tego przepisu wyraźnie wynika, że ważność zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży zależy od współistnienia dwóch podstawowych elementów: konkretnego podmiotu prowadzącego sprzedaż napojów alkoholowych i funkcjonowania punktu tej sprzedaży w miejscu określonym w zezwoleniu. Innymi słowy mamy do czynienia z ograniczeniem podmiotowo-przedmiotowym (w przypadku zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi ograniczenie to ma charakter wyłącznie podmiotowy). Podmiotowy charakter zezwolenia wskazuje na to, że jest to decyzja, z której korzystanie jest prawem osobistym przedsiębiorcy, a zatem niedopuszczalne jest przeniesienie tego prawa na inny podmiot np. w drodze dziedziczenia czy umowy.

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny (dalej NSA) w wyroku z dnia 20 lutego 2007 r., sygn. akt II OSK 350/06 (LEX nr 344615), zezwolenie jest decyzją administracyjną, aktem publicznoprawnym, jego przedmiotem jest udzielenie uprawnień publicznoprawnych, regulowanych przepisami prawa publicznego, ukierunkowanymi na ochronę interesu publicznego. To ochrona interesu publicznego (w tym m.in. ochrona zdrowia, życia, bezpieczeństwa, porządku publicznego) tkwi u podstaw zasady nieprzenoszalności uprawnień wynikających z koncesji, zezwoleń i licencji. 

Ogólnej zasady nieprzenoszalności na gruncie prawa publicznego uprawnień wynikających z koncesji, zezwoleń i licencji nie podważa przepis art. 552 Kodeksu cywilnego, który - wprowadzając zasadę, iż czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa - zastrzega, że nie ma ona zastosowania, gdy co innego wynika z treści tej czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Przedstawiona w pytaniu sytuacja dotyczy kwestii przekształcenia przedsiębiorcy, przy czym zauważyć należy, że w niniejszej sprawie nie zostało wykazane stosownym dokumentem wniesienie przedsiębiorstwa należącego do przedsiębiorcy – osoby fizycznej jako aport do spółki z o.o. Zatem trudno mówić o jakimkolwiek następstwie prawnym. Udokumentowano jedynie zmianę umowy spółki komandytowej (polegającą na rozszerzeniu przedmiotu działalności tej spółki), której komandytariuszem jest ww. osoba fizyczna, a komplementariuszem spółki. Zakładając, że przekształcenie przedsiębiorcy zostałoby skutecznie wykazane, należy wskazać na przepis art. 18 ust. 7 pkt 6 ustawy (analogicznie art. 94 pkt 8 ustawy), zgodnie z którym warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży jest zgłaszanie organowi zezwalającemu zmian stanu faktycznego i prawnego, w stosunku do danych zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany. Należy więc udzielić odpowiedzi na pytanie: czy przekształcenie przedsiębiorcy spełnia przesłankę zmiany stanu faktycznego i prawnego przedsiębiorcy określoną w ww. przepisie art. 18 ust. 7 pkt 6 ustawy? Na przykładzie przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną (w trybie art. 26 § 4 Kodeksu spółek handlowych /ksh/ – przekształcenie obligatoryjne) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 27 sierpnia 2004 r. (sygn. akt II SA/Ka 2189/02) udzielił na powyższe pytanie odpowiedzi twierdzącej. Podkreślił przy tym, że na zakres obowiązku zgłoszenia organowi zezwalającemu zmian stanu faktycznego i prawnego nie ma wpływu tryb przekształcenia spółki cywilnej na jawną (art. 26 § 4 ksh lub art. 551 § 2 ksh). Jednakże w kwestii przekształcenia przedsiębiorcy – osoby fizycznej w spółkę kapitałową – spółkę z o.o., na gruncie cyt. wyżej przepisów ustawy odpowiedź nie wydaje się taka oczywista.

Od dnia 1 lipca br. wątpliwości w tym zakresie niwelują przepisy ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, którą Prezydent RP podpisał 20 kwietnia 2011 r. Otóż ustawa ta m.in. wprowadza do ksh przepisy wypełniające tę lukę prawną, umożliwiając transformację przedsiębiorcy – osoby fizycznej w inną formę organizacyjną, przy zachowaniu wszelkich przywilejów, praw i obowiązków, które przysługiwały uprzednio przedsiębiorcy przekształconemu.

Nowe rozwiązanie umożliwi przedsiębiorcy, będącemu osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą (przedsiębiorcy przekształcanemu) przekształcenie w jednoosobową spółkę kapitałową (spółkę przekształconą). Przedsiębiorca przekształcany stanie się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia), przy jednoczesnym wykreśleniu go przez właściwy organ ewidencyjny z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W wyniku przekształcenia przedsiębiorca przekształcany staje się z dniem przekształcenia wspólnikiem albo akcjonariuszem spółki przekształconej.

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształconego na zasadach sukcesji uniwersalnej. Oznacza to, że spółka przekształcona pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi będzie stanowiła inaczej. Powyższej zasady nie stosuje się jednak do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego. Brak sukcesji podatkowej wynika z faktu, że osoba fizyczna wraz z przekształceniem nie traci bytu prawnego. Osoba ta nadal pozostaje podatnikiem, na którym ciąży obowiązek zapłaty zobowiązań podatkowych powstałych przed przekształceniem.

Monika Mikucka

Podstawa prawna:
– Art. 9, art. 94, art. 18 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 ze zm.),
– Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA:

Kto jest odpowiedzialny za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną w uprawach rolników?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA: 

Odpowiedzi na powyższe pytanie udzielają regulacje zawarte w rozdziale 9 ustawy prawo łowieckie (zwane dalej prawem łowieckim). Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 1 prawa łowieckiego podmiotem zobowiązanym do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, daniele i sarny są dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich.

Art. 46 ust. 1 pkt 1 prawa łowieckiego stanowi więc lex specialis w stosunku do art. 431 Kodeksu cywilnego (zwanego dalej k.c.). Art. 431 k.c. odnosi się bowiem do odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez zwierzęta, które podmiot zobowiązany do naprawienia szkody chowa albo którymi się posługuje. Art. 46 ust. 1 pkt 1 prawa łowieckiego dotyczy natomiast wymienionych w przepisie zwierząt w stanie wolnym, które jako dobro ogólnonarodowe stanowią własność Skarbu Państwa. W konsekwencji zrozumiała jest odmienna odpowiedzialność dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego za zwierzynę wolną, niepoddającą się bezpośredniej pieczy (tak też SN w wyroku z 3 grudnia 2008, V CSK 310/08). Uprawą rolną w rozumieniu art. 46 ust. 1 pkt 1 prawa łowieckiego jest każda uprawa prowadzona na gruncie rolnym (por. uchwała SN z 27 listopada 2007 r., III CZP 67/07, wyrok SN z 20 stycznia 2005 r., II CK 361/04). Zgodnie z art. 50 ust. 1 prawa łowieckiego odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne, wymienione w art.46 ust. 1 pkt 1, zostaje przeniesiona z dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich na Skarb Państwa, w sytuacji gdy zwierzęta te objęte są całoroczną ochroną. W świetle art. 50 ust. 2 prawa łowieckiego podmiotami zobowiązanymi do wypłaty odszkodowań w imieniu Skarbu Państwa są, w zależności od rodzaju obwodu łowieckiego, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe w przypadku leśnego obwodu łowieckiego lub zarząd województwa w przypadku polnego obwodu łowieckiego. Skarb Państwa jest również odpowiedzialny za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne, znajdujące na obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich (art. 50 ust. 1b prawa łowieckiego). W takim przypadku wypłaty odszkodowania dokonuje właściwy miejscowo zarząd województwa. 

Art. 48 prawa łowieckiego określa przypadki, w których wyżej opisane odszkodowanie nie przysługuje. Przesłankami wyłączającymi odpowiedzialność są w większości zaniedbania poszkodowanych, którzy powinni liczyć się z możliwością wejścia zwierząt na teren ich upraw. W związku z powyższym, odszkodowanie nie należy się posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzętu w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym regionie, określonego przez sejmik województwa w drodze uchwały, a także posiadaczom uszkodzonych upraw lub plonów rolnych, którzy nie wyrazili zgody na budowę przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom. Odszkodowanie nie przysługuje także za szkody powstałe w płodach złożonych w sterty, stogi i kopce, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu oraz za szkody w uprawach rolnych założonych z rażącym naruszeniem zasad agrotechnicznych. Wyłączona jest również odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom, którym przydzielono grunty stanowiące własność Skarbu Państwa jako deputaty rolne na gruntach leśnych. W art. 48 pkt 4 prawa łowieckiego zawarte jest ograniczenie kwotowe, zgodnie z którym odszkodowanie nie przysługuje za szkody nieprzekraczające wartości 100 kg żyta w przeliczeniu na hektar uprawy.

Ustawa wskazuje również podmioty zobowiązane do oszacowania szkód i ustalenia wysokości odszkodowań. Zgodnie z art. 46 ust. 2 prawa łowieckiego oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania dokonują przedstawiciele zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego. Na żądanie strony w oględzinach, przy szacowaniu szkód oraz ustalaniu wysokości odszkodowania uczestniczy przedstawiciel właściwej terytorialnie izby rolniczej. Jeżeli podmiotem zobowiązanym do wypłaty odszkodowania jest Skarb Państwa, ze względu na objęcie danego gatunku zwierząt całoroczną ochroną, wówczas oględzin, oszacowania szkód i ustalenia wysokości odszkodowania dokonują przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych. W przypadku zaś szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne z obszarów niewchodzących w skład obwodów łowieckich, podmiotami zobowiązanymi do oszacowania szkody i ustalenia wysokości odszkodowania są przedstawiciele zarządu województwa.

Sposób szacowania szkód i wypłacania odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych określa rozporządzenie ministra środowiska z dnia 8 marca 2010 r. „w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych” (Dz.U.10.45.272).

Michał Pęczkowski

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (t.j.Dz.U.05.127.1066)
– Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych (Dz.U.10.45.272)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

 

 

Nowe formy wspierania rodziny

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

W dniu 5 lipca 2011 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (dalej ustawa).

Zakres przedmiotowy tego aktu obejmuje:

  • zasady i formy wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych;
  • zasady i formy sprawowania pieczy zastępczej oraz pomocy w usamodzielnianiu jej pełnoletnich wychowanków;
  • zadania administracji publicznej w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
  • zasady finansowania wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
  • zadania w zakresie postępowania adopcyjnego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy, obowiązek wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz organizacji pieczy zastępczej, w zakresie ustalonym ustawą, spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. Obowiązek ten jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej realizują w szczególności we współpracy ze środowiskiem lokalnym, sądami i ich organami pomocniczymi, Policją, instytucjami oświatowymi, podmiotami leczniczymi, a także kościołami i związkami wyznaniowymi oraz organizacjami społecznymi (art. 3 ust. 2 ustawy).

Ustawa ma na celu ograniczenie opieki zastępczej nad dziećmi poprzez zapewnienie wsparcia rodzinom przeżywającym trudności. Dlatego, o ile nie będzie to podyktowane względami bezpieczeństwa, umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej możliwe będzie po wyczerpaniu wszystkich sposobów wsparcia rodziny.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych wójt (burmistrz, prezydent miasta) zapewnia wsparcie, które polega w szczególności na:

  • analizie sytuacji rodziny i środowiska rodzinnego oraz przyczyn kryzysu w rodzinie;
  • wzmocnieniu roli i funkcji rodziny;
  • rozwijaniu umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziny;
  • podniesieniu świadomości w zakresie planowania oraz funkcjonowania rodziny;
  • pomocy w integracji rodziny;
  • przeciwdziałaniu marginalizacji i degradacji społecznej rodziny;
  • dążeniu do reintegracji rodziny.

Formami wspierania rodziny są praca z rodziną oraz pomoc w opiece i wychowaniu dziecka.

Praca z rodziną jest prowadzona w szczególności w formie:

  • konsultacji i poradnictwa specjalistycznego;
  • terapii i mediacji;
  • usług dla rodzin z dziećmi, w tym usług opiekuńczych i specjalistycznych;
  • pomocy prawnej, szczególnie w zakresie prawa rodzinnego;
  • organizowania dla rodzin spotkań, mających na celu wymianę ich doświadczeń oraz zapobieganie izolacji, zwanych dalej „grupami wsparcia” lub „grupami samopomocowymi”.

Praca z rodziną jest prowadzona także w przypadku czasowego umieszczenia dziecka poza rodziną (art. 10 ust. 4 i 5 ustawy).

Ustawa wprowadza instytucję asystenta rodziny, do zadań którego w szczególności należy: 

  • opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z pracownikiem socjalnym, o którym mowa w art. 11 ust.1;
  • opracowanie, we współpracy z członkami rodziny i koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej, planu pracy z rodziną, który jest skoordynowany z planem pomocy dziecku umieszczonemu w pieczy zastępczej;
  • udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego;
  • udzielanie pomocy rodzinom w rozwiązywaniu problemów socjalnych, psychologicznych oraz wychowawczych z dziećmi;
  • wspieranie aktywności społecznej rodzin;
  • motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych;
  • udzielanie pomocy w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymywaniu pracy zarobkowej; 
  • motywowanie do udziału w zajęciach grupowych dla rodziców, mających na celu kształtowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich i umiejętności psychospołecznych;
  • udzielanie wsparcia dzieciom, w szczególności poprzez udział w zajęciach psychoedukacyjnych;
  • podejmowanie działań interwencyjnych i zaradczych w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dzieci i rodzin;
  • prowadzenie indywidualnych konsultacji wychowawczych dla rodziców i dzieci;
  • prowadzenie dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną;
  • dokonywanie okresowej oceny sytuacji rodziny, nie rzadziej niż co pół roku, i przekazywanie tej oceny podmiotowi, o którym mowa w art. 17 ust. 1;
  • monitorowanie funkcjonowania rodziny po zakończeniu pracy z rodziną (art. 15 ust. 1 ustawy).

Kolejnym novum jest rodzina pomocowa, której piecza zastępcza nad dzieckiem może zostać powierzona w przypadku czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem przez rodzinę zastępczą lub prowadzącego rodzinny dom dziecka (art. 73 i n. ustawy). Ustawa przewiduje też funkcję koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, który ma sprawować opiekę nad rodzinami zastępczymi m.in.: pomagać w pracy z rodziną biologiczną, ułatwiać poszukiwanie specjalistycznego wsparcia, zgłaszać do ośrodków adopcyjnych dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, pomagać usamodzielniającym się wychowankom (art. 77 i n. ustawy).

W świetle przepisów art. 95 ustawy, w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, interwencyjnego lub specjalistyczno-terapeutycznego mają być umieszczane dzieci powyżej 10. roku życia, wymagające szczególnej opieki lub mające trudności z przystosowaniem się do życia w rodzinie. Młodsze dzieci będą mogły być umieszczane w tych placówkach tylko w wyjątkowych przypadkach, np. ze względu na stan zdrowia lub gdyby miały tam przebywać z rodzeństwem.

W placówce nie będzie mogło przebywać więcej niż 14 wychowanków.

Monika Mikucka 

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

 

Czy ekonomista może być skarbnikiem?

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA:

Czy osoba po ukończeniu studiów podyplomowych ekonomicznych może pełnić funkcję skarbnika gminy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W przedstawionym przypadku kandydat może ubiegać się o stanowisko skarbnika gminy, o ile spełnia pozostałe warunki, w tym odpowiednie doświadczenie zawodowe.

Zgodnie z art. 54 ust. 2 ustawy o finansach publicznych, głównym księgowym jednostki sektora finansów publicznych może być osoba, która:

  • ma obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, chyba że odrębne ustawy uzależniają zatrudnienie w jednostce sektora finansów publicznych od posiadania obywatelstwa polskiego,
  • ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
  • nie była prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe,
  • posiada znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie koniecznym do wykonywania obowiązków głównego księgowego.

Ponadto kandydat na skarbnika musi spełnić jeden z poniższych warunków:

  • ukończyć ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i jednocześnie posiadać co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,
  • ukończyć średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiadać co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,
  • być wpisany do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,
  • posiadać certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Z załączonej kopii dyplomu wynika, że potencjalny kandydat na stanowisko głównego księgowego gminnej jednostki samorządu terytorialnego ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Handlu i Rachunkowości w zakresie: „Rachunkowość i finanse jednostek sektora finansów publicznych”. Nie ulega wątpliwości, że wskazane studia podyplomowe mają charakter ekonomiczny. O ile zatem osoba spełnia inne warunki, w tym posiada 3-letnią praktykę w księgowości, może teoretycznie ubiegać się o stanowisko skarbnika gminy.

Janusz Groński

Podstawa prawna: 
– Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240, ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wierzytelność z tytułu wymagalnych świadczeń alimentacyjnych przedmiotem przelewu?

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 8 / 2011

Na powyższe pytanie negatywnej odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy (dalej SN) w uchwale z dnia 24 lutego 2011 r., sygn. akt III CZP 134/10. W uzasadnieniu uchwały SN zwrócił uwagę na cel obowiązku alimentacyjnego, którym na płaszczyźnie moralnej jest uczynienie zadość wynikającemu z więzów rodzinnych obowiązkowi świadczenia pomocy tym członkom rodziny, którzy własnymi siłami i środkami nie mogą zaspokoić swych potrzeb bytowych.

Zgodnie z treścią art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej kro), istota alimentacji polega na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Świadczenie dłużnika może polegać na dostarczaniu środków utrzymania w pieniądzu albo naturze, a także na spełnianiu określonych usług lub czynności (art. 135 § 2 kro). Obowiązek alimentacyjny powstaje z mocy ustawy między osobami połączonymi węzłem rodzinnym oraz między innymi osobami, które określa wyznaczający zamknięty krąg osób, które obciąża ten obowiązek. 

SN podniósł, iż z uwagi na cel i treść świadczenia, prawa i obowiązki alimentacyjne mają charakter ściśle osobisty i są nieprzenaszalne zarówno intern vivos jak i mortis causa, gasną z chwilą śmierci uprawnionego czy zobowiązanego. Jednakże zasądzone raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia uprawnionego, wchodzą do spadku po nim. Natomiast obowiązek alimentacyjny wobec uprawnionego na przyszłość, po śmierci zobowiązanego, aktualizuje się w stosunku do osób zobowiązanych w dalszej kolejności według zasad określonych w kro.

W omawianej uchwale SN zwrócił uwagę, iż w nowszym piśmiennictwie prezentowany jest pogląd zawężający zasadę nieprzenoszalności praw alimentacyjnych przez dopuszczenie możliwości zbycia innej osobie przez uprawnionego (także w drodze przelewu wierzytelności jak w niniejszej sprawie) rat alimentacyjnych już wymagalnych. Pogląd ten uzasadniany jest względami ekonomicznymi. Chodzi tu o stworzenie osobie uprawnionej do alimentacji możliwości odpłatnego zbycia zasądzonych, zaległych rat alimentacyjnych, których nie może wyegzekwować, w celu uzyskania środków utrzymania bądź zaciągnięcia pożyczki z przeznaczeniem na nie i przelania na pożyczkodawcę zasądzonych zaległych świadczeń alimentacyjnych ze skutkiem zwolnienia się długu. Wskazuje się przy tym, iż raty alimentacyjne, które stały się wymagalne i zostały zasądzone prawomocnym wyrokiem sądu, nie są już ściśle związane z osobą uprawnionego.

Nie podzielając tego stanowiska SN podkreślił, że obowiązek alimentacyjny obok realizacji celu ekonomicznego, jakim jest zapewnienie uprawnionemu niezbędnych środków materialnych pozwalających zaspokoić jego potrzeby, służy kształtowaniu właściwych, z punktu widzenia powszechnie akceptowanych w społeczeństwie wzorców, zasad postępowania w rodzinie, wpływa na umocnienie łączących rodzinę więzi i kształtuje wzajemne relacje między jej członkami, a realizacja tych celów jest możliwa jedynie w relacji między osobami, z kręgu uprawnionych i zobowiązanych do alimentacji, które określają przepisy kro. Ponadto przeniesieniu wierzytelności alimentacyjnej na osobę trzecią w drodze przelewu sprzeciwia się także właściwy dla niego przedmiot, którego nie stanowi zapłata, lecz zaspokojenie potrzeb życiowych uprawnionego. Z tej racji uprawniony do alimentacji nie tylko jest chroniony przed ryzykiem pozbawieniem go środków utrzymania, w następstwie wprowadzenia jego wierzytelności alimentacyjnych do obrotu, ale także korzysta z istotnych ułatwień w dochodzeniu i egzekwowaniu zasądzonych z tego tytułu świadczeń, stanowiących niejako ekwiwalent za ograniczenia związane ze zbywalnością roszczeń. Ochrona w tym zakresie realizowana jest przez szczególne instrumenty prawne uregulowane w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego oraz przepisach innych aktów prawnych należących do różnych dziedzin prawa (tzw. prawo dotyczące rodziny), ściśle związanych i zharmonizowanych z instytucjami prawa rodzinnego, w tym w określającej zasady udzielania pomocy ze środków publicznych w razie bezskutecznej egzekucji alimentów ustawie z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r., Nr 1, poz. 7 ze zm.).

W ocenie SN przyjęcie dopuszczalności przelewu rat alimentacyjnych stanowiłoby zagrożenie dla spójnego systemu regulacji alimentacyjnych, co z kolei mogłoby prowadzić do trudnych do przewidzenia konsekwencji społecznych i prawnych, a w efekcie do naruszenia praw osób uprawnionych do alimentacji, w tym w szczególności osób małoletnich.

Monika Mikucka

Podstawa prawna: 
– Art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego,
– Art. 128 i art. 135 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa