Przepisy regulujące składowanie obornika na gruncie

POWIATOWA ADMINISTRACJA ZESPOLONA - SAS 12 / 2011

PYTANIE BURMISTRZA:

Jakie przepisy regulują składowanie obornika na gruncie i jaki organ je egzekwuje? Czy rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 132, poz. 877 z późn. zm.) zobowiązuje do wyposażenia w płytę obornikową budynki gospodarcze powstałe po wejściu w życie ww. rozporządzenia, jeśli tak to co z budynkami powstałymi przed datą jego wejścia w życie? Jaki organ jest organem wykonawczym przepisów ww. rozporządzenia?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Sposób składowania obornika regulują obecnie przepisy ustawy o nawozach i nawożeniu (zwanej dalej ustawą o nawozach). Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o nawozach gnojówkę i gnojowicę przechowuje się wyłącznie w szczelnych zbiornikach o pojemności umożliwiającej gromadzenie co najmniej 4-miesięcznej produkcji tego nawozu.

Zbiorniki te powinny być zbiornikami zamkniętymi, w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Stosownie natomiast do treści art. 25 ust. 2 ustawy o nawozach, nawozy naturalne inne niż gnojówka i gnojowica powinny być przechowywane na nieprzepuszczalnych płytach, zabezpieczonych w taki sposób, aby wycieki nie przedostawały się do gruntu. 

W zakresie konstrukcji płyty na obornik ustawa o nawozach odsyła do wspomnianego przez pytającego Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (zwanego dalej Rozporządzeniem). Stosownie do § 29 Rozporządzenia, płyty do składowania obornika powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne.

Wymienione wyżej przepisy zostały sformułowane w taki sposób, iż nie narzucają materiałów, z jakich powinna być wykonana taka płyta. Zatem dopuszczalnym jest zastosowanie różnych technologii wykonania płyty obornikowej, gwarantujących spełnienie wymagań określonych przepisami prawa, z wykorzystaniem poza tradycyjnymi materiałami, jak na przykład beton, innych materiałów, np. odpowiednich tworzyw sztucznych. 

BEZ PŁYTY OBORNIKOWEJ

Zgodnie z ogólną zasadą prawa lex retro non agit (prawo nie działa wstecz) budynki wzniesione przed wejściem w życie Rozporządzenia nie muszą odpowiadać warunkom technicznym w nim określonym, o ile analogicznych wymogów nie nakładały regulacje obowiązujące uprzednio. Wobec braku wcześniejszych przepisów nakazujących przechowywanie obornika na hermetycznych płytach przyjąć należy, że budynki wybudowane przed datą wejścia w życie Rozporządzenia nie muszą być wyposażone w płytę obornikową. 

POWIATOWY INSPEKTORAT NADZORU BUDOWLANEGO ORGANEM WYKONAWCZYM

Rozporządzenie zawiera przepisy wykonawcze uszczegółowiające i precyzujące regulacje ustawy Prawo budowlane (zwanej dalej prawem budowlanym). Należy tym samym przyjąć, że rolę organu wykonawczego w tym przypadku pełnić będzie podstawowy organ nadzoru budowlanego, opisany w art. 80 ust. 2 pkt 1 prawa budowlanego, tj. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

ORGANY NADZORU

Organy sprawujące nadzór nad prawidłowym przechowywaniem obornika można ustalić poprzez zestawienie przepisów ustawy o nawozach oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Zgodnie z art. 32 ustawy o nawozach Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadza kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących warunków stosowania i przechowywania nawozów, nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” oraz środków wspomagających uprawę roślin w sposób określony w przepisach o Inspekcji Ochrony Środowiska. Zgodnie zaś z art. 8 ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, w sprawach związanych z wykonywaniem zadań i kompetencji Inspekcji organem właściwym jest, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, wojewódzki inspektor ochrony środowiska i jako organ wyższego stopnia - Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Michał Pęczkowski

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz.U.2007 Nr 147, poz. 1033);
– Ustawa z dnia 7 lipca 1997 r. Prawo budowlane (t.j.Dz.U.2010 Nr 243, poz. 1623);
– Ustawa z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (t.j. Dz.U. 2007 Nr 44, poz. 287);
– Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz.U.1997 Nr 132, poz. 877).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa