Działalność prozdrowotna gminy

AKTUALNOŚCI / Z SAMORZĄDU - SAS 4 / 2015

„Zdrowie jest najpierwszym darem…”(Platon) – taki pogląd na ludzką egzystencję mieli już starożytni, a od czasów antycznego filozofa nic się nie zmieniło w hierarchizacji wartości człowieka. W pełni podzielam słuszność tego poglądu, dlatego poczynania gminy ukierunkowane są na działalność prozdrowotną. Aktywność fizyczna to jeden z najistotniejszych elementów zdrowego stylu życia, komponent lokalnego programu „Zdrowa Gmina”. Sport ma służyć doskonaleniu człowieka – zarówno jego sprawności fizycznej, jak i budowaniu szlachetnej osobowości. Sport uczy postaw, jest aktywną formą wypoczynku, rekreacji, rozbudza pasje, skutecznie wpływając na rozwój. Sport jest integralnym komponentem prozdrowotnej polityki publicznej. W swoich działaniach promujemy zdrowie, wprowadzamy szereg działań prowadzących do zapewnienia odpowiednich warunków życia, pracy, kształcenia, kultury fizycznej oraz wypoczynku i rekreacji.

 

KLUBY I STOWARZYSZENIA

W gminie od dwudziestu trzech lat prężnie działa Klub Sportowy „Zamek” Kurzętnik. Głównymi dyscyplinami sportu promowanymi przez klub są: kick–boxing, sporty siłowe, boks, lekkoatletyka oraz piłka nożna. W szeregach klubu są medaliści Mistrzostw i Rekordzistów Polski, Mistrzostw Europy, Pucharu Świata i Mistrzostw Świata. Od sześciu lat funkcjonuje także „LUKS TKKF” Kurzętnik, w którym aktywnie rozwijają się sekcje: podnoszenie ciężarów i boks. Z Kurzętnika wywodzą się medaliści biegów, kick-boxingu, pasjonaci maratonów i lekkiej atletyki. Możemy poszczycić się pięcioma medalami Mistrzostw Świata, osiemnastoma medalami Pucharu Świata, trzystu siedemdziesięcioma sześcioma medalami Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Czterokrotnie Kurzętnik był gospodarzem mistrzostw Polski w kick-boxingu. W gminie odbywał się także Puchar Polski w trójboju siłowym. Od dwóch lat w tradycję lokalną wpisały się ogólnopolskie biegi „Kogucia Dycha”. Pasjonaci biegania założyli również stowarzyszenie „Kurzętnik Biega”. Kurzętnik sportem stoi zarówno w wymiarze powszechnym, jak i amatorskim. Rokrocznie odbywają się tu letnie i zimowe igrzyska wsi, gminne i  wojewódzkie. Promowane też są inne przedsięwzięcia sportowe aktywizujące do zdrowego stylu życia.

 

OBIEKTY INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ

Gmina może poszczycić się bardzo dobrą infrastrukturą sportową, która jest ustawicznie modernizowana i unowocześniana. Posiadamy stadion sportowy, boiska wielofunkcyjne „Orlik 2012”, boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej, pełnowymiarowe boiska piłkarskie zlokalizowane we wsiach gminy, halę sportową oraz pełnowymiarowe sale gimnastyczne. W Kurzętniku funkcjonuje także plac rekreacyjno-sportowy typu outdoor fitness. W skład nowo utworzonej niedawno siłowni zewnętrznej wchodzi siedem sprzętów rekreacyjno-sportowych, umożliwiających wykonywanie ćwiczeń na świeżym powietrzu: narciarz biegowy, motyl, rowerek, stepper, twister, atlas do ćwiczeń mięśni brzucha, wioślarz. Wychodząc naprzeciw priorytetom samorządu województwa, zaadaptowaliśmy teren dawnego torowiska kolejowego i wybudowaliśmy pięciokilometrową ścieżkę rowerową. Na trasie ścieżki zlokalizowano przystanki dla rowerzystów z ławkami, znaki drogowe, ograniczenia prędkości dla wjazdu autami i tablice informacyjne. Nawierzchnię zbudowano ze stabilnego piaszczystego podłoża.


KULTYWOWANIE POSTAW SPORTOWYCH

W gminie staramy się zarażać społeczność lokalną pasją aktywności fizycznej, dążymy do rozwoju zarówno sportu powszechnego, jak i kwalifikowanego. Poprzez cykliczne zajęcia aerobiku odbywające się w każdej miejscowości gminy, promowanie nordic walkingu, cotygodniowe spotkania pasjonatów biegów zwiększamy aktywność sportową naszych mieszkańców. Minimalizujemy tym samym niski poziom aktywności fizycznej Polaków, którzy znajdują się na dole rankingu kultury fizycznej wśród Europejczyków. Kultywowanie postaw sportowych od najmłodszych lat sprawia, że na małych wiejskich boiskach wyrastają mistrzowie różnorodnych dyscyplin sportowych. Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej z 2008 roku na temat aktywności fizycznej niezwykle istotne jest promowanie prozdrowotnego uprawiania sportu i wdrażanie działań skłaniających do jej podejmowania, skierowanych do wszystkich, niezależnie od wieku, płci, kondycji fizycznej, miejsca zamieszkania lub statusu społecznego. Należy zatem promować aktywność fizyczną i popularyzować sport powszechny, który z czasem przekształci się w sport kwalifikowany, co w gminie realizujemy ustawicznie.

Wojciech Dereszewski

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa