Gminy zwolnione z podatku od własnych nieruchomości

AKTUALNOŚCI - SAS 9 / 2015

Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zwalniająca gminy z podatku od własnych nieruchomości, czeka już tylko na podpis Prezydenta RP.

23 lipca 2015 r. posłowie uchwalili nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, dzięki czemu gminy nie będą same sobie płacić podatku od nieruchomości za grunty i budynki (lub ich części), będące ich własnością. Z inicjatywą ustawodawczą w powyższym zakresie wyszedł Senat w odpowiedzi na liczne postulaty gmin kwestionujących zasadność uiszczania samym sobie należności publicznoprawnych. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, potrzeba wprowadzenia zwolnienia sprowadza się do wyeliminowania tych przypadków, w których gmina, występująca jako podmiot prawa publicznego, pobiera podatek od „siebie samej”, czyli gminy jako podmiotu cywilnoprawnego (właściciela nieruchomości). Co istotne jednak, powyższa nowelizacja zwalnia od podatku od nieruchomości wyłącznie te grunty i budynki (lub ich części), stanowiące własność gminy, które nie są zajęte na działalność gospodarczą ani też nie są w posiadaniu innych niż gmina jednostek sektora finansów publicznych oraz pozostałych podmiotów.
Tym samym podatkiem od nieruchomości w dalszym ciągu objęte będą, stanowiące własność gminy, grunty i budynki lub ich części znajdujące się w posiadaniu samorządowych zakładów i samorządowych jednostek budżetowych, a także innych podmiotów. Jak wskazano w uzasadnieniu do noweli, ograniczenie zakresu zwolnienia jedynie do przedmiotów opodatkowania niezajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, pozwoli na uniknięcie zarzutu co do nierównego traktowania podmiotów w zależności od statusu właściciela (podmiot publiczny lub prywatny).
Ustawa została opublikowana 1 września 2015 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1283 i wejdzie w życie 1 stycznia 2016 r.

Mateusz Karciarz
prawnik w Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp. k. w Poznaniu

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa