Obniżenie dotacji dla samorządów na zlecone zadania

Samorządy otrzymują coraz mniej pieniędzy na realizację zadań ustawowo zleconych przez rząd. Dotyczą one m.in. spraw z zakresu aktów stanu cywilnego, dowodów osobistych, ewidencji ludności i ewidencji działalności gospodarczej. Wójt Stefan Traczyk w imieniu Gminy Celestynów oraz 52 innych jednostek samorządu terytorialnego (gmin, miast i powiatów) z województwa mazowieckiego w ubiegłym tygodniu wystąpił do Ministra Finansów, z prośbą o dokładne przeanalizowanie kosztów realizacji tych zadań oraz wysokości przekazywanych na nie dotacji.

Zadania zlecane z zakresu administracji rządowej dotyczą m.in. wydawania dowodów osobistych, aktów urodzenia, aktów zgonów, zaświadczeń o zameldowaniu, aktów stanu cywilnego, wpisów do ewidencji działalności gospodarczej. W związku ze zmniejszeniem dotacji w roku ubiegłym o ok. 28% Gmina Celestynów zwróciła się z prośbą do Wójtów, Burmistrzów oraz Prezydentów Miast na terenie województwa mazowieckiego o informację czy w ich przypadkach również dotacje uległy zmniejszeniu. Jak się okazało prawie 70% gmin otrzymała pomniejszone dotacje. Ponadto w paru przypadkach (Gmina Kołbiel, Zakroczym, Baranów) dotacje te pomniejszono o nawet 40%.

W związku z powyższym w wielu gminach już wprowadzono nowe zasady funkcjonowania referatów odpowiadających za obsługę petentów skracając np. godziny przyjmowania interesantów. Wynika to z faktu, iż brakujących pieniędzy na prawidłowe funkcjonowanie i obsługę petentów nie można zaczerpnąć z innego źródła jak np. środki własne gminy, gdyż w ten sposób istotnie naruszana jest ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawa o finansach publicznych. Może to grozić naruszeniem, dyscypliny finansów publicznych, co stawia prowadzoną przez rząd politykę finansową w zakresie finansowania zadań zleconych w bardzo złym świetle, ponieważ jest nie zgodna z zapisami zawartymi w ustawach.

- Jeżeli w dalszym ciągu samorządy nie będą otrzymywały wystarczających środków na realizację zadań zleconych z zakresy administracji rządowej, może to doprowadzić do ograniczenia usług świadczonych dla mieszkańców. I tak w ekstremalnej sytuacji dowody osobiste będą wydawane tylko 3 razy w tygodniu, a wniosek o wpisanie działalności gospodarczej do ewidencji będzie można złożyć tylko do godziny 12. Wniosek złożony przez Wójta Stefana Traczyka w imieniu kilkudziesięciu samorządów to wyraźny sygnał dla Ministra Finansów – mówi sekretarz Gminy Celestynów Dariusz Kołodziejczyk

Wypełnianie obowiązków wnikających z powierzonych samorządowi zadań ze względu na dobro mieszkańców traktowane jest przez urząd priorytetowo. Wójt Gminy Celestynów chcąc sprostać obowiązkom nałożonym na urząd sygnalizuje jak poważny jest to problem. Jednocześnie dodaje iż w ramach oszczędności sam będzie udzielał ślubów w urzędzie. - Natomiast urzędniczkę USC przesunąłem do innych zadań, za które mogę jej płacić ze środków samorządu – mówi Traczyk.

Dlatego mając na uwadze powyższe właściwym, zasadnym i wręcz koniecznym jest, aby samorządy domagały się, głośno o tym mówiąc, zwiększenia środków na zadania, które w imieniu rządu realizują. Natomiast wysokość tych dotacji winna zapewniać prawidłową i terminową realizację tych zadań.

Pytanie nasuwa się jedno, czy i jak szybko Ministerstwo Finansów zareaguje na powstały problem, z którym muszą borykać się urzędy ?

Monika Jankowska
Rzecznik Prasowy Urzędu Gminy Celestynów
Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa