Rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody

AKTUALNOŚCI - SAS 1 / 2015

„Obniżając wynagrodzenie Burmistrzowi Rada, działająca w imieniu pracodawcy, powinna wykazać, że zmianie uległa ilość i jakość świadczonej pracy.”

Rozstrzygnięcie Wojewody Mazowieckiego z dnia 4 lutego 2014 r. nr Lex-S.4131.1.2014.HS stwierdzające nieważność uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Miasta i Gminy.

W niniejszej sprawie Rady Miejska podjęła uchwałę, w wyniku której różnica między miesięcznym wynagrodzeniem (z wyłączeniem dodatku za wieloletnią pracę) ustalonym przedmiotową uchwałą a dotychczasowym wynagrodzeniem wyniosła 1610,00 zł. Do przedmiotowej uchwały nie było pisemnego uzasadnienia.
Wojewoda Mazowiecki wskazał na treść art. 36 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych a według art. 43 ust. 1 w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy. Natomiast przepis art. 78 § 1 Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do ustalenia wynagrodzenia tak, by odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
Wojewoda Mazowiecki uznał, że skoro dwa kryteria ustalenia wynagrodzenia nie uległy zmianie a mianowicie stanowisko (rodzaj wykonywanej pracy) i wykształcenie (kwalifikacje), to obniżając wynagrodzenie Burmistrzowi Rada, działająca w imieniu pracodawcy, powinna wykazać, że zmianie uległa ilość i jakość świadczonej pracy. Tymczasem brak jest jakichkolwiek ustaleń Rady w tym zakresie.
Wojewoda Mazowiecki powołał się na orzecznictwo sądów administracyjnych, w którym ugruntował się pogląd o wymogu uzasadniania uchwały obniżającej wynagrodzenie. Przykładowo w wyroku WSA w Warszawie z dnia 18 czerwca 2013 r. sygn. II SA/Wa 755/13 wskazał, że wymóg działania na podstawie prawa, w połączeniu z zasadą zaufania, rodzi po stronie organów władzy publicznej obowiązek motywowania jej rozstrzygnięć.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa