Nowelizacja ustawy o drogach publicznych skierowana do Trybunału Konstytucyjnego

AKTUALNOŚCI - SAS 11 / 2013

W dniu 25 października 2013 r. Prezydent RP skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o drogach publicznych. Nowelizacja ta wzbudzała spore kontrowersje ze względu na regulacje pozwalające samorządom województwa na przekazywanie samorządom innych szczebli zarządu nad istniejącymi odcinkami dróg zastępowanymi nowymi trasami. Spotkało się to z krytyką środowiska samorządowego, którego przedstawiciele protestowali przeciwko nowym przepisom, zarzucając istotne zagrożenie ich niezgodności z Konstytucją.

W ocenie Prezydenta RP powyższe rozwiązanie budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP, gdyż może być utożsamiane z wycofaniem się państwa z funkcji, jaką jest określenie bezpośrednio 

w drodze ustawy zadań poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego. To z kolei wywołuje obawy co do zgodności z wynikającą z Konstytucji zasadą określania zadań samorządów w ustawie, a także z konstytucyjnie chronioną samodzielnością gminy. Prezydent RP podkreślił, że pierwszy raz weszłyby w życie przepisy stanowiące podstawę do określania zadań realizowanych przez gminy i powiaty nie bezpośrednio w ustawie, ale przez samorząd innego szczebla, w drodze uchwały, odpowiednio sejmiku województwa, rady powiatu i rady gminy. Wskazano jednocześnie na nieprecyzyjne kryteria uzależniające możliwość przekazania danego odcinka drogi w zależności od funkcji, jakie pełni ona dla społeczności lokalnej. 

W związku z wystąpieniem o przeprowadzenie kontroli ustawy przez Trybunał, jej wejście w życie jest wstrzymane co najmniej do czasu rozpatrzenia wniosku Prezydenta.

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa