Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

AKTUALNOŚCI - SAS 6 / 2015

„Gospodarowanie mieniem jest wyłączną domeną wójta i rada gminy nie może w nią ingerować”

Rozstrzygnięcie Wojewody Mazowieckiego z 29 maja 2015 r. nr LEX-I.4131.125.2015.MR stwierdzające nieważność uchwały Rady Gminy z dnia 23 kwietnia 2015 r.
w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Ochotniczej
Straży Pożarnej w zakresie słów: „Zobowiązuje się Wójta Gminy do podjęcia czynności formalno-prawnych związanych z zawarciem aktu notarialnego w zakresie objętym § 1”.

Na sesji w dniu 23 kwietnia 2015 r. rada gminy podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie darowizny nieruchomości na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Rada podejmując uchwałę powołała się na przepis art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. „a” ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 13 ust. 2a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2014 r. poz. 518 z późn. zm.). Tymczasem rada zobowiązała wójta gminy do podjęcia czynności formalno-prawnych związanych z zawarciem aktu notarialnego w zakresie dokonania darowizny na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej. Wojewoda Mazowiecki uznał, że powołany przez radę, w podstawie prawnej uchwały, przepis art. 13 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami, jednoznacznie wskazuje podmiot uprawniony do dokonania darowizny, wskazując radę jedynie jako organ wyrażający zgodę na dokonanie tej czynności. Dlatego ocenił, że zobowiązanie wójta do podjęcia określonych czynności formalno-prawnych związanych z dokonaniem darowizny stanowi przekroczenie delegacji ustawowej zawartej w cytowanym przepisie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Organ nadzoru zwrócił także uwagę na treść przepisu art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym to wójt gospodaruje mieniem komunalnym gminy. Natomiast jedynym przepisem uprawniającym radę gminy do wpływania na działanie organu wykonawczego jest art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym, który jednakże zezwala radzie jedynie na stanowienie o kierunkach działania wójta, a więc na wydawanie aktów w sferze wewnętrznej działania organów gminy, zawierających wyłącznie wytyczne lub zalecenia dla organu wykonawczego. Organ nadzoru podkreślił, że gospodarowanie mieniem komunalnym gminy jest wyłączną kompetencją wójta gminy, a w konsekwencji uznał, że rada gminy zobowiązując wójta do podjęcia określonych działań, wkroczyła w kompetencje organu wykonawczego gminy i tym samym przekroczyła swoje ustawowe uprawnienia.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa