20/III Konwent Wójtów Powiatu Siedleckiego w Korczewie

RELACJA

2 września 2020 r. odbył się 20/III Konwent Wójtów Powiatu Siedleckiego w Korczewie. Gospodarzem spotkania był Wójt Gminy Korczew – Pan Sławomir Wasilczuk. Na konwencie spotkali się wójtowie i burmistrzowie z 12 gmin powiatu siedleckiego: Domanice, Korczew, Kotuń, Mokobody, Mordy, Paprotnia, Przesmyki, Siedlce, Skórzec, Suchożebry, Wiśniew, Wodyń oraz Zbuczyn. W spotkaniu uczestniczyli również: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego – Pani Janina Orzełowska oraz Wiceprezydent Miasta Siedlce – Pan Robert Szczepanik.

korczew1

Podczas Konwentu Wójtów Powiatu Siedleckiego prowadzonego przez Przewodniczącego KWPS Pana Krzysztofa Kryszczuka – Wójta Gminy Wiśniew, odbyła się sesja medyczna (zorganizowana przy wsparciu firmy Amgen Biotechnologia Sp. z o.o.). Podczas sesji Pani profesor Ewa Marcinowska-Suchowierska – Członek Rady ds. Rozwoju przy Prezydencie RP, Członek Rady ds. Osteoporozy przy Instytucie Reumatologii, Geriatrii i Rehabilitacji, wygłosiła prezentację „Osteoporoza problem społeczny”. Pan Szymon Chrostowski – Prezes Zarządu Fundacji Wygrajmy Zdrowie zaprezentował „Efekty działalności samorządowych koalicji na rzecz przeciwdziałania osteoporozie”, a Pan Artur Prusaczyk – Wiceprezes Zarządu Centrum Medyczno-Diagnostycznego Sp. z o.o., mówił o „Praktycznych rozwiązaniach w służbie zdrowia ważnych dla samorządu. Możliwość aplikacji o środki publiczne (NFZ)”.
W ramach sesji przedstawiono rozmiar wyzwań społecznych, a także skutków nieleczonej osteoporozy.
Osteoporoza jest chorobą, która na świecie dotyka 22,1% kobiet oraz 6,1% mężczyzn powyżej 50. roku życia. Szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2018 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, to 2,1 mln, z czego 1,7 mln to kobiety. W całej Polsce są zaledwie 62 poradnie leczenia osteoporozy. Średni czas oczekiwania pacjenta na wizytę w poradni to ponad 6 miesięcy. W 2018 roku odnotowano 120 tys. złamań, które najczęściej przypisywane są osteoporozie. Wartość kosztów leczenia pacjentów z osteoporozą w tym złamań to 476 mln zł.
Najbardziej efektywnym sposobem na poprawę dostępności do diagnostyki i leczenia osteoporozy są programy polityki zdrowotnej realizowane przez samorządy terytorialne, które są dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
Sesji medycznej wysłuchała obecna na sali wicemarszałek i członek Zarządu Województwa Mazowieckiego – Pani Janina Ewa Orzełowska, która wyraziła bardzo duże zainteresowanie problemem osteoporozy i zabrała głos w tej sprawie, mówiąc, że samorządy powinny być zainteresowane takimi programami profilaktyki. Na koniec dodała, że Zarząd Województwa Mazowieckiego będzie rozważać,
czy taki program profilaktyki zdrowotnej dotyczący zapobiegania osteoporozie można wprowadzić na poziomie województwa mazowieckiego.

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa