Samorządy na drodze przez zieloną zmianę

RYNEK ENERGII

Dla jednostek samorządu terytorialnego inwestycje w odnawialne źródła energii nie są nowością. Wymagają jednak stałej uwagi i przemyślanego rozwoju, wraz ze zmianami na rynku. PGE odpowiada na te potrzeby i zaprasza do wspólnego przejścia przez zieloną zmianę.

Odnawialne źródła energii, a zwłaszcza fotowoltaika to dla samorządów podwójna premia. Nie tylko oszczędność w rachunkach za prąd, ale także poprawa czystości i jakości powietrza. Inwestycjom sprzyjają kolejne edycje państwowych, regionalnych i unijnych systemów wsparcia w tym zakresie. Dzięki wykorzystaniu i rozwojowi nowych technologii, zastosowanie fotowoltaiki w życiu społeczności lokalnych staje się coraz szersze. Gwarantuje zarówno tanią, jak i czystą energię.
Od początku kwietnia br. zmienił się w Polsce system rozliczeń prosumentów na net-billing, który polega na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii, ustaloną według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN). Obowiązuje on w większości państw unijnych. Pozwala na budowanie równowagi między korzyściami dla klientów, a dbaniem o bezpieczeństwo sieci elektroenergetycznych.
Na co warto zwrócić uwagę planując inwestycje fotowoltaiczne, które będą rozliczane wg nowego systemu? Żeby korzyści z instalacji fotowoltaicznych były jak największe, potrzebna jest kompleksowa opieka nad całym procesem i związane z tym eksperckie doradztwo oraz zwymiarowanie instalacji pod konkretne potrzeby.

PRO EKO OD PGE

PGE Obrót, jako największy sprzedawca energii w Polsce, analizując zmieniające się trendy w rozwoju fotowoltaiki w Polsce, a także aktywnie słuchając przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, przygotowała specjalną linię produktów PRO EKO. Spółka podkreśla, że łączy ona ekspercką wiedzę przekazywaną klientom z produktem wysokiej jakości.
– Cały proces kontaktu z klientem zaprojektowaliśmy od nowa, żeby uniknąć schematów i co za tym idzie, możliwie najbardziej precyzyjnie odpowiedzieć na jego oczekiwania. Prowadzimy go przez cały etap inwestycji – od planowania i analiz, przez dobór komponentów, po uruchomienie instalacji – mówi Mariusz Rędaszka, prezes zarządu PGE Obrót. – Naszym celem jest umożliwianie klientom łączenia korzyści związanych z inwestowaniem w fotowoltaikę. Dlatego już niedługo w naszej ofercie pojawią się kolejne propozycje, pozwalające na realizację tego celu – dodaje Mariusz Rędaszka.

KONKURS „INNOWACYJNY SAMORZĄD”

PGE nie tylko słucha energetycznych potrzeb samorządów, ale także docenia ich starania oraz osiągnięcia na tym polu. PGE Obrót została głównym partnerem II edycji ogólnopolskiego konkursu dla jednostek samorządu terytorialnego na „Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd”, organizowanego przez Instytut Polityki Energetycznej (IPE) im. Ignacego Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską. Kapituła konkursu ocenia działania i sukcesy poszczególnych gmin, w zakresie realizacji założeń polityki klimatyczno-energetycznej.
Pierwszą edycję konkursu, opracowanego przez rzeszowski ośrodek analityczny, wygrała gmina Przywidz w województwie pomorskim z projektem realizowanym z sąsiednią gminą „Eko Energia od Somonina aż po Przywidz”. W ramach inicjatywy powstało 10 mikroinstalacji na obiektach użyteczności publicznej i 253 mikroinstalacje na nieruchomościach mieszkańców obu gmin. Dofinansowanie do montażu paneli fotowoltaicznych, realizowane na szczeblu regionalnym z wykorzystaniem środków unijnych, zachęcało mieszkańców okolicznych terenów do inwestycji poprawiających jakość powietrza i wpływających na bezpieczeństwo energetyczne.
– Chcemy wspólnie z naszymi partnerami promować dobre praktyki w zakresie polityki klimatycznej i środowiskowej, realizowane przez polskie samorządy. Nagradzane projekty mogą być niemalże gotowym przykładem dla innych. Konkurs ma być impulsem dla samorządów do zainteresowania się innowacjami energetycznymi, które są coraz szerzej dostępne i możliwe do szerszej realizacji – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i Prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
Organizatorzy, czyli Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza wraz partnerami, którymi w tegorocznej edycji są PGE Obrót i Agencja Rozwoju Przemysłu, zachęcają samorządy do zgłaszania się i udziału w konkursie, którego finał odbędzie się we wrześniu 2022 r. w Rzeszowie podczas konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.

Materiał powstał we współpracy
z PGE Polska Grupa Energetyczna

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa