Oszczędności: kompensacja mocy biernejlogo LOPi

znacząco obniży rachunki za energię elektryczną

ENERGIA I FINANSE

Doświadczamy kryzysu energetycznego, a realia pokazują, że sytuacja za szybko nie zmieni się na naszą korzyść – wręcz przeciwnie, ceny energii, w tym ceny energii biernej rosną i będą rosły nadal. Pozostaje zatem zadać sobie pytanie, w jaki sposób gospodarnie zarządzać naszymi organizacjami, by straty były jak najmniej dotkliwe.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym sugeruje, w jaki sposób jednostki sektora publicznego i nie tylko – bo sytuacja dotyczy również przedsiębiorstw – mogą optymalizować koszty energii elektrycznej. Jako jeden z kluczowych elementów wymienia się opłaty za ponadumowny pobór energii biernej. Świadomość na temat tych opłat i możliwości ich redukcji rośnie z roku na rok, w miarę poszukiwania źródeł oszczędności. A jest się nad czym pochylić, gdyż opłaty za energię bierną można zredukować o 97-100%.

Z CZEGO TO WYNIKA I W JAKI SPOSÓB MOŻNA UZYSKAĆ AŻ TAKIE OSZCZĘDNOŚCI?

Energia bierna, w przeciwieństwie do energii czynnej, to taka część energii, która nie jest zamieniana na pracę urządzenia, ale jest niezbędna, by urządzenia mogły prawidłowo działać.
Obecnie niemal wszystkie urządzenia pobierają energię bierną z sieci. Dotyczy to w przypadku energii biernej indukcyjnej urządzeń takich jak: transformatory i silniki, natomiast w przypadku energii biernej pojemnościowej: oświetlenia LED, kondensatorów i innych. Opłaty za energię bierną będą widoczne na rachunkach w przypadku takich obiektów, jak: szkoły, przedszkola, centra kulturowe, szpitale, urzędy, biurowce, ciągi z oświetleniem led i inne. Energia bierna, zarówno indukcyjna, jak i pojemnościowa, może zostać skompensowana, czyli wytworzona na miejscu, bez pobierania jej z sieci. Oznacza to, że posiadając odpowiednio dobrany układ do kompensacji mocy biernej, operator nie naliczy odbiorcy dodatkowych opłat za energię bierną. W rzeczywistości, po zamontowaniu kompensatora, już na kolejnej fakturze opłaty za energię bierną powinny być znikome, bo skuteczność urządzeń wynosi 97-100 %, co oznacza redukcję opłat za energię bierną o wspomniane niemal 100%.
Aby uniknąć dodatkowych opłat, rekomendowana jest weryfikacja rachunków za energię elektryczną – jeśli opłaty na fakturze za energię bierną wynoszą minimum 300 zł, to inwestycja w odpowiednio dobrany układ kompensacji mocy biernej jest opłacalna. Kompensator wyeliminuje opłaty, a czas zwrotu z inwestycji to ok. 6-18 miesięcy. Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy, które zajmują się kompleksową obsługą, począwszy do analizy, poprzez dobór, zaprojektowanie, wyprodukowanie oraz montaż odpowiedniego układu do kompensacji. Warto korzystać ze sprawdzonych polskich producentów, którzy na miejscu dysponują serwisem i możliwością konserwacji produktów, a dodatkowo ich urządzenia spełniają szereg parametrów, związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną, określonych w normach oraz dyrektywach UE.

Analiza wydatków na energię elektryczną pod kątem doboru odpowiedniego układu do kompensacji mocy biernej dla JST
Kontakt: mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , tel.: 22 732 07 82, lopi.pl

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa