Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych

AKTUALNOŚCI - SAS 2 / 2014

Budżet na remonty w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych znacząco wzrósł. Jeszcze w tym roku w samym województwie mazowieckim do wydania będzie ponad trzy razy więcej pieniędzy niż wcześniej planowano. Kwota do wydania w mazowieckim wzrosła z 24 do 86 mln zł. Do końca 2015 roku na przebudowę dróg lokalnych w całym kraju rząd przeznaczy 2,5 mld złotych.
Dodatkowe pieniądze, które zasiliły tegoroczny budżet programu, zostaną wydane na projekty złożone w roku 2013, które zostały zaopiniowane pozytywnie, ale zabrakło na nie środków. Samorządy, które zechcą wystąpić o środki na 2015 rok, już teraz powinny zacząć planować inwestycje. Uzyskanie dofinansowania zależy od dobrze przygotowanego wniosku. Komisja oceniająca wnioski kieruje się kilkoma określonymi kryteriami.

Pierwsze i najwyżej punktowane kryterium to bezpieczeństwo. Planowana inwestycja musi znacząco wpływać na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, uwzględniając bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, dzieci, osób niepełnosprawnych. Warto więc planując przebudowę uwzględnić chodniki dla pieszych i ścieżki dla rowerzystów. Zaplanować oświetlenie i prawidłowe oznakowanie. Jeśli to możliwe także sygnalizację świetlną. Kryterium bezpieczeństwa jest punktowane najwyżej, bo komisja może przyznać do 10 punktów.
Kolejne ważne kryterium przy ocenie projektu to jego znaczenie dla rozwoju spójnej, funkcjonalnej i efektywnej sieci dróg publicznych. Spełniając wymogi w tym zakresie można zdobyć do 7 punktów. Samorząd musi wykazać, że planowana modernizacja poprawi połączenie dogi lokalnej z drogami publicznymi wyższej kategorii (szczególnie z drogami krajowymi i wojewódzkimi), a także zwiększy płynność ruchu i podniesie parametry użytkowe drogi (przepustowość i nośność).
Spełnienie kolejnego kryterium, które pozwala zdobyć maksymalnie 5 punktów, to umowy partnerskie przy realizacji inwestycji. Może to być zarówno partnerstwo finansowe, jak i rzeczowe.
5 punktów można też zdobyć wykazując znaczenie inwestycji dla odbudowy i przywrócenia funkcji komunikacyjnej dróg, uszkodzonych lub zniszczonych w wyniku klęski żywiołowej.
Tu komisja uwzględnia rozmiar szkód oraz wynikające z nich zakłócenia w lokalnym układzie komunikacyjnym.
Ocenie w tym obszarze uwzględnieniu podlegają wyłącznie inwestycje zgłoszone do Komisji Wojewódzkiej ds. weryfikacji strat powstałych wskutek zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej w infrastrukturze komunalnej, do dnia publikacji ogłoszenia o naborze wniosków.
Następne ważne kryterium to znaczenie zadania dla rozwoju obszarów wiejskich. Komisja ocenia, w jakim stopniu planowana inwestycja wpłynie na połączenie komunikacyjne, niezbędne dla rozwoju obszaru wiejskiego lub zapobiegające jego marginalizacji. Maksymalnie może przyznać 5 punktów.
3 punkty komisja może przyznać, jeśli wnioskodawca udokumentuje, że inwestycja wpłynie na poprawę dostępności komunikacyjnej lokalnych ośrodków gospodarczych, przedsiębiorstw i zakładów pracy o istotnym znaczeniu dla społeczności lokalnej, będzie sprzyjać podniesieniu atrakcyjności inwestycyjnej i konkurencyjności tych ośrodków oraz tworzeniu nowych miejsc pracy.
Wpływ realizacji inwestycji na poprawę dostępności komunikacyjnej instytucji publicznych i innych instytucji świadczących usługi publiczne, ułatwienie dostępu obywateli do świadczonych przez nie usług i podniesienie efektywności realizacji zadań publicznych m.in. w obszarze ochrony zdrowia, edukacji i administracji publicznej, punktowany jest maksymalnie 3 punktami.
Komisja uwzględnia w szczególności zapewnienie dogodnego dojazdu do publicznego zakładu opieki zdrowotnej, publicznej szkoły, przedszkola czy urzędu.
Wynik oceny merytorycznej wniosku stanowi średnią arytmetyczną ocen przyznanych przez członków komisji. Maksymalnie wniosek może otrzymać 40 punktów. W ramach programu samorządy mogą liczyć na wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 50% wartości projektu. Resztę środków zabezpiecza samorząd terytorialny.

Jacek Kozłowski 
Wojewoda Mazowiecki

 

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa