„NieTylkoTelko!” – podcast,  który włącza myślenie

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE - BIULETYN SAMORZĄDOWCA 6 / 2023

Tak, jak szybko rozwija się świat mobilnych technologii komórkowych, tak szybko rozwija się świat dezinformacji z tym związany. Nie od dziś wiadomo, że do stworzenia fake newsa wystarczy chwila, a do jego sprostowania kilka stron często wnikliwych analiz. Temat ten zbadaliśmy bardzo dokładnie. Opisaliśmy wiele najczęściej pojawiających się w przestrzeni publicznej fake newsów, np. tych o „powstawaniu masztu w ciągu nocy” w cyklu #PowiedzSprawdzam. Jeździliśmy na wiele pikników i rozmawialiśmy bezpośrednio z mieszkańcami miast i miasteczek, gdzie wyjaśnialiśmy, jak działa sieć telekomunikacyjna, czym jest 5G i jak to jest w ogóle możliwe, że do siebie dzwonimy.

Poszliśmy nawet o krok dalej i przygotowaliśmy książkę z kompletnymi scenariuszami zajęć „Pole i fale... 11 lekcji fizyki, dzięki którym zrozumiesz, jak działa współczesna sieć komórkowa”. Już najmłodsi powinni mieć możliwość przekonać się, na jakich zasadach działa telekomunikacja, a teksty o tym, że „fale elektromagnetyczne o częstotliwościach radiowych usmażą nam mózgi”, to zwykłe fake newsy.

PORA ZATEM NA PODCAST

Dlatego, aby dotrzeć do jeszcze większej liczy osób z projektem „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”, postanowiliśmy sięgnąć po ciekawy format, jakim jest podcast. Ale nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie zrobili go inaczej niż wszyscy. Jak? Najlepiej przekonać się samemu, szukając „NieTylkoTelko!” na najpopularniejszych platformach podcastowych.
Wiemy, że nie przekonamy nieprzekonanych, ale mamy nadzieję, że uda nam się trafić do kolejnej grupy odbiorców – osób zabieganych, które podczas wykonywania różnych obowiązków w ciągu dnia lubią posłuchać podcastów, ale także do użytkowników serwisów TikTok i Instagram. Zdajemy sobie sprawę, że ci ostatni użytkownicy to dość wymagająca grupa, dlatego nasz podcast nie jest zwyczajną godzinną rozmową. Chcieliśmy, aby nadal główna rozmowa była najważniejsza, ale wiemy, że nie każdy z nas jest w stanie skupić się na rozmowach o polu elektromagnetycznym przez bitą godzinę. Nie jesteśmy aż takimi idealistami.

 KILKA BLOKÓW, JEDEN CEL – ZAINTERESOWAĆ SŁUCHACZY

Tworząc podcast mieliśmy na uwadze fakt, że po tę formę wyrazu sięga wiele różnych grup wiekowych, dlatego aby nikogo nie zanudzić, a wręcz przeciwnie – zainteresować – podcast podzieliliśmy na kilka bloków.
Oczywiście najważniejsza jest rozmowa główna, do której zaprosiliśmy specjalistów z różnych dziedzin i nie tylko tych związanych stricte z telekomunikacją. Sięgnęliśmy szerzej. Będziecie mogli posłuchać rozmów z inżynierami (ale spokojnie – wszystko opowiedziane prostym i zrozumiałym językiem), pasjonatami fizyki i radiofonii, ekspertem z dziedziny procesu inwestycyjnego, dziennikarzami technologicznymi, specjalistkami od fact checkingu oraz crème de la crème – monterem wież i masztów telekomunikacyjnych. Przekrój gości zdradza, że w „NieTylkoTelko!” jest ciekawie.
Do tych trudnych tematów przemyciliśmy także trochę dowcipu, humoru i ciętej riposty. Blok „Wiadomości ze świata równoległego – Neos 2.0” to przegląd najdziwniejszych, najbardziej szalonych, ale i zaskakujących fake newsów, na które trafiliśmy w Internecie. Mamy nadzieję, że co najmniej kilka razy udało nam się was rozbawić.
Do stworzenia kolejnego bloku skłonili nas mieszkańcy różnych miast i miasteczek, z którymi mieliśmy przyjemność rozmawiać na tematy telekomunikacyjne. Stąd pomysł na kolejny blok – sondy. Zapytaliśmy ludzi w różnym wieku o to, czy wiedzą, czym w ogóle jest sieć 5G i czy ma ona jakiś wpływ na nasze życie i zdrowie? Odpowiedzi was zaskoczą.
A na koniec zostawiliśmy sobie kilka pytań o aktualny stan polskiej telekomunikacji. Nieraz były to pytania zaskakujące, a nieraz dłuższe od udzielanej odpowiedzi, co miało na celu zaskoczyć naszych rozmówców i wybić ich z utartych torów myślenia.

„NieTylkoTelko!” znajdziecie na platformach podcastowych, takich jak: Spotify, Google Podcast czy Apple Podcast. Mamy nadzieję, że nasz nietypowy format przypadnie wam do gustu. Miłego słuchania!

O PROJEKCIE

Projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa”, realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności –Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Działanie 3.4. Kampania, ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia. Więcej tekstów z cyklu #PowiedzSprawdzam na Facebooku: @Instytut_Lacznosci oraz X: @Il_PIB i na gov.pl/5g.

SPIS TREŚCI

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa