Polskie gminy chcą być samowystarczalne

Z GMIN, MIAST I POWIATÓW - BIULETYN SAMORZĄDOWCA 4/2022

Coraz więcej gmin w Polsce ma gotowe plany, których realizacja da im samowystarczalność energetyczną. W przygotowaniu dokumentów, a potem także w realizacji koncepcji pomaga skutecznie spółka Energy Trade Solutions. Z jej pomocy skorzystały między innymi świętokrzyskie gminy: Baćkowice, Tuczępy i Łagów. Te samorządy już przystąpiły do działań, mających zapewnić im samowystarczalność energetyczną, co jest szczególnie ważne w czasie zmian, które planuje zarówno Polska, jak i Unia Europejska. 

Pierwszym krokiem do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej jest określenie potrzeb samorządu. – Po zawarciu umowy z nami, na miejsce przyjeżdżają pracownicy Energy Trade Solutions S.A., którzy robią wizję lokalną i przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń przeprowadzają inwentaryzację. Ich zadaniem jest także określenie zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło budynków, co pozwoli na stworzenie najkorzystniejszego planu, opartego na predyspozycjach geolokalizacyjnych, prawnych oraz ekonomicznych – mówi Łukasz Dziedzic, prezes spółki Energy Trade Solutions.
– Po przygotowaniu koncepcji, wiadomo w jakim stanie są poszczególne budynki, jakie inwestycje trzeba wykonać i jakie pieniądze trzeba na ten cel przeznaczyć. Mając gotowe dokumenty, samorządy mogą szybciej sięgnąć po dofinansowanie. Kiedy pojawią się konkursy umożliwiające zdobycie środków zewnętrznych, gminy, które mają gotowe koncepcje, mogą od razu składać wnioski. W konsekwencji pieniądze szybciej do nich trafią i wcześniej od innych zrealizują inwestycje – tłumaczy Łukasz Dziedzic.
Prezes Energy Trade Solutions dodaje, że po określeniu potrzeb, kolejnym krokiem jest przygotowywanie planu samowystarczalności energetycznej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i warunków poszczególnych gmin. Możliwości dojścia do tego celu jest wiele. 
– Wśród nich oparcie gospodarki energetycznej na odnawialnych źródłach energii i wykorzystaniu innowacyjnych systemów inteligentnego zarządzania energią. Energy Trade Solutions S.A.  projektuje rozwiązania wykorzystywane w tzw. smart city, czyli inteligentnych miastach. Chodzi m.in. o systemy inteligentnego zarządzania energią – mówi Krzysztof Wawszczak, dyrektor handlowy Energy Trade Solutions. 
Jeśli chodzi o energię elektryczną, Energy Trade Solutions stawia na specjalność firmy, czyli panele fotowoltaiczne. – Opierając się na rzeczywistym zagospodarowaniu terenu i stanie obiektów, starannie planujemy rozwiązania zarówno w formie farm, jak i instalacji PV na dachach i gruntach. Mamy w tej kwestii wieloletnie doświadczenie i znakomicie przygotowanych pracowników, nie bez znaczenia jest też sprzęt, którym dysponujemy – dodaje Krzysztof Wawszczak.
Z oferty firmy skorzystało m.in. Miasto i Gmina Łagów. 
– Przygotowana koncepcja dała samorządowi wiedzę na temat wielkości zapotrzebowania określonej mocy energetycznej i stworzenia urządzeń potrzebnych do jej wytworzenia i przechowywania – mówi Paweł Marwicki, burmistrz Łagowa.
Współpraca z Energy Trade Solutions nie kończy się na przygotowaniu koncepcji. Pracownicy firmy zapewniają także pomoc przy zdobyciu dofinansowania.
– Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych finansistów, oferujemy również pomoc w uzyskaniu pieniędzy z programów pożyczkowych i dofinansowań, między innymi takich jak Rządowy Fundusz Polski Ład – informuje Krzysztof Wawszczak. Władze Łagowa otrzymały już promesę inwestycyjną z BGK z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Przedstawiciele ETS podkreślają, że samowystarczalność energetyczna ma wiele zalet. To nie tylko optymalizacja zużycia energii i korzyści finansowe, ale także ograniczenie emisji zanieczyszczeń, uzyskanie niezależności, większe bezpieczeństwo energetyczne oraz bardzo ważny aspekt, którym jest zdrowie mieszkańców gminy, która uzyska taki stan.

ENERGY TRADE SOLUTIONS S.A.
tel: 882 162 397, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa