PRZEGLĄD LEGISLACYJNY

AKTUALNOŚCI / PRZEGLĄD LEGISLACYJNY - SAS 6/2022

PROMOCYJNE CENY ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Od 4 listopada 2022 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz.U. z dnia 3 listopada 2022 r., poz. 2243).

Ustawa przewiduje, że maksymalna cena energii elektrycznej w 2023 r. nie będzie mogła przekroczyć:

  • 693 zł/MWh – w przypadku gospodarstw domowych;
  • 785 zł/MWh – w przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz małych i średnich przedsiębiorstw.


 

SPRZEDAŻ PRĄDU BEZ OBLIGA GIEŁDOWEGO

Od 6 grudnia 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 29 września 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2022 r. poz. 2370).

Nowelizacja przewiduje modyfikację obowiązku sprzedaży przez przedsiębiorstwa energetyczne wytworzonej energii elektrycznej – przez jego podniesienie z 30 do 100 %, co ma na celu poprawę przejrzystości na rynku, ograniczenie ewentualnych wzrostów cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, niewynikających z czynników fundamentalnych, a wpływających na koszt jej wytworzenia czy pozyskania z sąsiadujących systemów. Jednocześnie prognozuje się zmniejszenie ryzyka istotnych wahań cen, dzięki poprawie płynności i transparentności na Towarowej Giełdzie Energii i ograniczeniu możliwości wpływania na cenę przez uczestników posiadających silną pozycję rynkową. Rozwiązanie to w perspektywie długoterminowej poprawi pozycję odbiorców na krajowym rynku energii elektrycznej.

 


 

SCALANIE I WYMIANA GRUNTÓW

Od 8 grudnia 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z potwierdzaniem aktualności nowego oznaczenia oraz nowego stanu prawnego gruntów wydzielonych w wyniku scalenia gruntów (Dz.U. z dnia 23 listopada 2022 r., poz. 2417).

Ustawa dotyczy uregulowania stanu prawnego niektórych nieruchomości objętych postępowaniem scaleniowym, wszczętym na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów na wniosek właścicieli gospodarstw rolnych lub właścicieli gruntów danej wsi, w stosunku do których postępowanie scaleniowe nie zostało zakończone i nie toczą się postępowania cywilne lub administracyjne, mające na celu zakończenie postępowania scaleniowego albo przywrócenie stanu sprzed sporządzenia projektu scalenia gruntów, lub dla których istnieją przeszkody uniemożliwiające odtworzenie stanu sprzed sporządzenia projektu scalenia gruntów.

 


 

WYDŁUŻENIE KADENCJI ORGANÓW JST

Od 9 grudnia 2022 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z dnia 24 listopada 2022 r., poz. 2418).

Zgodnie z ustawą kadencja:

  • rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw,
  • rad dzielnic miasta stołecznego Warszawy,
  • wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

– która upływa w 2023 r., ulega przedłużeniu do dnia 30 kwietnia 2024 r.

Wydłużenie kadencji organów JST jest konieczne – w ocenie ustawodawcy – ze względu na zbieg terminów wyborów samorządowych oraz do Sejmu i Senatu. Wydłużenie kadencji JST problem kolizji tych wyborów likwiduje. Powoduje natomiast kolizję z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które – zgodnie z kalendarzem) odbędą się na wiosnę 2024 r. 

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa