ZPP aktywnie i skutecznie na rzecz polskich powiatów

Z GMIN, MIAST I POWIATÓW - BIULETYN SAMORZĄDOWCA 1/2023

Ponad 8,6 tys. bezpłatnie przeszkolonych osób, ponad 1,2 tys. przeanalizowanych aktów prawnych dotykających jednostek samorządu terytorialnego, blisko ćwierć tysiąca
wydanych szczegółowych opinii prawnych, kilka tysięcy opublikowanych artykułów prasowych, w tym o charakterze doradczym, kilka wartościowych bezpłatnych publikacji książkowych – to obraz aktywności Związku Powiatów Polskich tylko w 2022 r.

Aktywność ta przekłada się na mierzalne efekty widoczne w bardzo wielu obszarach funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Przykładowo można podkreślić, że dzięki działaniom Związku Powiatów Polskich resort finansów zdecydował się podnieść dochody JST w 2022 r. o wyższą wartość w stosunku do wcześniejszych planów. Dobrym przykładem jest również doprowadzenie przez ZPP do stworzenia i uruchomienia mechanizmu ograniczającego podwyżki cen energii w JST. Kolejne, z innego obszaru – dotyczące sektora ochrony zdrowia, to np. fakt, że dzięki wielopłaszczyznowym działaniom Związku, w tym wywieranej presji na Narodowy Fundusz Zdrowia, od 1 kwietnia do końca 2022 roku do szpitali w Polsce trafiło dodatkowo ponad 2 mld zł. Środki te pozwoliły m.in. na złagodzenie skutków inflacji, w tym wzrostu kosztów energii elektrycznej i cieplnej. Uwzględnione zostały także uwagi ZPP do programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych. Z kolei np. w obszarze dotyczącym gospodarki komunalnej, dzięki zaangażowaniu ZPP spółki komunalne oraz te podmioty, które w trakcie roku większość uzyskanych przychodów osiągnęły w związku z wykonywaniem działalności leczniczej, nie będą płacić tzw. podatku od strat. Takich przykładów można byłoby bardzo wiele mnożyć.

KILKA SŁÓW O ZPP

Związek Powiatów Polskich, jako najbardziej powszechna korporacja samorządowa, skupia obecnie 301 powiatów i miast na prawach powiatu. Powstał 24 lata temu wraz z reaktywacją wspólnot powiatowych. Niemniej jednak swoimi korzeniami sięga okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy o dobro samorządu powiatowego dbał Związek Sejmików Powiatowych Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie Związek Powiatów RP.
Celem ZPP jest wspieranie idei samorządu terytorialnego, integrowanie i obrona wspólnych interesów powiatów, kształtowanie wspólnej polityki, wspieranie inicjatyw na rzecz rozwoju
i promocji powiatów, wymiana doświadczeń oraz upowszechnianie modelowych rozwiązań
w zakresie rozwoju i zarządzania w powiatach, jak również prowadzenie oraz wspieranie prowadzonej przez swych członków działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, a także wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

DZIAŁANIA ZPP

Prace organów i biura Związku Powiatów Polskich zapewniają realizację zadań oczekiwanych przez samorządy powiatowe. Świadczą o tym statystyki.
I tak, Zarząd Związku Powiatów Polskich – jako organ wykonawczy realizujący zadania nałożone przez Zgromadzenie Ogólne ZPP w programie działalności na dany rok, a także reagując na dynamiczną sytuację w otaczającym nas świecie – w roku 2022 rozpatrzył kilkaset zagadnień i podjął piętnaście uchwał. Swoim działaniem wpływa na zmiany prawne. Podobnie biuro ZPP, dzięki aktywnemu udziałowi ekspertów w procesie legislacyjnym, wpływa na kształt stanowionego prawa w Polsce. Warto podkreślić, że tylko w ubiegłym roku eksperci ZPP przeanalizowali 1235 projektów aktów prawnych, a do 242 przygotowali szczegółową opinię prawną. Aktywność ta przekłada się na wymierne efekty w bardzo wielu obszarach funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. O kilku z nich wspomniano na wstępie.
Związek podejmuje także szereg innych działań. Przykładowo, w 2022 r. eksperci ZPP przeprowadzili bezpłatne warsztaty i szkolenia dedykowane pracownikom samorządowym, m.in. dotyczące: poprawnego prowadzenia BIP; otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego; dostępności ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy; Funduszy Europejskich na rzecz pomocy uchodźcom; poprawnego wyliczania płac nauczycieli i pracowników samorządowych; nowelizacji Prawa oświatowego w zakresie wzmocnienia kompetencji kuratorów oświaty oraz nowych przepisów karnych w oświacie, a także zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli; Strategii Rozwoju Usług Społecznych; załatwiania skarg, wniosków, petycji, wniosków o udostępnienie informacji publicznej przez radę powiatu i radę miasta; sposobu właściwego opracowywania raportów o stanie JST; opłat przekształceniowych w korelacji z VAT; kryzysu energetycznego w JST; biogazowni; blockchain’u; zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych; Krajowego Programu Odbudowy; Umowy Partnerstwa; utworzenia i wsparcia funkcjonowania 120 Branżowych Centrów Umiejętności; możliwości doposażenia przejść dla pieszych i doposażenia szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej; procesu inwestycyjnego; likwidacji barier architektonicznych z funduszu dostępności; zamówień publicznych w projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej; Systemu Monitorowania Usług Publicznych (w tym: edukacji ponadpodstawowej, rynku pracy i ekonomii społecznej, transportu publicznego i drogownictwa, inwestycji i budownictwa, rekreacji i kultury czy też zarządzania strategicznego). Realizowane szkolenia cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem. W 2022 roku, przez i przy współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich, bezpłatnie przeszkolonych zostało 8602 pracowników samorządowych.
Pracownicy biura ZPP napisali również kilka wartościowych bezpłatnych publikacji książkowych, a także kilka tysięcy artykułów prasowych – głównie o charakterze informacyjno-doradczym, które opublikowane są w prowadzonym przez ZPP bezpłatnym portalu informacyjnym: Dzienniku Warto Wiedzieć (www.wartowiedziec.pl).
Działalność Związku wykracza także poza granice naszego kraju. Reprezentanci ZPP pracują w kilku organizacjach międzynarodowych, gdzie dbają o interesy samorządów terytorialnych szczebla pośredniego. Wśród nich warto wymienić: Europejski Komitet Regionów, Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE) w Izbie Władz Lokalnych, Radę Gmin i Regionów Europy (CEMR), czy także Europejską Konfederację Władz Lokalnych Szczebla Pośredniego (CEPLI asbl).

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa