Przyjęto założenia „ustawy samorządowej”

AKTUALNOŚCI - SAS 7 / 2013

Na posiedzeniu w dniu 11 czerwca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji.

Podstawowym celem regulacji jest stworzenie możliwości zapewnienia wspólnej obsługi dla samorządowych jednostek organizacyjnych oraz uelastycznienie rozwiązań organizacyjnych w sferze pomocy społecznej.

Rząd uznał, że dotychczasowe formy współpracy jednostek samorządu terytorialnego nie są wystarczające, a w szczególności brakuje koordynacji zadań o znaczeniu strategicznym, np. planowania przestrzennego czy publicznego transportu zbiorowego. W związku z powyższym w obszarach metropolitalnych zaproponowano możliwość powoływania związków gminno-powiatowych, a także usprawnienie procedury podejmowania decyzji przez związki jednostek samorządu terytorialnego oraz przyspieszenie procedury rejestracji takich związków. 

Ponadto założono, że należy stworzyć system zachęt do łączenia samorządów, aby korzystały na tym jednostki osiągające niższe wpływy z PIT. Jest to podyktowane tym, że małe gminy (do 5 tys. mieszkańców) mają problemy związane z wyższymi kosztami działalności, brakiem wystarczającego zaplecza kadrowego, niekorzystną strukturą demograficzną czy migracjami.

Celem projektu mają być także zmiany procedur administracyjnych i podatkowych na szczeblu lokalnym, które ułatwią stosowanie przepisów oraz zmniejszą koszty realizacji zadań. Zaproponowano m.in. złagodzenie przepisów dotyczących usuwania drzew i krzewów. Pewne kontrowersje wywołała natomiast zapowiedź zmiany ustawy o drogach publicznych, polegająca m.in. na rezygnacji z ustawowego wskazywania, w jakie dni pobiera się opłatę za parkowanie. Przede wszystkim zmiana ta dotyczy rezygnacji z kwotowego określenia górnej granicy stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania i wprowadzenie kryteriów, na podstawie których właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego będzie ustalał górną granicę tych stawek (np. liczba mieszkańców, liczba pojazdów lub koszty ponoszone na wydzielenie i utrzymanie miejsc parkingowych).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa