Gmina ludzi z pasją

AKTUALNOŚCI / Z SAMORZĄDU - SAS 2 / 2015

Społeczności lokalne cechuje spontaniczność i autentyczność. Coraz bardziej elastycznie starają się dostosować do otaczającej ich rzeczywistości. Zarówno nowe wyzwania, jak też ewaluujące społeczności lokalne i ich relacje spowodowały powstanie wielu nowych organizacji. Lokalne inicjatywy wspierane zarówno przez samorząd, jak i zewnętrzne programy wsparcia wywołały szereg zmian, ukazały nowe perspektywy oraz wzbudziły wielkie nadzieje na wsi.

Na terenie gminy Kurzętnik możemy pochwalić się dziewiętnastoma aktywnie działającymi organizacjami pozarządowymi, wśród nich funkcjonuje: dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, pięć stowarzyszeń, cztery kluby sportowe, Lokalna Grupa Działania oraz szesnaście Kół Gospodyń Wiejskich.

OCHOTNICZE STRAŻE POŻARNE

Ochotnicze Straże Pożarne zrzeszają 307 członków. Trzy jednostki działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Poza swoją priorytetową działalnością: ratowniczą i ochroną przeciwpożarową, mają także wymiar alternatywnej formy samoorganizowania się społeczności wiejskiej. Zajmują się też aktywnie sportem, edukacją, wychowaniem i kulturą. Jest to oczywiście działalność dodatkowa, ale ma ona niezwykłą wagę w naszej społeczności. Lokalne OSP są inicjatorami zawodów sportowych, pomagają w organizacji masowych przedsięwzięć, prowadzą Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Wokół OSP koncentruje się aktywność mieszkańców. Są to organizacje, które wykorzystują i jednocześnie generują lokalny kapitał ludzki.

STOWARZYSZENIA

Stowarzyszenia działające w gminie Kurzętnik integralnie współpracują z samorządem lokalnym prowadząc z nim harmonijny dialog. Dzięki efektywnej współpracy zrealizowaliśmy wiele kreatywnych inicjatyw. Wśród nich są cyklicznie organizowane dożynki gminne, uroczystości na stałe wpisujące się w gminny harmonogram przedsięwzięć kulturalnych, publikacje promujące region oraz ostatnio sfinalizowany projekt-budowa wspólnie z Fundacją Nicolaus Copernicus obserwatorium astronomicznego.

KLUBY SPORTOWE

Głównym stowarzyszeniem realizującym zadania z zakresu kultury fizycznej i sportu jest Klub Sportowy „Zamek” Kurzętnik. Priorytetowymi dyscyplinami sportu promowanymi przez klub są: kick–boxing, sporty siłowe, boks, lekkoatletyka, piłka nożna. W szeregach klubu są medaliści Mistrzostw i Rekordzistów Polski, Mistrzostw Europy, Pucharu Świata i Mistrzostw Świata. Z Kurzętnika wywodzą się medaliści biegów, kick-boxingu, pasjonaci maratonów i lekkiej atletyki. Kilkakrotnie Kurzętnik był gospodarzem mistrzostw Polski w kick-boxingu. Od dwóch lat w tradycję lokalną wpisały się ogólnopolskie biegi „Kogucia Dycha”. Kurzętnik sportem stoi zarówno w wymiarze powszechnym, jak i amatorskim. Rokrocznie odbywają się tu letnie i zimowe igrzyska wsi, zarówno gminne, jak i wojewódzkie. Promowane też są inne imprezy sportowe aktywizujące do zdrowego stylu życia. Liczni społecznicy zaszczepiają w młodych ludziach pasję sportową, która owocuje efektami. W celu rozbudzenia zainteresowania aktywnością fizyczną, wzmacnianiu postaw prozdrowotnych, kultywowania zachowań rywalizacji sportowej i racjonalnego zagospodarowania czasu wolnego zainwestowano w obiekty infrastruktury sportowej. Gmina może poszczycić się bardzo dobrą infrastrukturą sportową, która jest ustawicznie modernizowana i unowocześniana.

LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA

Gmina Kurzętnik współpracuje z Lokalną Grupa Działania Ziemia Lubawska. Celem LGD Ziemia Lubawska jest działalność na rzecz wspierania i upowszechniania zrównoważonego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, budowaniu partnerstwa i dialogu oraz podejmowaniu działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców obszarów wiejskich. LGD działając na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, uwzględnia przy tym ochronę oraz promocję środowiska przyrodniczego i wartości historyczno-kulturowych, a także rozwój turystyki oraz popularyzację i rozwój produkcji wyrobów regionalnych.

KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH

Koła Gospodyń Wiejskich działające w naszej gminie zrzeszają 434 członkinie. W 2010 r. ukonstytuowała się Gminna Rada Kobiet, która koordynuje i nawiguje pracę poszczególnych KGW. Warto podkreślić, że koła mają bogatą tradycję i wieloletni dorobek, nawet 65-letni. Corocznie na dożynki gminne i gminno-powiatowe poszczególne koła przygotowują wieńce dożynkowe oraz stoiska kulinarne. Członkinie kół uczestniczą w wielu przedsięwzięciach, wystawach i konkursach na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i krajowym. KGW bardzo aktywnie działają na terenie naszej gminy, są inicjatorami licznych uroczystości i aktywizują do działania społecznego mieszkańców swoich wsi i całej gminy. Dzięki przedsięwzięciom podejmowanym przez koła kultywowana jest zarówno tradycja lokalna, jak i celebrowany wielopokoleniowy dialog.

Dzięki wspólnym działaniom samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie gminy Kurzętnik budujemy demokrację partycypacyjną. Zaangażowanie integralnych komponentów przynosi nam profity. Zadaniem lokalnego samorządu jest wspieranie istniejących już organizacji i otwarcie się także na te, które będą gwarantować atrakcyjność naszej gminy oraz wpływać na komfort życia jej mieszkańców. „Ceną naszego wspólnego sukcesu jest ciężka praca, poświęcenie i determinacja, by niezależnie od tego czy w danej chwili wygrywamy czy przegrywamy dawać z siebie wszystko”.

Wojciech Dereszewski

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa