Czy konieczna jest pisemna zgoda na przystąpienie do gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi?

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 1 / 2021

PYTANIE

Nieruchomości niezamieszkałe objęte są przez gminę systemem gospodarowania odpadami, a umowa z podmiotem odbierającym odpady obowiązuje do końca czerwca 2021 r. Po tym terminie gminnym systemem nie zostaną objęte nieruchomości niezamieszkałe. Czy właściciele nieruchomości niezamieszkałych powinni wyrazić pisemną zgodę na przystąpienie do obecnego systemu zorganizowanego przez gminę?

ODPOWIEDŹ

Właściciel nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, powinien wyrazić zgodę na piśmie na przystąpienie przez niego, w zakresie określonej nieruchomości niezamieszkałej, do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Przepis art. 6c ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach stanowi, że gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.
Rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (ust. 2).
Zgodnie zaś z ust. 2c, przystąpienie właściciela nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, z wyłączeniem właściciela nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi jest dobrowolne i następuje na podstawie zgody właściciela nieruchomości wyrażonej w formie pisemnej.
Skoro zgoda musi być wyrażona w formie pisemnej, to nie może być wyrażona poprzez czynności konkludentne (dorozumiane). Wystarczy jakiekolwiek pisemne oświadczenie w tym zakresie, z którego będzie wynikała zgoda.
Przepis ten nie ma zastosowania w przypadku nieruchomości, które w części stanowią nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy. Przepis ten został dodany mocą art. 1 pkt 8 lit.b ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z art. 27 ww. ustawy nowelizującej, art. 6c ust. 2c ustawy utrzymaniu w czystości i porządku w gminach, przepis ten wszedł w życie z dniem 6 września 2019 r.
W świetle powyższych regulacji właściciel nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, powinien wyrazić zgodę na piśmie na przystąpienie przez niego, w zakresie określonej nieruchomości niezamieszkałej, do zorganizowanego przez gminę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Obowiązkiem gminy było poinformowanie właścicieli takich nieruchomości (niezamieszkałych, z wyłączeniem tych, na których znajdują się domki letniskowe lub wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe).


Sławomir Pyźlak
radca prawny

PODSTAWA PRAWNA
– Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1439)
– Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1579)

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa