W jakich sytuacjach wypłacane zatrudnionemu środki nie podlegają wpłatom do PPK?

ANALIZY SAMORZĄDOWE - BIULETYN SAMORZĄDOWCA 1 / 2021

Wdrożenie Pracowniczego Planu Kapitałowego w organizacji wiąże się z cyklicznymi obowiązkami dotyczącymi naliczania, pobierania i przekazywania wpłat do PPK. Co do zasady podstawą wymiaru wpłaty do PPK jest wynagrodzenie wypłacane przez podmiot zatrudniający. Jednak budżetując środki niezbędne do sfinansowania wpłat do PPK należy zauważyć, że nie wszystkie wypłacane zatrudnionym świadczenia podlegać będą wpłatom do PPK.

STATUS UCZESTNIKA PPK A WPŁATY

Umowę o prowadzenie PPK zawiera się w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych posiadających odpowiedni staż zatrudnienia, które są w wieku 18-55 lat i nie złożą deklaracji o rezygnacji, a także w imieniu osób wieku 55-70 lat, jeśli skierują do zatrudniającego wniosek o oszczędzanie w PPK. W przypadku osób zatrudnionych uczestnictwo w PPK możliwe jest w przypadku pracowników, obowiązkowo oskładkowanych zleceniobiorców, osób wykonujących prace nakładczą, a także członków rozlicznych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych. Uprawnionymi do oszczędzania w PPK są także członkowie rad nadzorczych. Ustawodawca wskazał także, że umowy o prowadzenie PPK zawierane są w imieniu osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jednak w przypadku gdy uczestnik PPK przebywa na urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym i nie otrzymuje od pracodawcy innych środków, nie zachodzi możliwość naliczenia wpłaty do PPK od wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru.
Z kolei uczestnicy PPK, którzy złożyli deklarację o rezygnacji z wpłat, bądź też rozpoczęli wypłatę zgromadzonych środków, nie będą otrzymywali dalszych wpłat. Należy zatem odnotować wskazane sytuacje, jako okoliczności determinujące zaprzestanie traktowania uczestnika PPK jako osoby, dla której należy naliczać, pobierać i odprowadzać wpłaty do PPK.

ŚWIADCZENIA OTRZYMYWANE PRZEZ ZATRUDNIONEGO

Oprócz kryterium podmiotowego rozstrzygającego kto ma prawo oszczędzać w PPK i kiedy to uprawnienie nabywa wartym rozważania jest od jakich składników wynagrodzenia należy naliczać wpłaty. Kierując się zasadą, że podstawą wymiaru wpłat do PPK jest wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych należy uznać składniki wynagrodzenia wyłączone z tej podstawy nie będą stanowiły podstawy ustalenia wysokości wpłaty do PPK. W praktyce przepisy te wskazują, że to co osoba zatrudniona otrzymuje jako obowiązkowo oskładkowane wynagrodzenie będzie stanowiło podstawę wymiaru wpłat do PPK.
Zgodnie z postanowieniami rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wyłączone z podstawy wymiaru składek na są wskazane w akcie środki wypłacane osobom zatrudnionym. Oznacza to, że środki te nie stanowią także podstawy wymiaru wpłat do PPK. Przykładem mogą być diety przysługujące zatrudnionemu na podstawie i do wysokości określonej w ustawie z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Środki wypłacone w tej postaci pracownikowi nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości określonego w przepisach limitu, zatem do wysokości tego limitu nie stanowią także podstawy wymiaru wpłaty do PPK.
Warto także zaznaczyć, że przepisy regulujące podstawę wymiary wpłat do PPK nie uwzględniają limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Oznacza to, że wpłat do PPK należy dokonywać także po przekroczeniu limitu.

dr Antoni Kolek
prezes Instytutu Emerytalnego
Oskar Sobolewski
prawnik w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, ekspert Instytutu Emerytalnego

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa