Rozpatrywanie skarg na komisje rady gminy przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 3/2021

Czy Komisja Skarg, Wniosków i Petycji rady gminy jest uprawniona do rozpatrywania skarg na działania innych komisji rady gminy i rekomendowania jej (radzie gminy) sposobu załatwienia tych skarg?

Skoro rada gminy jest uprawniona do rozpatrywania skarg na komisje rady gminy, to tym samym Komisja Skarg, Wniosków i Petycji posiada legitymację do „rozpatrywania” skarg na inne komisje rady gminy i rekomendowania przez tę komisję sposobu załatwienia tych skarg przez radę gminy.

Przepis art. 18b ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713, z późn. zm.), zwanej dalej u.s.g., stanowi, że rada gminy rozpatruje skargi na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych; wnioski oraz petycje składane przez obywateli; w tym celu powołuje komisję skarg, wniosków i petycji.
Wyżej cytowany przepis określa zakres podmiotów objętych kontrolą rady gminy w zakresie skarg i wniosków, ograniczając go do wójta i gminnych jednostek organizacyjnych. Wśród podmiotów podlegających kontroli rady gminy w zakresie skarg nie ma komisji rady gminy.
W myśl zaś art. 21 ust. 3 u.s.g., komisje podlegają radzie gminy, przedkładają jej plan pracy oraz sprawozdania z działalności.
Wskazać należy, że problematyka przyjmowania i rozpatrywania przez radę gminy skarg i wniosków dotyczących działalności wójta i gminnych jednostek organizacyjnych uregulowana jest w Dziale VII ustawy z dnia 14 czerwca 1990 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256, z późn. zm.), zwaną dalej k.p.a. W myśl art. 229 pkt 1 k.p.a., jeżeli przepisy szczególne nie określają innych organów właściwych do rozpatrywania skarg, jest organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa – wojewoda, a w zakresie spraw finansowych – regionalna izba obrachunkowa.
Przepis art. 227 k.p.a. stanowi, że przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Zgodnie z art. 18b ust. 3 u.s.g., zasady i tryb działania komisji skarg, wniosków i petycji określa statut gminy (ust. 3).

Zakres kompetencji rady gminy reguluje statut gminy. Z reguły statuty gmin są w tym zakresie niemal identyczne, stanowiąc, że, do zadań Komisji Skarg, Wniosków i Petycji należy przygotowywanie projektów rozstrzygnięć w sprawach skarg, wniosków i petycji, w których organem właściwym do rozpatrzenia jest rada gminy. Przepisy nie precyzują jednak, w sposób nie budzący wątpliwości, jaki organ jest właściwy do rozpatrzenia skargi na działanie (zaniechanie) komisji rady gminy. Czy organem tym jest rada gminy, czy może jednak wojewoda.
Wojewoda łódzki w rozstrzygnięciu nadzorczym z dnia 6 maja 2009 r., znak: Pro.I-0911/184/09 uznał, że rada gminy, nie zaś wojewoda, uprawniona jest do rozpatrywania skarg na komisję rewizyjną. Wojewoda wyprowadził powyższy pogląd z art. 21 ust. 3 u.s.g.
Uznając ww. pogląd za dominujący (nie ma innych rozstrzygnięć nadzorczych w tym zakresie, brak jest również orzeczeń NSA) stwierdzić należy, że skoro rada gminy jest uprawniona do rozpatrywania skarg na komisje rady gminy, to tym samym Komisja Skarg, Wniosków i Petycji posiada legitymację do „rozpatrywania” skarg na inne komisje rady gminy i rekomendowania przez tę Komisję sposobu załatwienia tych skarg przez radę gminy.

Sławomir Pyźlak
radca prawny

PODSTAWA PRAWNA
– Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 713, z późn. zm.)
– Ustawa z dnia 14 czerwca 1990 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256, z późn. zm.)

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa