PRZEGLĄD LEGISLACYJNY

PRZEGLĄD LEGISLACYJNY - SAS 3/2021

KARTA DUŻEJ RODZINY

6 czerwca 2021 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. z 2021 r. poz. 952).

Głównym celem nowelizacji jest rozszerzenie możliwości wyświetlania elektronicznych Kart Dużej Rodziny, zarówno w publicznej aplikacji mobilnej, czyli aplikacji mObywatel, jak również za pomocą innych aplikacji. Mobilną Kartą Dużej Rodziny będą mogli posługiwać się także uczniowie. Przedmiotem zmiany jest wprowadzenie nowego wariantu certyfikatu, który będzie wydawany posiadaczowi mLegitymacji szkolnej, a także mLegitymacji studenckiej. Specyfika aplikacji mObywatel, umożliwia osobom, którym przyznane już zostały uprawnienia, rezygnację z konieczności wnioskowania o elektroniczną formę Karty Dużej Rodziny – aplikacja ta umożliwi bowiem pobranie swojej karty w wersji elektronicznej każdemu posiadaczowi karty, który się do niej zaloguje.

PRAWO O RUCHU DROGOWYM

1 czerwca 2021 r. weszła w życie ustawa z 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 463).

Nowelizacja dotyczy wprowadzenia przepisu nadającego pierwszeństwo pieszego nie tylko gdy już jest na przejściu dla pieszych (tak jak jest obecnie), ale również gdy ma zamiar wejść na przejście i sygnalizuje to oczekiwaniem bezpośrednio przed przejściem.

POMOC SPOŁECZNA

30 maja 2021 r. weszła w życie ustawa z 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. 2021 r. poz. 803).

Ustawa zawiera zmiany dotyczące m.in:

  • zwiększenia z 250 zł do 400 zł kwoty dodatku do wynagrodzenia pracownika socjalnego zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,
  • zmniejszenia z 5 lat do 3 lat okresu pracy pracowników socjalnych, od którego uzależniony jest dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni,
  • ustalenia ścieżki awansu zawodowego dla pracowników socjalnych oraz wprowadzenia okresowej oceny pracowników socjalnych,
  • doprecyzowania regulacji dotyczących pomocy psychologicznej dla pracowników socjalnych, którzy znajdą się w sytuacjach bezpośrednio zagrażających życiu lub zdrowiu w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi,
  • niewliczania do dochodu rodziny:

– pomocy finansowej przyznawanej repatriantom,
– środków finansowych przyznawanych w ramach działań podejmowanych przez organy publiczne mających na celu poprawę jakości powietrza lub ochronę środowiska naturalnego (m.in. środki z programu „Czyste Powietrze”),

  • środków stanowiących refundację, na podstawie ustawy – Prawo oświatowe, kosztów przejazdu dla rodziców dowożących dzieci niepełnosprawne do szkoły lub przedszkola i z powrotem, jeżeli gmina nie ma możliwości transportu.

FINANSOWANIE EUROPEJSKIEGO INSTRUMENTU ODBUDOWY

29 maja 2021 r. weszła w życie ustawa z 4 maja 2021 r. o ratyfikacji decyzji Rady (UE, Euratom) 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylającej decyzję 2014/335/UE, Euratom (Dz.U. z 2021 r. poz. 969).

Ustawa dotyczy zmian w finansowaniu budżetu Unii Europejskiej, które obowiązywać będą po 2020 roku, ponadto w związku z pandemią COVID-19 przepisy zostaną uzupełnione o uregulowania dotyczące zaciągania przez Komisję Europejską pożyczek na finansowanie Europejskiego Instrumentu Odbudowy.

STRATEGICZNA INFRASTRUKTURA ENERGETYCZNA

27 maja 2021 r. weszła w życie ustawa z 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustaw regulujących przygotowanie i realizację kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej (Dz.U. z 2021 r. poz. 922).

Nowelizacja dotyczy ujednolicenia specustaw inwestycyjnych, wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych w zakresie stosowania ich przepisów oraz wprowadzenia sprawdzonych rozwiązań przewidzianych w przepisach innych ustaw, które przyczynią się do usprawnienia procesu inwestycyjnego.

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA

22 maja 2021 r. weszła w życie ustawa z 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 868).

Nowelizacja dotyczy dostosowania przepisów związanych z efektywnością energetyczną do rozwiązań obowiązujących w UE, doprecyzowania części pojęć w celu usprawnienia procesu wydawania świadectw efektywności energetycznej, wprowadzenia możliwości realizacji obowiązku dotyczącego efektywności energetycznej w formie programów dofinansowań wymiany urządzeń grzewczych u odbiorców końcowych.

PRAWO O RUCHU DROGOWYM

20 maja 2021 r. weszła w życie ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 720).

Nowelizacja wprowadza do ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym rozwiązań mających na celu uporządkowanie ruchu hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego takich jak np.: deskorolka elektryczna oraz urządzeń wspomagających ruch takich jak np.: rolki, deskorolka, hulajnoga – napędzanych siłą mięśni na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Ustawa określa szczegółowo rodzaje pojazdów i urządzeń, kategoryzuje je i ustanawia odpowiednio do rodzaju urządzenia: reguły obowiązujące osoby nimi poruszające się, ograniczenia prędkości, zasady wyprzedzania, rodzaje lub części dróg na jakich mogą się poruszać, zakazy dotyczące zachowania w ruchu, dopuszczalne miejsca zatrzymywania się i postoju oraz sankcje – administracyjne i karne (wykroczeniowe) związane z naruszeniami tych reguł. W ustawie – Prawo o ruchu drogowym na nowo zdefiniowane zostały pojęcia takie jak: droga, uczestnik ruchu, pojazd czy pieszy. Dodano także nowe definicje – hulajnogi elektrycznej, urządzenia wspomagającego ruch oraz urządzenia transportu osobistego.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa