AKTUALNOŚCI LEGISLACYJNE - LIPIEC 2017

31 lipca - na posiedzeniu Rady Ministrów przedstawiona została informacja o realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. O uruchomieniu Programu rząd zdecydował 27 września 2016 r. W Narodowym Programie Mieszkaniowym określono główne cele polityki mieszkaniowej państwa w perspektywie do 2030 r., są to m.in.:

  • zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających im nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych;
  • zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuacją życiową). Samorządy gminne powinny dysponować możliwościami zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich gospodarstw domowych oczekujących na najem mieszkania od gminy – obecnie na listach oczekujących jest ok. 165 tys. gospodarstw domowych;
  • poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej.

Najważniejsze działania przewidziane w programie składają się na pakiet „Mieszkanie Plus”. Pilotaż programu Mieszkanie Plus jest aktualnie prowadzony przez spółkę BGK Nieruchomości SA. Podmioty zainteresowane współpracą (samorządy gminne, deweloperzy, podmioty posiadające grunty pod zabudowę mieszkaniową), kierują bezpośrednio ofertę współpracy do spółki. W ramach rządowego programu Mieszkanie Plus przygotowywanych jest obecnie ponad 10 tys. mieszkań na wynajem, z czego ponad 1,2 tys. mieszkań jest już w budowie – w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu.

Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Projekt wdraża do polskiego prawa dyrektywę w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych. Dyrektywa uniemożliwia dowolne kształtowanie przepisów projektu ustawy, gdyż jej celem było stworzenie spójnych i jednolitych rozwiązań prawnych dla wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku usług turystycznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Wdrożenie dyrektywy wymaga zmian w innych ustawach. Zasadnicze zmiany dotyczą ustawy o usługach turystycznych. Część przepisów tej ustawy zostanie uchylona, z kolei regulacje dotyczące Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego zostaną przeniesione do nowej ustawy – ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Do nowej ustawy przeniesione zostaną także – odpowiednio zmodyfikowane – przepisy dotyczące organizatorów turystyki, agentów turystycznych oraz pośredników turystycznych. W rezultacie „ustawa o usługach turystycznych” zostanie zmieniona na „ustawę o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych”, tak aby tytuł regulacji w pełni odzwierciedlał jej treść.

KOMISJA WSPÓLNA RZĄDU I SAWMORZĄDU

31 lipca - Ministerstwo Zdrowia ponownie skierowało do konsultacji i uzgodnień projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Projekt proponuje odzespolenie Państwowej Inspekcji Sanitarnej na poziomie samorządu województwa i powiatu. W konsekwencji staną się oni organami państwowej administracji niezespolonej, podległymi hierarchicznie Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu.

27 lipca - na posiedzeniu połączonych Komisji Sejmu: Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa rozpatrywała wniosek o powołanie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1730). Wniosek został przez posłów przyjęty, a podkomisja powołana. Projekt ustawy dotyczy zgodnie z uzasadnieniem - przyjęcia rozwiązań mających na celu redukcję zużycia toreb z tworzywa sztucznego na zakupy przez konsumentów (ograniczenie ma objąć torby z folii o grubości 50 mikronów) poprzez wprowadzenie „opłaty recyklingowej” uiszczanej przez nabywającego taką torbę (max 1 zł za sztukę).

27 lipca - zakończyło się 46, dwudniowe posiedzenie Senatu. W jego trakcie rozpatrzonych zostało 7 ustaw. Do żadnej z nich senatorowie nie wprowadzili poprawek. Wśród przyjętych przez senatorów ustaw znalazła się m.in. ustawę o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zmieniającą zasady prowadzenia rejestrów medycznych. Administratorami danych zawartych w rejestrach medycznych będą podmioty je prowadzące. Katalog podmiotów, którym można powierzyć prowadzenie rejestrów medycznych, rozszerzono o Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie też możliwe nieodpłatne przekazywanie danych objętych rejestrem na wniosek ministra zdrowia. Żadnych poprawek nie wniesiono także do ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, która zmienia wzór obliczania opłaty zastępczej. Przewiduje powiązanie wysokości tej opłaty z roczną ceną średnioważoną praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w poprzednim roku kalendarzowym. Nie będzie ona mogła być wyższa niż 300,03 zł za 1 MWh. Rozwiązanie to ma unormować rynek tzw. zielonych certyfikatów. Bez poprawek senatorowie przyjęli także ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości określającą zasady utworzenia, organizacji i funkcjonowania Krajowego Zasobu Nieruchomości, który ma zarządzać nieruchomościami Skarbu Państwa. Nadzór nad KZN będzie sprawował minister właściwy ds. budownictwa. Działalność KZN ma się przyczynić do zwiększenia podaży mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Bez poprawek przyjęto również ustawę o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, której celem jest zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych obowiązków m.in. dla myśliwych, dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich i posiadaczy gospodarstw. Nowe przepisy umożliwią Inspekcji Weterynaryjnej zakazanie lub ograniczenie możliwości utrzymywania, chowu lub hodowli zwierząt z gatunków wrażliwych na danym obszarze.

RADA MINISTRÓW

25 lipca - na posiedzeniu rady ministrów przyjęty został projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych uprawnieniach pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz funkcjonariuszy i pracowników urzędów nadzorowanych przez tego ministra oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje utworzenie nowego organu cywilnego nadzoru nad służbami: Policją, Biurem Ochrony Rządu, Państwową Strażą Pożarną, Strażą Graniczną. Do najważniejszych zadań Inspektora Nadzoru Wewnętrznego należeć będzie:
wspieranie działań służących egzekwowaniu wysokich standardów funkcjonowania Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Państwowej Straży Pożarnej w związku z koniecznością zapewnienia przestrzegania praw i wolności obywateli oraz ujawnienia nieprawidłowości w tym obszarze;
weryfikowanie np: kandydatów na wyższe stanowiska w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR, a także weryfikowanie funkcjonariuszy tych formacji oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej w związku z oddelegowaniem do pełnienia służby lub wykonywaniem zadań poza granicami kraju na okres przekraczający 14 dni (z wyłączeniem przypadków oddelegowania do pełnienia służby poza granicami państwa w kontyngencie policyjnym lub Straży Granicznej);
monitorowanie i ujawnianie zachowań naruszających zasady etyki zawodowej przez funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu oraz strażaków PSP, a także ujawnienie i analizowanie nieprawidłowości stwierdzonych w związku z prowadzonymi czynnościami wyjaśniającymi i postępowaniami dyscyplinarnymi w tych służbach.
Na tym samym posiedzeniu Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie współpracy organów Krajowej Administracji Skarbowej z niektórymi podmiotami. Wydanie rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, która weszła w życie 1 marca 2017 r. Rozporządzenie to łączy dwa akty wykonawcze:

  • rozporządzenie z 24 listopada 2009 r. w sprawie współdziałania organów Służby Celnej z organami administracji publicznej i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi (rozporządzenie to będzie ważne do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy o KAS, ale nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o KAS);
  • rozporządzenie z 19 kwietnia 2011 r. w sprawie sposobu i trybu współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej, państwowymi i samorządowymi jednostkami organizacyjnymi oraz sądami i państwowymi osobami prawnymi (rozporządzenie to przestało obowiązywać 1 marca 2017 r.).
  • Rząd przyjął także projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Projekt ustawy wdraża do polskiego prawa przepisy dyrektywy unijnej w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (tzw. dyrektywa IDD), która zaostrza wymogi stawiane sprzedawcom ubezpieczeń. Nowa ustawa zastąpi obowiązującą ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Zgodnie z propozycją, ochronę klienta zawierającego umowę ubezpieczenia wzmocnią m.in. przepisy dotyczące obowiązków informacyjnych. Przede wszystkim ma on otrzymywać odpowiednie informacje o produkcie ubezpieczeniowym i dystrybutorze ubezpieczenia. Ponadto, projekt ustawy zobowiązuje dystrybutorów ubezpieczeń do uczciwego, rzetelnego i profesjonalnego postępowania, zgodnie z najlepiej pojętym interesem klientów.

24 lipca - Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin. Zgodnie z rozporządzeniem Ostrołęka powiększy się o część terenów należących do gminy Rzekuń. W woj. śląskim powiększy się gmina Ogrodzieniec. Zmiany nastąpią również w woj. wielkopolskim - w gminie Stare Miasto, która powiększy się o część terenów Przydziałki oraz Pawłówek. Natomiast Konin przejmie część terenu Starego Miasta, jednak nastąpi to dopiero od 1 stycznia 2019. Natomiast od 1 stycznia 2018 na mapie Polski pojawi się też osiem nowych miast. Status miasta powróci do Wiślicy (woj. świętokrzyskie) i Józefowa nad Wisłą (woj. lubelskie), prawa miejskie otrzymają ponadto: Otyń (w woj. lubuskim), Chełmiec (w woj. małopolskim), Sanniki (w woj. mazowieckim), Tułowice (w woj. opolskim), Łagów (w woj. świętokrzyskim), Radoszyce (w woj. świętokrzyskim).

ORGANIZACJE SAMORZĄDOWE
Związek Miast Polskich

21 lipca - odbyło się posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich. Samorządowcy obradowali w Ełku. W trakcie posiedzenia burmistrzowie i prezydenci miast z zadowoleniem przyjęli wycofanie poselskiego projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który wcześniej negatywnie ocenili. Jednocześnie podtrzymali postulat konieczności zwiększenia wsparcia przeznaczanego na drogi lokalne.
W trakcie posiedzenia rozmawiano również o koniecznej interwencji wobec przyjętego przez Parlament rządowego projektu ustawy Prawo wodne. Zwracano uwagę na to, że zgodnie z zapisami projektu samorząd ma budować i utrzymywać kanalizację deszczową, ale opłata za „deszczówkę” ma być wnoszona do Wód Polskich. Ustawa wprowadza też zmianę definicji ścieków, która nie obejmuje teraz deszczówki, co może skutkować podniesieniem podatku VAT z 18 proc. do 23 proc. od tego rodzaju kanalizacji. Związek zwróci się o zmianę tych przepisów za pośrednictwem powołanego właśnie przy Prezydencie RP Zespołu ds. Przeglądu Prawa Samorządowego. Zdaniem członków Zarządu ZMP to błędy, które należy wyeliminować z tej regulacji. Koszty budowy infrastruktury deszczowej są bowiem bardzo wysokie i pozbawienie JST opłaty deszczowej jest nielogiczne i niesprawiedliwe. 
Przedstawiciele miast członkowskich ZMP pozytywnie odnieśli się do generalnych zasad zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (MRiF), który wprowadza obowiązek corocznego sprawozdawania przez organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wybranych informacji o tych podatkach. Zgłoszono natomiast uwagi szczegółowe. Chodzi o uzupełnienie o dane z zakresu zwolnień ustawowych z podatków i o podatkach od środków transportowych, a także daty przedstawienia danych (zamiast 31 marca powinien być 30 kwietnia).

22 lipca - zakończyło się 45, sześciodniowe posiedzenie Senatu. W jego trakcie senatorowie rozpatrzyli 23 ustawy wprowadzając poprawki do 8 z nich. Jedną z ustaw przyjętych bez poprawek była ustawa o Sądzie Najwyższym uchwalona przez Sejm 20 lipca br. Ustawa przewiduje m.in. wygaszenie kadencji sędziów obecnie zasiadających w Sądzie Najwyższym.

Na tym samym posiedzeniu senatorowie bez poprawek przyjęli także ustawę o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje wygaszenie kadencji dotychczasowych członków rady. Nowi członkowie rady – sędziowie zostaną wybrani na wspólną 4-letnią kadencję. Kandydatów sędziów na członków KRS marszałkowi Sejmu ma zgłaszać prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów. A także ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, która wprowadza zmiany w zasadach powoływania i odwoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych, zwiększając uprawnienia ministra sprawiedliwości w tym zakresie.

Ponadto Senat bez poprawek przyjął m.in. ustawy:

  • o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw, której celem jest likwidacja barier w ubieganiu się o finansowanie zwrotne w ramach rządowego programu popierania budownictwa czynszowego (m.in. podwyższenie limitu dochodów uprawniających do najmu lokalu mieszkalnego o umiarkowanym czynszu, bezwzględny warunek przeznaczenia minimum 50% lokali dla osób wychowujących co najmniej 1 własne lub przysposobione dziecko);

  • o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw, która zwiększa kompetencje generalnego konserwatora zabytków w zakresie kształtowania obsady personalnej terenowych organów ochrony zabytków. Rozszerza zakres środków nadzoru i koordynacji przysługujących naczelnemu organowi ochrony zabytków w stosunku do organów, dla których pełni funkcję nadrzędną, co ma służyć poprawie efektywności działania wojewódzkich służb konserwatorskich. Nowelizacja powołuje Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków;

  • o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw, której celem jest wprowadzenie usprawnień i uproszczeń oraz zapewnienie efektywnego wykorzystania środków funduszy Unii Europejskiej. Nowela przewiduje powołanie rzeczników funduszy europejskich czy wprowadzenie pomocy zwrotnej jako kolejnej obok dotacji i instrumentów finansowych formy wsparcia w ramach polityki spójności;

  • o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin, która realizuje rekomendacje zawarte w „Przeglądzie systemów wsparcia rodzin”, przyjętym przez Radę Ministrów 4 kwietnia 2017 r. M.in. wprowadza ona zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 mają ułatwić zakładanie i prowadzenie żłobków lub klubów dziecięcych.

 

SEJM

20 lipca - zakończyło się 46, trzydniowe posiedzenie Sejmu. W jego trakcie posłowie uchwalili m.in. ustawę o Sądzie Najwyższym, która zmienia zasady powoływania sędziów tego sądu. Ustawa, której projekt trafił do Sejmu 14 lipca br. została uchwalona w ciągu zaledwie 6 dni.

Na tym samym posiedzeniu posłowie przyjęli wszystkie dziewięć poprawek, jakie Senat zgłosił do ustawy – Prawo wodne. Nowa ustawa, która wprowadza centralizację zarządzania wodami w Polsce (ma się tym zajmować nowa państwowa osoba prawna: Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”). Zmienia także zasady ponoszenia opłat za korzystanie z wody oraz za usługi wodne. Ustawa została przekazana Prezydentowi RP do podpisu.

Do podpisu Prezydenta RP trafiły także i inne uchwalone na 46 posiedzeniu Sejmu ustawy. M.in.: nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która wprowadza nowe zasady zatrudniania cudzoziemców do wykonywania prac sezonowych i krótkoterminowych; nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jej celem jest przyspieszenie udzielania pomocy finansowej pracownikom, którzy w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę zostali pozbawieni pracy i świadczeń związanych z zatrudnieniem. A także nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która ma zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami.

KOMISJA WSPÓLNA RZĄDU I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

19 lipca br. odbyło się plenarne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jego bilans to 16 projektów zaopiniowanych pozytywnie, 2 projekty z negatywną opinią oraz 14 odesłanych do zaopiniowania w trybie obiegowym lub przez odpowiednie zespoły KWRiST.

Opinię negatywną KWRiST wystawiła projektowi uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę Rady Ministrów nr 154/2015 z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. „Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”, a także projektowi rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 marca 2009 r. w sprawie udzielania dotacji celowych dla jednostek samorządu terytorialnego na przebudowę, budowę lub remonty dróg powiatowych i gminnych.

Natomiast opinię pozytywną otrzymały m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (nr UD 256), który ma zmienić obowiązki sprawozdawcze gmin w zakresie podatków lokalnych. Jak czytamy w dołączonej do projektu ocenie skutków regulacji obecnie sprawozdawczość budżetowa jednostek samorządu terytorialnego obejmuje jedynie podstawowe dane na temat podatków stanowiących dochód gmin, takie jak: wpływy podatkowe oraz utracone dochody wskutek zastosowania obniżonych stawek podatków lub zwolnień podatkowych na mocy uchwał rad gmin, a także skutki decyzji wydanych przez organy podatkowe na mocy ustawy Ordynacja podatkowa. Brakuje sprawozdawczości podatkowej, w tym zwłaszcza o podatkach od nieruchomości (podatek od nieruchomości, rolny i leśny), w stosunku do których istnieją i są powszechnie wykorzystywane instrumenty władztwa podatkowego gmin. W szczególności nie jest dostępna scentralizowana informacja o takich danych podatkowych jak: obowiązujące w gminach stawki podatków przyjęte uchwałami rad gmin, podstawa opodatkowania oraz informacje o podstawach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania na mocy prawa lokalnego. Do tej pory dane podatkowe niezbędne do monitoringu polityki podatkowej oraz systemu podatków i opłat lokalnych, a także formułowania propozycji i oceny zmian w tym zakresie pozyskiwane były w formie dobrowolnych okresowych badań ankietowych gmin przeprowadzanych przez Ministerstwo Finansów. Taka metoda jest pracochłonna i znacznie mniej efektywna niż proponowane dodatkowe sprawozdanie przekazywane w ramach istniejącego systemu sprawozdawczości budżetowej.

Komisja pozytywnie (ale z zastrzeżeniami) zaopiniowała także projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedzib władz niektórych gmin. Zastrzeżenia dotyczą proponowanych w rozporządzeniu zmian granic Ostrołęki i Konina. Na ten temat bowiem przedstawiciele strony samorządowej prezentują rozbieżne stanowiska. O ile zarząd Związku Miast Polskich popiera propozycję poszerzenie granic tych miast, o tyle przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP są jej przeciwni. Zmiana granic Ostrołęki (kosztem sąsiadującej z nią gminy Rzekuń) ma polegać na przyłączeniu terenów, na których ma powstać nowy blok energetyczny elektrowni ostrołęka. Natomiast w przypadku Konina chodzi o tereny na których znajduje się obsługująca miasto oczyszczalnia ścieków (obecnie jest ona zlokalizowana na terenie gminy Stare Miasto). Można zatem powiedzieć, że cały spór o zmianę granic dotyczy tego, które z gmin staną się beneficjentami podatku od nieruchomości związanego z w/w inwestycjami.

SENAT

15 lipca - Senat bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy). Przewiduje ona powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie po 30 dniach od jej wejścia w życie kadencji dotychczasowych członków rady, zarówno 15 sędziów, jak i 6 parlamentarzystów. Nowi członkowie rady – sędziowie zostaną wybrani na wspólną 4-letnią kadencję (tylko raz można byłoby być wybranym do KRS ponownie). Kandydatów sędziów na członków KRS marszałkowi Sejmu ma zgłaszać prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów.

W tym samym dniu senatorowie bez poprawek uchwalili ustawę o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (projekt poselski) wprowadza zmiany w zasadach powoływania i odwoływania prezesów sądów, zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości w tym zakresie, a także przewiduje losowe przydzielanie spraw sędziom. Nowelizacja odstępuje od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. W celu wzmocnienia nadzoru zewnętrznego sprawowanego przez ministra nastąpi odstąpienie od dotychczasowej zasady powoływania prezesa sądu rejonowego przez prezesa sądu apelacyjnego z zastosowaniem procedury opiniowania kandydata na rzecz powołania go przez ministra.

Bez poprawek Senat przyjął też ustawę o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy). Ta zwiększa kompetencje generalnego konserwatora zabytków w zakresie kształtowania obsady personalnej terenowych organów ochrony zabytków. Rozszerza zakres środków nadzoru i koordynacji przysługujących naczelnemu organowi ochrony zabytków w stosunku do organów, dla których pełni funkcję nadrzędną, co ma służyć poprawie efektywności działania wojewódzkich służb konserwatorskich. Nowelizacja powołuje Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków. Jego środki będą przeznaczane na dofinansowanie koniecznych prac konserwatorskich lub restauratorskich przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa, prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru. W ustawie przewidziano też udzielenie tymczasowej ochrony tym zabytkom nieruchomym, wobec których wszczęto postępowanie o wpis do rejestru zabytków.

SEJM

12 lipca - zakończyło się 45, trzydniowe posiedzenie Sejmu. W jego trakcie posłowie uchwalili m.in. przepisy uszczelniające program „Rodzina 500+” i gwarantujące pobór świadczenia przez osoby uprawnione. Zmiany w programie „Rodzina 500+” mają doprowadzić do sytuacji, w której świadczenia trafią do osób faktycznie uprawnionych. Podstawowe zasady programu (nieopodatkowanie świadczenia i kryterium dochodowe) pozostają bez zmian.

Kolejną uchwaloną przez Sejm ustawą była nowelizacja Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Sejm zdecydował, że grzywnę nałożoną w drodze mandatu karnego będzie można uiścić także w formie bezgotówkowej, przy użyciu karty płatniczej. Funkcjonariusze posiadający terminale płatnicze będą mieli obowiązek poinformować o takiej możliwości osoby ukarane mandatami.

Natomiast przyjęta przez posłów nowelizacja ustawy – Prawo ochrony środowiska ma na celu doprecyzowanie przepisów ustawy o ochronie środowiska w zakresie powoływania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Projekt zakłada wprowadzenie zmian do postanowień dotyczących instytucji ochrony środowiska w dziedzinie finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zmiany mają dotyczyć reguł powoływania i odwoływania zarządu funduszu wojewódzkiego.

W trakcie posiedzenia posłowie zadecydowali także o skierowaniu do dalszych prac w komisjach Sejmu projektu ustawy – Prawo wodne. Projekt, którego głównym założeniem jest centralizacja zarządzania wodami (ma się tym zajmować nowe przedsiębiorstwo państwowe Wody Polskie), trafi do Komisji Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

PREZYDENT RP

12 lipca - Prezydent RP – na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji – odmówił podpisania ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz niektórych innych ustaw i przekazał ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Kwestia poddana pod ponowne rozpatrzenie przez Sejm dotyczy wprowadzanej ustawą możliwości natychmiastowego odwołania wójta (burmistrza albo prezydenta miasta), rozwiązania zarządu powiatu lub województwa, jak też możliwości natychmiastowego zawieszenia organów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, w tym rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa, w związku z negatywną opinią regionalnej izby obrachunkowej w sprawie programu postępowania naprawczego. Zasady realizacji programów postępowania naprawczego określa art. 240a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, który wskazuje przesłanki wezwania do opracowania programu, procedurę jego przyjęcia, wymagania, jakie powinien spełniać program, oraz obostrzenia mające zastosowanie w trakcie jego realizacji.

RADA MINISTRÓW

11 lipca - na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła m.in. projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Projekt przewiduje, że powiatowy lekarz weterynarii – w drodze decyzji administracyjnej – będzie mógł nakazać posiadaczowi gospodarstwa podjęcie działań umożliwiających wykonanie przez myśliwych odstrzału sanitarnego dzików na danym obszarze lub zakazać działań uniemożliwiających lub utrudniających wykonanie takiego odstrzału. Rozwiązanie to usprawni prowadzenie odstrzału dzików, w szczególności na obszarach, gdzie tereny rolnicze położone są w bezpośredniej bliskości lasu. Projekt przewiduje, że powiatowy lekarz weterynarii – w przypadku, gdy nakazany został odstrzał sanitarny zwierząt – będzie mógł wnioskować do Polskiego Związku Łowieckiego o wyznaczenie dla poszczególnych dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich dodatkowych osób do realizacji tego nakazu. Pozwoli to na usprawnienie odstrzału sanitarnego, przez zwiększenie liczby osób, które taki odstrzał będą mogły realizować, nie będąc członkiem danego koła łowieckiego.

Na tym samym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ustawy dotyczy głównie przeniesienia do polskiego prawa części postanowień unijnej dyrektywy w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (tzw. dyrektywa MCP). Określa ona normy emisji do powietrza takich substancji jak: dwutlenek siarki, tlenek i dwutlenek azotu (w przeliczeniu na dwutlenek azotu) oraz pył – dla średnich źródeł spalania paliw, czyli takich których nominalna moc cieplna jest równa lub większa niż 1 MW i mniejsza niż 50 MW.

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa