Pierwszeństwo niepełnosprawnych w naborze na pracownika samorządowego

AKTUALNOŚCI - SAS 1/2012

W dniu 26 listopada 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych. Przede wszystkim zmiana dotyczy wprowadzenia pierwszeństwa w zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych, o czym stanowi nowy art. 13a tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem jeżeli w jednostce wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia o naborze jest niższy niż 6%, pierwszeństwo w zatrudnieniu na stanowiskach urzędniczych przysługuje osobie niepełnosprawnej. Istotne jest jednak to, że osoba niepełnosprawna nie jest traktowana ulgowo w odniesieniu do spełnienia wymogów naboru. Niepełnosprawny musi bowiem zakwalifikować się do grupy pięciu najlepszych kandydatów, spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe, których komisja przedstawia kierownikowi jednostki celem zatrudnienia wybranego kandydata. Dopiero po znalezieniu się w tej grupie kandydatowi niepełnosprawnemu przysługuje pierwszeństwo. Ważne jest także to, że pierwszeństwo nie obejmuje konkursów na kierownicze stanowiska urzędnicze. 

W ślad za powyższą zmianą wprowadza się obowiązek wyłonienia w konkursie grupy wspomnianych wyżej pięciu najlepszych kandydatów, których komisja przedstawia kierownikowi jednostki (dodany art. 13a ust. 1 ustawy). W konsekwencji zmianie i dostosowaniu muszą ulec także regulaminy konkursowe opracowane w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego. 

Ponadto obowiązkowe jest umieszczenie w ogłoszeniu o naborze dwóch nowych elementów, czyli informacji o warunkach pracy na danym stanowisku oraz informacji, czy w miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w jednostce, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wynosi co najmniej 6%. Dane te są istotne z punktu widzenia osób niepełnosprawnych podejmujących decyzję o starcie w konkursie na pracownika samorządowego. Kandydat, który zamierza skorzystać z uprawnienia, o którym mowa w nowym art. 13a ust. 2, jest obowiązany do złożenia wraz z dokumentami kopii dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa