Starosta nakazuje Policji przywrócenie porządku

POWIATOWA ADMINISTRACJA ZESPOLONA - SAS 1 / 2012

Zgodnie z art. 3 ustawy o Policji wojewoda oraz wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta sprawujący władzę administracji ogólnej oraz organy gminy, powiatu i samorządu województwa wykonują zadania w zakresie ochrony bezpieczeństwa lub porządku publicznego na zasadach określonych w ustawach. W granicach ustawowych zadań oraz kompetencji w zakresie bezpieczeństwa wójt (burmistrz, prezydent miasta), jak i starosta mogą wymagać podjęcia określonych działań od funkcjonariuszy Policji

Zgodnie z art. 11 ustawy o Policji wójt (burmistrz, prezydent miasta), jak i starosta mogą żądać od właściwego komendanta Policji przywrócenia stanu zgodnego z porządkiem prawnym lub podjęcia działań zapobiegających naruszeniu prawa, a także zmierzających do usunięcia zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

BEZ CZYNNOŚCI OPERACYJNO-ROZPOZNAWCZYCH I DOCHODZENIOWO-ŚLEDCZYCH

Z treści tego przepisu wynika, że żądanie nie dotyczy wyłącznie działań naglących w sytuacji istniejącego zagrożenia, ale także aktywności o charakterze prewencyjnym i zapobiegającym. Co istotne, żądanie nie może dotyczyć czynności operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz czynności z zakresu ścigania wykroczeń, jak również dotyczyć wykonania konkretnej czynności służbowej ani określać sposobu wykonania zadania przez Policję. Ratio legis tych ograniczeń w treści żądania kierowanego do Policji jest zapobieganie ewentualnym sporom kompetencyjnym i wkraczaniu organów samorządu terytorialnego w zakres kompetencji przypisanych wyłącznie zwierzchnikom poszczególnych funkcjonariuszy. Wreszcie istotna jest niezależność funkcjonariuszy Policji w zakresie podejmowania poszczególnych czynności operacyjno-rozpoznawczych i śledczych, które regulowane są odrębnymi przepisami. 

ŻĄDANIE W FORMIE PISEMNEJ

Ustawodawca postanowił, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta ponoszą wyłączną odpowiedzialność za treść żądania kierowanego do komendanta Policji. Żądanie to wymaga formy pisemnej. Przepisy dopuszczają wprawdzie formę ustną, ale ważność takiego żądania wymaga następczego potwierdzenia na piśmie. 
Żądanie musi być także zgodne z prawem. Żądanie naruszające prawo jest nieważne, jednakże skutek w postaci nieważności musi zostać stwierdzony w drodze odpowiedniego aktu przez właściwego miejscowo wojewodę.

Może się również okazać, że żądanie wójta lub starosty przekracza możliwości jego adresata. W przypadku, gdy komendant Policji nie jest w stanie wykonać żądania niezwłocznie, przedkłada sprawę komendantowi Policji wyższego stopnia.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa