Gdy przedsiębiorca prowadzi działalność mimo formalnego jej zawieszenia

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE - SAS 1 / 2012

PYTANIE SEKRETARZA MIASTA:

– dotyczy ewidencji działalności gospodarczej Urząd skarbowy w toku kontroli podatnika stwierdził wykonywanie przez niego działalności gospodarczej w okresie formalnego zawieszenia działalności w ewidencji działalności gospodarczej. W wyniku tego wystąpił do burmistrza miasta o wszczęcie „procedury korekty wpisu zawieszenia”, powołując się na art. 7f ustawy Prawo działalności gospodarczej. Czy urząd winien podjąć jakieś czynności w postępowaniu urzędu skarbowego, który przecież bardzo chętnie wszelkie problemy stara się rozwiązać pracownikami urzędu gminy? Jeśli tak, to jakie, bo nie widzimy takich możliwości. Wpis do ewidencji informacji o zawieszeniu jest przecież czynnością materialno-techniczną, którą organ dokonuje zgodnie z wnioskiem przedsiębiorcy. W naszej opinii okoliczność, że przedsiębiorca prowadził działalność w okresie zawieszenia (jak twierdzi urząd skarbowy) nie może mieć znaczenia dla sposobu prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej i zasad dokonywania w niej wpisów, co następuje w oparciu o przepisy ustawy Prawo działalności gospodarczej i o swobodzie działalności gospodarczej. Podobne stanowiska przedstawiają wyroki sądowe.

Przepis art. 7f ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.) stanowi, że organ ewidencyjny może wykreślić z urzędu wpis zawierający dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy. Stwierdzenie niezgodności wymaga weryfikacji danych zawartych w ewidencji w oparciu o pozyskane przez organ informacje lub dokumenty. Wydaje się przy tym, że organ powinien wezwać przedsiębiorcę do wyjaśnienia przyczyn tej niezgodności. Wykreślenie danych nie skutkuje jednak możliwością ich zastąpienia z urzędu danymi aktualnymi (tak Prawo działalności gospodarczej – komentarz pod red. A. Pawłowskiego i in., wyd. ABC 2007 r.).

Zgodnie z art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) stanowi, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zawieszenie działalności gospodarczej następuje poprzez dokonanie stosownego wpisu w ewidencji prowadzonej przez organ ewidencyjny (por. M. Sieradzka, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej – komentarz). Jednocześnie ust. 5 ww. przepisu stanowi, że zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy. Ustawodawca nie przewidział zatem możliwości dokonania z urzędu wpisu o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. Organ ewidencyjny, dokonując wykreślenia z ewidencji wpisu o zawieszeniu działalności gospodarczej przez danego przedsiębiorcę, de facto zdecydowałby za tego przedsiębiorcę o podjęciu przez niego zawieszonej działalności. Czynność tak byłaby sprzeczna z art. 14a ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zwrócić należy ponadto uwagę, że powyższa okoliczność (wykonywania działalności gospodarczej w okresie jej zawieszenia) nie mieści się w katalogu przyczyn określonych w art. 7e ustawy – Prawo działalności gospodarczej, stanowiących podstawę do wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej. 

Sławomir Pyźlak

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa