Nagroda jubileuszowa... po latach?

PRAWO PRACY - SAS 1 / 2012

Czy byłemu dyrektorowi SP ZOZ, będącemu obecnie jego pracownikiem, przysługuje nagroda jubileuszowa, której nie otrzymał będąc dyrektorem trzy lata temu?

Nagroda jubileuszowa jest uprawnieniem związanym ze stosunkiem pracy. Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu zatrudnienia upoważniającego go do tej nagrody. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody, a więc w dniu następującym po upływie okresu zatrudnienia uprawniającego do tej nagrody i od tego momentu należą się odsetki.
Tak więc pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w ostatnim dniu okresu pracy uprawniającego do tej nagrody bądź w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających nagrody jubileuszowe (...), jeżeli przepisy o wynagrodzeniu albo inne przepisy szczególne nie stanowią inaczej (wyrok Sądu Najwyższego z 26 lutego 1990 r., III PZP 57/89 OSNC 1990/10-11/125).

Prawo do nagrody jubileuszowej przedawnia się jednak po upływie 3 lat od dnia jej wymagalności. Wynika to z treści art. 291 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne”. Oznacza to w praktyce, że od dnia, w którym upłynął okres zatrudnienia uprawniający pracownika do otrzymania nagrody jubileuszowej, lub dnia, w którym ustalono termin płatności tej nagrody, zaczyna biec trzyletni termin przedawnienia.

W świetle orzecznictwa początek biegu trzyletniego terminu przedawnienia przypada: na dzień nabycia uprawnień do nagrody jubileuszowej w wypadku żądania jej przyznania lub dzień, w którym nagroda nie została wypłacona (wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 1996 r., I PRN 71/96).
Przedawnienie roszczenia nie oznacza jednak, że nagroda „przepada”. Roszczenie przedawnione nie wygasa, ale staje się tzw. roszczeniem naturalnym. Przedawnienie nie powoduje wygaśnięcia roszczenia, a jedynie możliwość uchylenia się przez dłużnika od spełnienia należnego świadczenia. Tak więc przedawnienie roszczenia oznacza, że chociaż roszczenie nadal istnieje, to pracownik nie będzie mógł skutecznie dochodzić tego roszczenia na drodze sądowej. W razie skierowania pozwu o zapłatę nagrody jubileuszowej - po upływie np. 5 lat od dnia wymagalności zapłaty - pracodawca, odpowiadając na pozew, może podnieść zarzut przedawnienia. Wówczas sąd oddali powództwo.

BEZ NAGRODY

W omawianej sytuacji pracownikowi nie przysługuje nagroda jubileuszowa.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Art. 291 ustawy 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r. Nr 24, poz. 141 z późniejszymi zmianami),
– Wyrok Sądu Najwyższego z 26 lutego 1990 r., III PZP 57/89 OSNC 1990/10-11/125,
– Wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 1996 r., I PRN 71/96.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa