Czy czynności wobec ustępującego wójta dokonuje nowy przewodniczący rady?

PRAWO PRACY - SAS 11/2014

PYTANIE SEKRETARZA GMINY

Skoro świadectwo pracy dla wójta podpisuje przewodniczący rady kolejnej kadencji, to czy pismo dla wójta dotyczące wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeżeli taki wystąpi, i pismo przyznające odprawę wójtowi, którego stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, powinien podpisać także przewodniczący rady kolejnej kadencji? Czy te pisma powinny być w związku z tym opatrzone taką samą datą jak świadectwo pracy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pismo dotyczące wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i ewentualnej odprawy podpisuje przewodniczący rady gminy kolejnej kadencji. Ustawodawca nie wymaga bezwzględnie, by wypłata tych świadczeń następowała zawsze przed wydaniem pracownikowi świadectwa pracy i nie można przyjąć, że pisma informujące wójta o przyznaniu mu tych świadczeń powinny być opatrzone datą wcześniejszą lub tą samą, kiedy wydano mu świadectwo pracy.

Zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (zwanej dalej u.s.g.) kadencja wójta rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy lub wyboru go przez radę gminy i upływa z dniem upływu kadencji rady gminy. Okres pełnienia funkcji wójta w zasadzie pokrywa się więc z kadencją rady, trwa cztery lata (art. 16 u.s.g.). Naturalną konsekwencją powyższego jego fakt, że czynności związane z rozwiązaniem stosunku pracy wójta ze względu na upływ jego kadencji wykonywać będzie przewodniczący rady gminy kolejnej kadencji. Nie inaczej będzie w przypadku złożenia pism dotyczących wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i ewentualnej odprawy z tym zastrzeżeniem, że w omawianym przypadku odprawa nie będzie przysługiwać wójtowi z uwagi na wybranie go na to stanowisko na kolejną kadencję (art. 40 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych).
Ustawodawca nie zawarł wyraźnych wskazań dotyczących chronologii tych pism w stosunku do daty wydania wójtowi świadectwa pracy. Wydanie pracownikowi świadectwa pracy nie jest uwarunkowane uprzednim rozliczeniem się z nim z tytułu przysługujących mu roszczeń o odprawę lub ekwiwalent za niewykorzystany urlop, choć niewątpliwie dane zawarte w świadectwie mogą prowadzić do wniosku, że pracownikowi przysługują określone roszczenia związane z zakończeniem stosunku pracy. Roszczenie o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i o odprawę powstaje z dniem rozwiązania stosunku pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 29 marca 2001 r., sygn. akt I PKN 336/00, Lex nr 53538). Z tego względu wypłata świadczeń
z powyższych tytułów powinna nastąpić niezwłocznie po upływie kadencji wójta. Jednocześnie ustawodawca nie wymaga bezwzględnie, by wypłata tych świadczeń następowała zawsze przed wydaniem pracownikowi świadectwa pracy i nie można przyjąć, że pisma informujące wójta o przyznaniu mu tych świadczeń powinny być opatrzone datą wcześniejszą lub tą samą, kiedy wydano mu świadectwo pracy.

Michał Pęczkowski

PODSTAWA PRAWNA
– Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1202)
– Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.)
– Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa