Przegląd legislacyjny

Dz.U. z 2014 r. poz. 1916.; Dz.U. z 2015 r. poz.  55, 87, 122, 152.

ROLNICTWO EKOLOGICZNE

Od 28 stycznia 2015 r. obowiązuje ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 55)

Celem nowelizacji jest wprowadzenie ułatwień dla rolników prowadzących produkcję ekologiczną, upoważnionych jednostek certyfikujących oraz organów administracji publicznej odpowiedzialnych za ten sektor rolnictwa. Konieczność wprowadzenia zmian wynika również z potrzeby dostosowania jej przepisów do ogłoszonego sprostowania do rozporządzenia Rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylającego rozporządzenie (EWG) nr 2092/91 (Dz. Urz. UE L 156 z 15.06.2011, str. 12) oraz uwzględnienia wniosków wynikających ze sprawozdania specjalnego nr 9/2012 przygotowanego przez Europejski Trybunał Obrachunkowy pt. „Kontrola systemu kontroli produkcji, przetwarzania, dystrybucji i przywozu produktów ekologicznych”, wniosków z kontroli Biura ds. Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej (Food and Veterinary Office) przeprowadzonej w Polsce we wrześniu 2012 r., a także wymogów rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 392/2013 z dnia 29 kwietnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 889/2008 w odniesieniu do systemu kontroli produkcji ekologicznej (Dz. Urz. UE L 118 z 30.04.2013, str. 5).

 

USŁUGI PŁATNICZE

Od 29 stycznia 2015 r. obowiązuje ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1916)

Podstawowym celem nowelizacji jest obniżenie maksymalnej ustawowej stawki opłaty interchange dla krajowych transakcji płatniczych wykonywanych przy użyciu kart płatniczych, w celu ograniczenia negatywnych skutków wejścia w życie nowych zasad regulujących świadczenie usługi transgranicznego rozliczania transakcji kartami płatniczymi (tzw. acquiringu) na terytorium Unii Europejskiej, w związku z decyzją wydaną przez Komisję Europejską w dniu 26 lutego 2014 r. w stosunku do VISA Europe Limited (dalej „VISA”; sprawa AT. 39398 - VISA MIF). Zasady te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. Ponadto projekt doprecyzowuje obowiązki informacyjne agentów rozliczeniowych względem akceptantów oraz wydłuża okres preferencji w zakresie wysokości stawki opłaty interchange dla nowo tworzonych organizacji kartowych.

 

CZYSTOŚĆ I PORZĄDEK W GMINACH

Od 1 lutego 2015 r. obowiązuje ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 87)

Zmiany dotyczą systemu odbierania i gospodarowania odpadami komunalnymi. Najważniejsza to wprowadzenie maksymalnej opłaty dotyczącej odbioru odpadów komunalnych. Przewidziano także zwolnienia z opłat dla rodzin w oparciu o kryterium dochodowe wynikające z ustawy o pomocy społecznej oraz wprowadzono obowiązek informowania właścicieli nieruchomości o podniesieniu stawek opłaty za odbiór odpadów komunalnych, bez konieczność wnoszenia przez nich nowych deklaracji do urzędu gminy.

 

Odpady

Od 6 lutego 2015 r. obowiązuje ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 122)

Nowelizacja przewiduje obowiązek sporządzania przez zarządy województw planów inwestycyjnych w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, jako uzupełnienie wojewódzkich planów gospodarki odpadami w zakresie planowania gospodarki odpadami komunalnymi na terenie województwa. Według twórców nowelizacji plany te powinny być uszczegółowieniem i uzupełnieniem wojewódzkich planów gospodarki odpadami, poprzez wskazanie instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, które powinny zostać wybudowane w województwie. Podstawowym celem planów inwestycyjnych ma być wskazanie infrastruktury niezbędnej do osiągnięcia zgodności z unijnymi dyrektywami w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, w tym wdrożenia hierarchii sposobów postępowania z odpadami, osiągnięcia wymaganych poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu oraz ograniczenia składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. Szczególnym wyzwaniem jest osiągnięcie celów w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu.
Nowelizacja dokonuje również zmian w zakresie instalacji do termicznego przekształcania odpadów, a instalacje takie będą mogły stanowić instalację ponadregionalną, jeżeli ze względu na swoją specyfikę i ilości przetwarzanych odpadów są w stanie obsługiwać odpady wytwarzane w nie tylko jednym regionie. Wprowadzona została także definicja ponadregionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych rozumiana jako ponadregionalna spalarnia odpadów komunalnych o mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych zebranych z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 500 tys. mieszkańców (a więc średniej wielkości aglomeracja miejska), spełniająca wymagania najlepszej dostępnej techniki.

Ustawa wprowadza zmianę ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach poprzez odesłanie do aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, w zakresie obowiązku przekazywania selektywnie zabranych odpadów komunalnych do instalacji odzysku i unieszkodliwiania odpadów zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami. Dopuszczono także przekazywanie zmieszanych odpadów komunalnych do ponadregionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.

 

FROMBORK UZDROWISKIEM

Od 13 lutego 2015 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2015 r. w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej miastu Frombork i sołectwom Bogdany i Ronin położonym na obszarze gminy Frombork (Dz.U. z 2015 r. poz. 152)

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz.U. z 2012 r. poz. 651 i 742) i zarządza, że Miastu Frombork i sołectwom Bogdany i Ronin położonym na obszarze gminy Frombork, w powiecie braniewskim, w województwie warmińsko-mazurskim, nadaje się status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Obszar ochrony uzdrowiskowej, otrzymuje nazwę „Obszar Ochrony Uzdrowiskowej Frombork”, a jego granice obejmują miasto Frombork oraz sołectwa Bogdany i Ronin.

SPIS TREŚCI

 

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa