Budynki mieszkalne na terenach przeznaczonych do użytkowania rolniczego

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Czy na terenie, według planu zagospodarowania przestrzennego gminy grunty RP – tereny do użytkowania rolniczego z zapisem „dopuszcza się lokalizację budynków mieszkalnych oraz budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej” – można wydzielić (w oparciu o postanowienie o zgodności w planie zagospodarowania przestrzennego) działkę o pow. 0,2 ha pod zabudowę jako działkę budowlaną (dotyczy działek niezabudowanych), wydając pozytywną decyzję o podziale nieruchomości? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Samo dopuszczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego możliwości lokalizacji budynków mieszkalnych oraz budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej na obszarze oznaczonym w tym planie jako „tereny do użytkowania rolniczego”, nie powoduje automatycznego pozbawienia tych gruntów ich przeznaczenia w tym planie de facto jako gruntów rolnych.

Sformułowanie „tereny do użytkowania rolniczego, na których dopuszcza się lokalizację budynków mieszkalnych oraz budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej” jest bardzo ogólnym i niezbyt precyzyjnym określeniem, co do możliwości lokalizacji na tym obszarze budynków mieszkalnych oraz budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej. Być może chodziło o możliwość lokalizacji tzw. zabudowy zagrodowej na tych gruntach, ale nie zostało to jednoznacznie wyrażone. 

Wydaje się zatem, że skoro z planu tego nie wynika jednocześnie zakaz dokonywania podziału nieruchomości na działki o powierzchni co najmniej 2000 m2, to tym samym brak jest podstaw do odmowy dokonania podziału nieruchomości na działki o takiej powierzchni. 

Zwrócić należy jednak uwagę, że samo wydzielenie z nieruchomości stanowiącej grunt rolny działki o pow. 2000 m2, z przeznaczeniem pod zabudowę, nie powoduje automatycznej zmiany przeznaczenia tej działki (nieruchomości). 

Wyłączony grunt nadal pozostanie gruntem rolnym i warunkiem jego zabudowy jest uzyskanie zgody właściwego organu w trybie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.). 

Sławomir Pyźlak

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004 r.  Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa