Zwolnienie z opłaty za uwierzytelnienie dokumentu za zgodność z oryginałem

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA:

W nr 3/2012 Serwisu A-S ukazała się odpowiedź na pytanie sekretarza gminy, czy prawidłowe jest pobieranie od rolnika opłaty skarbowej za potwierdzenie faktur Vat za zgodność z oryginałem. Powołując się na ustawę o opłacie skarbowej z 16 listopada 2006 r., udzielono odpowiedzi, że opłatę skarbową należy pobierać. Natomiast art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej zwalnia z opłaty skarbowej wniosek o zwrot podatku oraz załączniki. W takim razie proszę o odpowiedź, w stosunku do jakich załączników odnosi się zwolnienie zapisane w art. 6 ust.5?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zgodnie ze stanowiskiem zajętym w opu blikowanej odpowiedzi: opłacie podlega czynność urzędowa uwierzytelnienia za zgodność z oryginałem dokonywana przez organ na wniosek rolnika. Natomiast zwolnieniu spod opłaty skarbowej podlega złożenie przez rolnika wniosku o zwrot akcyzy wraz z załącznikami.

Uwierzytelnienie za zgodność z oryginałem, dokonywane na wniosek rolnika, jest inną czynnością urzędową, niż złożenie wniosku o zwrot akcyzy. Z opłaty skarbowej zwalnia się czynność złożenia wniosku o zwrot akcyzy  wraz z załącznikami, a nie czynność uwierzytelnienia za zgodność z oryginałem. Zauważyć przy tym należy, że wszelkiego typu preferencje podatkowe, a takim jest zwolnienie z opłaty skarbowej, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych i poglądami doktryny prawa, stanowią wyjątek od zasady m.in. powszechności opodatkowania i jako wyjątek nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający. 

Analogiczne stanowisko do przedstawionego przez autorkę pytania zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 3441, (opublikowana 10 maja 2012 r.). Ministerstwo potwierdziło, że dokonanie poświadczenia kopii faktur VAT nadal rodzi obowiązek zapłaty opłaty skarbowej, według stawki określonej w ust. 4 w części II załącznika do ustawy o opłacie skarbowej. W powyższej odpowiedzi Ministerstwo Finansów podkreśliło, że poświadczenie kopii faktur VAT jest dokonywane na wniosek zainteresowanego, czyli producenta rolnego. Wnioskodawca decyduje bowiem, że do wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta. Potwierdzenie takie poprzedza złożenie wniosku i stanowi rezultat działania organu podjętego na wniosek konkretnego podmiotu. 

Monika Truksa

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa