Trzynastka dla byłego członka zarządu powiatu

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIE NACZELNIKA WYDZIAŁU ORGANIZACYJNEGO:

Czy byłemu członkowi Zarządu Powiatu, którego stosunek pracy z wyboru zakończył się w trakcie trwania kadencji (nie było ciągłości zatrudnienia) powinna zostać wypłacona tzw. „trzynastka” w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, mając na względzie art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b w związku z art. 2 ust. 3 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U.97.160.1080 z późn. zm)? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W przedmiotowej sprawie mogłaby nastąpić wypłata tzw. „trzynastki” w zakresie proporcjonalnym, o ile okres zatrudnienia członka zarządu powiatu przypadałby na drugą połowę roku, tj. po 1 czerwca i trwałby do 31 grudnia.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej - Dz. U. Nr 160, poz. 1080 ze zm. (dalej zwanej ustawą), pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Natomiast w myśl art. 2 ust. 2 ustawy, prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego przysługuje pracownikowi, który wprawdzie nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, lecz co najmniej 6 miesięcy. 

Od tego warunku nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego ustawa przewiduje kilkanaście wyjątków wymienionych w art. 2 ust. 3, m.in.: przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

  • rozwiązania stosunku pracy w związku z przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem (art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b ustawy), oraz
  • podjęcia zatrudnienia na podstawie powołania lub wyboru (art. 2 ust. 3 pkt 5 lit. b ustawy). 

Z treści pytania wynika, że rozwiązanie stosunku pracy z członkiem zarządu powiatu nie było związane z powołaniem go czy wyborem na inne stanowisko, skoro nie miała miejsca ciągłość zatrudnienia. Jednocześnie nawiązanie do wyż. cyt. przepisów art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b i pkt 5 lit. b ustawy sugeruje, że osoba ta sprawowała funkcję członka zarządu krócej niż 6 miesięcy. W tym miejscu podnieść należy, iż katalog wyjątków od zasady przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy (warunkującej nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego), zawarty w art. 2 ust. 3 ustawy, ma charakter wyczerpujący, a objęte nim przypadki należy interpretować literalnie (niedopuszczalna jest wykładnia rozszerzająca). Wyjątek określony w art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b ustawy wyraźnie wymaga kontynuacji zatrudnienia (mówi bowiem o rozwiązaniu dotychczasowego stosunku pracy (którego podstawą jest np. umowa o pracę) w związku z przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem), która nie miała miejsca w niniejszej sprawie. Natomiast przepis art. 2 ust. 3 pkt 5 lit. b ustawy odnosi się do osób, które zostały powołane (wybrane) na dane stanowisko w ciągu roku i stanowi podstawę do wypłaty proporcjonalnego dodatkowego wynagrodzenia u tego pracodawcy, u którego powołanie (wybór) nastąpiło. 

W przedmiotowej sprawie mogłaby nastąpić wypłata tzw. „trzynastki” w zakresie proporcjonalnym, o ile okres zatrudnienia członka zarządu powiatu przypadałby na drugą połowę roku, tj. po 1 czerwca i trwałby do 31 grudnia. Jednakże takie informacje nie zostały w pytaniu przedstawione. 

Monika Mikucka

Podstawa prawna: 
– Art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b i pkt 5 lit. b ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej - Dz. U. Nr 160, poz.1080 ze zm.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa