Czy projektant może akceptować rozwiązania równoważne?

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 6/2012

Zamawiający ma prawo wymagać, aby wykonawca zamówienia publicznego ustalił z projektantem, działającym na rzecz zamawiającego, użycie urządzeń równoważnych do wskazanych w projekcie, na podstawie którego ma zostać zrealizowany przedmiot zamówienia. Naruszeniem obowiązujących przepisów będzie jednak wymóg, aby uzgodnienie zakresu równoważności musiało odbyć się przed terminem złożenia oferty. Za niedopuszczalne należy również uznać żądanie, aby projektant przedstawił zgodę na zastosowanie rozwiązań równoważnych, która musi zostać załączona do składanej oferty przetargowej

Zamawiający nie może wymagać, aby wykonawca robót budowlanych (czy innego rodzaju zamówienia), ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego, przed złożeniem oferty zobowiązany był uzyskać akceptację autora projektu na zastosowanie urządzeń równoważnych do wskazanych w projekcie.

Zawarcie takiego wymogu narusza art. 7 ust. 1 Prawa zamówień publicznych. Należy bowiem zauważyć, że projektant de facto nie musi być zainteresowany dokonywaniem zmian w projekcie, a co za tym idzie wyrażania zgody na zastosowanie innych urządzeń i materiałów. Ponadto projektant praktycznie bez żadnych konsekwencji może przedłużać w czasie procedurę uzyskiwania takiej zgody, co może uniemożliwić wykonawcy złożenie oferty w wyznaczonym przez zamawiającego terminie. Ponadto wskazać należy, iż proponując rozwiązanie równoważne to na wykonawcy ciąży obowiązek wykazania, że oferowane urządzenia lub materiały są równoważne do określonych w projekcie – uprzednia zgoda projektanta w tym zakresie nie jest potrzebna.

Za niezgodne z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych uznać należy stawianie wymogów, które prowadzą przed upływem terminu składania ofert do ujawnienia przez wykonawcę treści oferty. Wykonawca, występując do projektanta o zgodę na zastosowanie urządzeń lub materiałów równoważnych, niewątpliwie ujawnia istotne elementy przyszłej oferty.

W związku z powyższym, jedynym działaniem, które jest zgodne z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, jest weryfikowanie treści złożonej oferty po upływie terminu na jej złożenie. Zamawiający może wówczas, w przypadku stwierdzenia zaoferowania materiałów bądź urządzeń równoważnych do wskazanych w dokumentacji projektowej, uzyskać opinię biegłego (np. autora projektu załączanego do specyfikacji istotnych warunków zamówienia), w której będzie wykazane, czy zaoferowane rozwiązania są w istocie równoważne do wskazanych w projekcie. Wykonawca, w przypadku niekorzystnej decyzji zamawiającego, będzie oczywiście miał możliwość skorzystania ze środków ochrony prawnej przewidzianych w ustawie Prawo zamówień publicznych.

Edyta Partyn

Podstawa prawna:
– ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.),

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa