Faktura zakupu samochodu bez podpisu wystawcy

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 2 / 2012

PYTANIE ZASTĘPCY NACZELNIKA WYDZIAŁU KOMUNIKACJI TRANSPORTU I DRÓG PUBLICZNYCH:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o jednoznaczne zajęcie stanowiska, czy fakturę VAT bez podpisu sprzedającego można uznać za dokument przeniesienia prawa własności pojazdu? (Kupujący dołącza do wniosku o rejestrację pojazdu fakturę VAT bez podpisu jako jedyny dokument własności pojazdu). Zgodnie z § 4 ust. 1, pkt. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r. nr 186, poz. 1322 z późn. zm.) jednym z dokumentów własności pojazdu, o których mowa w art. 72, ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.) jest faktura VAT, która dla organów rejestrujących stanowi podstawę do wydania decyzji o zarejestrowaniu pojazdu na rzecz podmiotu legitymującego się prawem własności.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zasadnicze znaczenie dla odpowiedzi na zadane pytanie mają przepisy regulujące tryb i zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Kwestia elementów składowych faktury VAT nie została uregulowana bezpośrednio w ustawie o podatku od towarów i usług, tylko w przepisach wykonawczych do ustawy – rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z  § 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia określa ono m.in. szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania. Zagadnieniu temu poświęcono rozdział 3 rozporządzenia.

TO ZAWIERA FAKTURA

I tak, w § 5 ust. 1 rozporządzenia prawodawca określił, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  • numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  • numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”;
  • dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  • miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
  • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  • wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  • stawki podatku;
  • sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  • kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

DODATKOWE DANE

W § 5 ust. 5 dodatkowo nałożono obowiązek, aby faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, zawierały numer rejestracyjny tego samochodu  oraz - w przypadku gdy przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy są nowe środki transportu – zgodnie z pkt 12 - faktura stwierdzająca dokonanie dostawy powinna dodatkowo zawierać moment (datę) dopuszczenia nowego środka transportu do użytku oraz:

  • przebieg pojazdu - w przypadku pojazdów lądowych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a ustawy;
  • liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu - w przypadku jednostek pływających, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b ustawy;
  • liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu - w przypadku statków powietrznych, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. c ustawy.

Podsumowując stwierdzić należy, że z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego, regulujących kwestie podatku od towarów i usług, brak jest wynikającego bezpośrednio z powszechnie obowiązujących przepisów prawa wymogu, aby faktura dokumentująca zakup samochodu zawierała podpis jej wystawcy.

Dla bezpieczeństwa obrotu zasugerować można jednak sprawdzenie, czy podmiot wystawcy faktury funkcjonuje w rzeczywistości, co można bez trudu zrobić poprzez sprawdzenie numeru NIP, zarówno w odniesieniu do podmiotu polskiego, jak i zagranicznego mającego siedzibę na terenie UE.

Monika Truksa

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa