Przeniesienie pracowników zajmujących się obsługą administracyjną szkół

PRAWO PRACY - SAS 2 / 2012

PYTANIE KIEROWNIKA REFERATU ORGANIZACYJNO-PRAWNEGO URZĘDU MIEJSKIEGO:

W naszym urzędzie zatrudniamy dwie pracownice w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowiskach urzędniczych w referacie oświaty:

  • specjalisty ds. księgowości i płac,
  • inspektora ds. administracyjnej oświaty.

Osoby te zajmują się obsługą administracyjną pięciu szkół wiejskich, będących jednostkami organizacyjnymi naszej gminy. Ze względu na zmiany organizacyjne chcemy, aby te osoby zostały zatrudnione właśnie przez te szkoły, po 1/5 etatu w każdej z nich. W związku z powyższym bardzo proszę o odpowiedź, czy możliwe jest przeniesienie tych pracowników na zasadzie porozumienia pomiędzy pracodawcami w trybie art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) do pięciu szkół jednocześnie (po 1/5 etatu w każdej szkole)? A jeżeli taka możliwość nie jest dopuszczalna, to w jaki inny sposób można rozwiązać ten problem, aby uniknąć procedury naboru?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych) pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym można przenieść do pracy w innej jednostce, w tej samej lub innej miejscowości (art. 2 ustawy):

  • na jego wniosek lub 
  • za jego zgodą.

Takie przeniesienie jest dopuszczalne w każdym czasie, jeżeli:

  • nie narusza ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego oraz 
  • jeśli przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.

Ustawa o pracownikach samorządowych doprecyzowuje czynności związane z przeniesieniem pracownika samorządowego. 
Przeniesienia dokonuje się w drodze porozumienia pracodawców. Niezależnie od tego czy przeniesienie ma charakter czasowy czy trwały porozumienie pomiędzy pracodawcami powinno zawierać dodatkowo takie elementy jak: określenie stanowiska pracy, wskazanie kategorii zaszeregowania, wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz innych dodatków do wynagrodzenia przysługujących pracownikowi. Wszystkie te elementy powinny być uzgadniane w porozumieniu z zainteresowanym pracownikiem.
W przypadku przeniesienia pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym do innej jednostki jego akta osobowe wraz z pozostałą dokumentacją w sprawach związanych ze stosunkiem pracy przekazuje się do jednostki, w której pracownik ma być zatrudniony.
Z powyższego wynika, że przeniesienie nie rodzi skutku w postaci rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Co za tym idzie dotychczasowy pracodawca nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy. Stosunek pracy trwa nadal, z tym że nowi pracodawcy stają się z mocy porozumienia stroną w dotychczasowym stosunku pracy.
Pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym można również przenieść na inne stanowisko odpowiadające jego kwalifikacjom w przypadku reorganizacji jednostki zatrudniającej pracownika samorządowego. Pracownik ten zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, jeżeli jest ono wyższe od wynagrodzenia przysługującego na nowym stanowisku przez okres 6 miesięcy następujących po miesiącu, w którym pracownik został przeniesiony na nowe stanowisko (art. 23 ustawy o pracownikach samorządowych).
Na zakończenie warto przytoczyć tezę Wyroku Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 października 1998 r. I PKN 377/98 Lex Polonica nr 333183, gdzie wskazano co prawda, że „pojęcie zmiany pracodawcy na zasadach określonych w art. 23(1) kodeksu pracy, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego danego pracownika, nie obejmuje przejścia pracownika do nowego pracodawcy na podstawie „porozumienia między pracodawcami”, jednakże należy mieć na względzie, że wyrok dotyczył sytuacji, w której porozumienie  nie było  przedmiotem odrębnego (wyraźnego) unormowania prawa pracy, gdy tymczasem w przypadku pracowników samorządowych takie unormowanie wynika wprost z art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych”.

Jeżeli spełnione zostaną wymienione na wstępie warunki, to możliwe jest przeniesienie wymienionych w pytaniu pracowników do pięciu szkół jednocześnie na zasadzie porozumienia pomiędzy pracodawcami w trybie art. 22 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Art. 2, 22, 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 208 r. Nr 223, poz. 1458);
– Art.94 pkt. 9a ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późniejszymi zmianami);
– Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 października 1998 r. I PKN 377/98 Lex Polonica nr 333183.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa