Dyżur domowy strażaka

POWIATOWA ADMINISTRACJA ZESPOLONA - SAS 12 / 2011

Przepisy ograniczają możliwość pełnienia dyżuru domowego do maksimum 4 razy w miesiącu, w tym 2 razy w sobotę, niedzielę lub święto. Jednocześnie czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 35 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (dalej: PSP) czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy. Dodatkowo w art. 35 ust. 3 PSP wprowadza się zmianowy oraz codzienny rozkład czasu służby strażaka. Stanowiska, na których strażacy pełnią służbę w ramach rozkładów czasu służby strażaka w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej ustalają kierownicy tych jednostek, natomiast zmianowy rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych i pełnieniu dyżurów, trwających nie dłużej niż 24 godziny, po których następują co najmniej 24 godziny wolne od służby.

Co istotne, zgodnie z art. 35 ust. 8 PSP strażaka, w ramach czasu wolnego, można wyznaczyć do pełnienia dyżuru domowego. Sposób pełnienia służby w zmianowym i codziennym rozkładzie czasu służby, w tym sposób pełnienia dyżurów domowych i ich wymiar określa rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Stosownie do treści § 13 tego aktu dyżur domowy może pełnić kierownik jednostki organizacyjnej, jego zastępca lub inny strażak wyznaczony przez kierownika jednostki organizacyjnej lub osobę przez niego upoważnioną.

 

PEŁNIENIE DYŻURU

Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się strażaka przez co najmniej 24 godziny po zakończeniu służby trwającej 24 godziny lub przez co najmniej 11 godzin po zakończeniu służby trwającej 12 godzin.

 

W czasie dyżuru domowego strażak pozostaje w stałej łączności z kierownikiem jednostki organizacyjnej. Dodatkowo, cechą charakterystyczną dyżuru domowego jest konieczność zachowania przez strażaka pełnej zdolności do podjęcia czynności służbowych.
Przepisy ograniczają możliwość pełnienia dyżuru domowego do maksimum 4 razy w miesiącu, w tym 2 razy w sobotę, niedzielę lub święto. Jednocześnie czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu nie może przekroczyć łącznie 72 godzin. Podkreślić jednak należy, że ww. ograniczenia mają zastosowanie jedynie do szeregowych strażaków wyznaczonych przez kierownika jednostki organizacyjnej, natomiast nie obejmują kierownika i jego zastępcy. Zaznaczyć należy, że czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru strażak nie wykonywał zadań służbowych. Natomiast, jeżeli strażak wykonywał zadania służbowe w czasie dyżuru domowego, czas ich wykonywania wlicza się do czasu służby. Dopuszczalne jest zwolnienie strażaka z części dyżuru domowego, pod warunkiem zastąpienia strażaka przez innego funkcjonariusza.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 ze zm.)
– Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 266, poz. 2247 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa