W jakiej formie udostępniać informacje?

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 12 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Czy istnieje obowiązek udzielenia informacji publicznej w formie zgodnej z żądaniem wnioskodawcy, jeżeli zaproponowano mu udostępnienie informacji w innej formie niż w tej, o którą zwracał się we wniosku (informacja wymaga przetworzenia, proponujemy opłatę i ksero dokumentów, gdyż dysponujemy niskiej jakości skanem), a wnioskodawca podtrzymuje swój wniosek (interesują go skany pism - około 500 szt.)?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Jeżeli wnioskodawca podtrzymuje wniosek o udostępnienie informacji w formie przez siebie wskazanej, to w tej właśnie formie informacja publiczna powinna zostać udostępniona.

Art. 12 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej (zwanej dalej u.d.i.p.) stanowi, że podmiot udostępniający informację publiczną obowiązany jest zapewnić możliwość kopiowania informacji albo jej wydruk lub też przesłanie albo przeniesienie jej na odpowiedni, powszechnie stosowany, nośnik informacji.
Za przeniesienie informacji na powszechnie stosowany nośnik informacji należy uznać także jej udostępnienie w formie skanów. Zgodnie zaś z art. 14 ust. 1 udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot obowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku.

TO STRONA WYBIERA FORMĘ UDOSTĘPNIENIA

Co do zasady nie jest zatem możliwe narzucenie stronie formy realizacji jej prawa do informacji publicznej, gdyż to ona powinna wskazać formę jej udostępnienia (tak też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 7 lipca 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 620/10, Lex nr 667335).


Wyjątkiem jest sytuacja, w której podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej nie dysponuje środkami technicznymi, pozwalającymi mu na jej przekazanie w formie wskazanej we wniosku.
Z przypadkiem takim nie mamy jednak do czynienia w niniejszej sprawie, ponieważ gmina dysponuje skanerem, a udostępnienie informacji publicznej w innej formie jest rekomendowane z uwagi na niską jakość skanów.
Jeżeli jednak, pomimo zaleceń udzielenia informacji w innej formie, wnioskodawca podtrzymuje wniosek o udostępnienie informacji w formie przez siebie wskazanej, to w tej właśnie formie informacja publiczna powinna zostać udostępniona.

MICHAŁ PĘCZKOWSKI

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U.2001 Nr 112, poz. 1198).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa