Biblioteka szkolna i publiczna nadal oddzielnie

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 12 / 2011

PYTANIA SEKRETARZA GMINY:

Czy w aktualnie obowiązującym stanie prawnym jest możliwość przeniesienia i połączenia biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną? W chwili obecnej biblioteka publiczna posiada 20 egzemplarzy książek mniej niż biblioteka szkolna. Pomieszczenia lokalowe biblioteki publicznej są tak duże, że nie będzie problemu z przeniesieniem biblioteki szkolnej.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Biblioteki publiczne nie mogą być łączone z innymi instytucjami oraz z bibliotekami szkolnymi i pedagogicznymi.

Problematyka połączenia, podziału i likwidacji bibliotek została przez ustawodawcę uregulowana w art. 13 ustawy o bibliotekach.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o bibliotekach organizator (podmiot tworzący bibliotekę) może dokonać połączenia, podziału lub likwidacji biblioteki. W ust. 2-4 ustawodawca określił obowiązki organizatora wydającego akt o podziale, połączeniu lub likwidacji biblioteki.
Art. 13 ust. 6 ustawy o bibliotekach stanowi, że jego przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Przepis ten wyłącza zatem możliwość objęcia aktem połączenia, podziału lub likwidacji biblioteki szkolnej (tak też Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku oddziału zamiejscowego we Wrocławiu z dnia 28 kwietnia 2000 r., sygn. akt II SA/Wr 991/98, Lex nr 44125).
Z dniem 31 grudnia 2001 r. do art. 13 ustawy o bibliotekach dodany został ust. 7. Przepis ten stanowi jednoznacznie, że biblioteki publiczne nie mogą być łączone z innymi instytucjami oraz z bibliotekami szkolnymi i pedagogicznymi.
Połączenie biblioteki publicznej z biblioteką szkolną należy zatem, w obowiązującym stanie prawnym, uznać za niedopuszczalne.

Michał Pęczkowski

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz.U.1997 Nr 85, poz. 539 ze zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa