Dotacja dla przedszkola niepublicznego na dziecko niepełnosprawne

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 12 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Prosimy o poradę prawną w zakresie art. 90 ust.1a ustawy o systemie oświaty.Czy gmina może odmówić przekazania dotacji dla przedszkola niepublicznego na dziecko niepełnosprawne, które zostało przyjęte do tego przedszkola od września 2011 r. w sytuacji, kiedy do 30 września 2010 r. osoba prowadząca przedszkole, podając gminie planowaną liczbę uczniów na rok 2011, nie uwzględniła przyjęcia dziecka niepełnosprawnego do tej placówki (wysokość dotacji w przypadku dziecka niepełnosprawnego jest znacznie wyższa niż na dziecko zdrowe). Subwencję na dziecko gmina będzie otrzymywać od stycznia do grudnia 2012 r.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, niepubliczne przedszkola, w tym specjalne, szkoły podstawowe i gimnazja, w tym z oddziałami integracyjnymi, z wyjątkiem szkół podstawowych specjalnych i gimnazjów specjalnych oraz szkół podstawowych artystycznych, otrzymują dotacje z budżetu gminy.

W art. 90 ust. 1a powołanej ustawy, wprowadzono dodatkowe kryteria uzależniające możliwość uzyskania dotacji od ich spełnienia. I tak, m.in. niepubliczne przedszkola, które prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, otrzymują dotację – w przypadku wskazanym w pytaniu - z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jedno dziecko objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, pod warunkiem że osoba prowadząca przedszkole poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę dzieci, które mają być objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. 

Zatem wydaje się, że przepis ten należy rozumieć w ten sposób, że jednym z wymogów, o zasadniczym charakterze, które należy spełnić w celu możliwości uzyskania przedmiotowej dotacji, jest zgłoszenie przez osobę prowadzącą przedszkole organowi właściwemu do udzielenia dotacji, do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, planowanej liczby dzieci. Zatem, w celu uzyskania dotacji na 2011 r. osoba taka powinna zgłosić planowaną liczbę dzieci do 30 września 2010 r., zaś w celu uzyskania dotacji na 2012 r. zgłoszenie winno nastąpić do dnia 30 września 2011 r. 

Doprecyzowanie zasad trybu udzielania i rozliczania dotacji, o których mowa w art. 90 ust. 1a oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich wykorzystywania, uwzględniając w szczególności podstawę obliczania dotacji, zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, oraz termin i sposób rozliczenia dotacji, powinno nastąpić w drodze uchwały rady gminy.

Pokreślić należy, że w przepisie prawa jest mowa o planowanej liczbie dzieci i liczba ta może różnić się od liczby dzieci, które mogą następnie zostać faktycznie przyjęte do danego przedszkola. Wydaje się przy tym, że o ile przepisy prawa nie tylko dają, ale wręcz nakładają obowiązek prawidłowego rozliczenia dotacji i skorygowania jej wysokości w sytuacji, w której do przedszkola uczęszcza liczba dzieci mniejsza od planowanej i zgłoszonej właściwemu organowi, o tyle zasada ta nie działa „w drugą stronę”, tzn. poprzez stworzenie możliwości skorygowania „in plus” liczby dzieci w danym przedszkolu, która nie została uprzednio we właściwym trybie zgłoszona. Powoduje to, jak się zdaje, że pytający w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu nie powinien być obciążony obowiązkiem wypłaty dotacji od września 2011 r. w trybie art. 90 ust. 1a ustawy o systemie oświaty na rzecz dziecka niepełnosprawnego, którego planowane przyjęcie – w znaczeniu ilościowym - nie zostało uprzednio, tj. w terminie do dnia 30 września 2010 r., zgłoszone organowi właściwemu do wypłaty dotacji.


WYROK WSA

Na poparcie przedstawionego stanowiska powołać się można, przykładowo, na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 8 października 2010 r. (sygn. akt I S.A./Lu 325/10), w którym Sąd stwierdził, że: „ (...) z ustawy o systemie oświaty wynika jednoznacznie, że dotacja dla niepublicznego przedszkola przysługująca na każdego ucznia uzależniona jest od spełniania, przez podmiot prowadzący takie przedszkole, warunku podania organowi właściwemu do udzielania dotacji planowanej liczby uczniów, nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. Jest to warunek logiczny. Brak wiedzy o planowanej licznie uczniów czyniłby niemożliwym realizowanie przez gminę jej zadań w przedmiotowym zakresie.”

Monika Truksa

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (jednolity tekst: Dz. U. z 2004r., Nr 256, poz. 2572 ze zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa