Dodatkowy urlop wypoczynkowy osoby niepełnosprawnej

PRAWO PRACY - SAS 12 / 2011

PYTANIE:

Zgodnie z art. 19 ust 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej z dnia 27.08.1997 r. (Dz. U. 97.123.776 z późn. zm.) osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Czy urlop ten analogicznie do urlopu wypoczynkowego jest podzielny zarówno do wymiaru etatu zatrudnienia, jak też okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym? Według mnie tak, ale pracownik odwołuje się od mojej decyzji.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym lub znacznym nabywają prawo do 10 dni urlopu dodatkowego po przepracowaniu 1 roku od zaliczenia ich do jednego z powyższych stopni niepełnosprawności. Za datę przyznania stopnia niepełnosprawności uznaje się dzień wydania orzeczenia w tej sprawie przez zespół orzekający o niepełnosprawności.

W sprawach nieuregulowanych przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, np. związanych z nabywaniem prawa do kolejnych urlopów dodatkowych bądź związanych z wykorzystaniem urlopu, stosuje się przepisy Kodeksu pracy.
Urlop dodatkowy nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (np. nauczyciele) lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. sędziowie).
Dodatkowy urlop wypoczynkowy jest normalnie płatny i powinien być udzielony w naturze. W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania tego urlopu, pracodawca będzie musiał wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Urlop dodatkowy udzielany jest proporcjonalnie do wymiaru etatu zatrudnienia, jak też do przepracowanych dni w danym roku. Wykorzystanie dodatkowego urlopu przez osobę niepełnosprawną odbywa się na tej samej zasadzie co wykorzystanie zwykłego urlopu. Osoba niepełnosprawna musi wykorzystać dodatkowe dni wolne, zgodnie z wcześniej uzgodnionym z pracodawcą planem urlopowym.
Udzielanie urlopu dodatkowego odbywa się na identycznych zasadach, jak udzielanie zwykłych urlopów wypoczynkowych. Stąd też, urlop ten dolicza się do przysługujących pracownikowi 20 lub 26 dni i następnie przelicza otrzymaną liczbę dni (30 lub 36 dni) na godziny.
Nawet, gdy nabycie pierwszego urlopu dodatkowego następuje w trakcie roku, pracownik ma prawo do całych 10 dni. Czyli, gdy np. pierwszy rok pracy upłynie 1 marca 2012 r., pracownik za cały 2012 r. ma prawo do pełnych 10 dni urlopu dodatkowego. Jednak gdyby pracownik nie przepracował u danego pracodawcy pełnego roku, wówczas urlop ten liczy się w proporcji do okresu zatrudnienia.

 

PRZYKŁAD:

Pracownikowi z ponad 10-letnim stażem dn. 4 marca 2012 r. minie rok od zaliczenia go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, a więc w tym dniu nabędzie on prawo do 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jeżeli jednak odejdzie z pracy z końcem czerwca 2012 r., to jego wymiar urlopu w tym roku będzie wynosił - 6/12 x 36 dni (26 dni urlopu zwykłego + 10 dni urlopu dodatkowego) = 18 dni urlopu.

 

Należy pamiętać, że dla pracownika o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności normy czasu pracy wynoszą 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Zatem, udzielając takiemu pracownikowi urlopu „zwykłego”, jak i dodatkowego - za 1 dzień urlopu należy przyjąć 7 godzin.

Urlop dodatkowy analogicznie do urlopu wypoczynkowego jest podzielny zarówno do wymiaru etatu zatrudnienia, jak też okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z póź. zm.);
– Art. 154, 155 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późniejszymi zmianami)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa