Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody

AKTUALNOŚCI - SAS 5 / 2015

Rozstrzygnięcie Wojewody Mazowieckiego z 30 kwietnia 2015 r. nr LEX-S.4131.8.2015.MR stwierdzające nieważność uchwały w sprawie wyznaczenia kierunku rozwoju energetyki opartej na odnawialnych źródłach energii na terenie gminy, w części dotyczącej § 1.

„Rada nie ma uprawnień do określania odległości od elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz studni głębinowych w drodze odrębnej uchwały”
Wojewoda zakwestionował § 1 uchwały, w którym rada określiła minimalną odległość od pojedynczej przemysłowej turbiny wiatrowej, wytwarzającej energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW od zabudowań mieszkalnych i siedliskowych, wynoszącą 3.000 m. Organ nadzoru podkreślił, że regulacje prawne obejmujące sprawy z zakresu lokalizacji siłowni wiatrowych, zawarte są w przepisach ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Podniósł, że zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt 3a) ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w planie miejscowym określa się obowiązkowo granice terenów pod budowę urządzeń, o których mowa w art. 10 ust. 2a (urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii o mocy przekraczającej 100 kW oraz granice ich stref ochronnych związanych z ograniczeniami w zabudowie, zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu, oraz występowaniem znaczącego oddziaływania tych urządzeń na środowisko). W konsekwencji ww. przepis w sposób jednoznaczny nakłada na organ gminny obowiązek umieszczenia w uchwale dotyczącej miejscowego planu, a nie w innej uchwale, ustalenia minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych. Wojewoda Mazowiecki podkreślił, że zasady lokalizacji elektrowni wiatrowych powinny być uregulowane w miejscowym planie, a w przypadku braku miejscowego planu – zgodnie z przepisem art. 50 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – inwestycja celu publicznego powinna być lokalizowana w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Wójt gminy może zatem wskazać te odległości w decyzji o lokalizacji celu publicznego, natomiast brak jest podstaw prawnych do określania ich w odrębnej uchwale rady gminy.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa