Czy na świadectwie pracy dla wójta konieczna jest pieczątka?

PRAWO PRACY - SAS 11/2014

PYTANIE SEKRETARZA GMINY

Świadectwo pracy dla wójta powinno zostać wystawione z datą stanowiącą dzień złożenia ślubowania przez wójta, jeżeli świadectwo pracy ma podpisać przewodniczący rady nowej kadencji, to jest niemożliwe, żeby ten przewodniczący, który w ten dzień sam zostanie wybrany do pełnienia swojej funkcji, posiadał odpowiednią pieczątkę. W związku z tym czy na świadectwie pracy zamiast imiennej pieczątki można umieścić nadruk zawierający następujące informacje: przewodniczący rady gminy, imię i nazwisko tej osoby i oczywiście podpis umieszczony na tym nadruku? Czy będzie to prawidłowe i uznawane np. przez PIP?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przede wszystkim podkreślić trzeba, że posługiwanie się pieczęcią ma charakter wyłącznie techniczny i ułatwiający zidentyfikowanie osoby składającej podpis pod dokumentem. Najważniejsze jest natomiast to, by podpis złożyła osoba pełniąca określoną funkcję i posiadająca określone kompetencje.

Dopuszczalne będzie posłużenie się przez przewodniczącego nadrukiem opisanym przez pytającego lub po prostu złożenie podpisu przez przewodniczącego rady gminy bez odbicia jakiejkolwiek pieczęci lub nadruku. Możliwe jest też złożenie przez przewodniczącego rady gminy własnoręcznego podpisu wraz
z jego odręczną adnotacją o tym w jakim charakterze składa podpis pod świadectwem pracy.

Michał Pęczkowski

PODSTAWA PRAWNA
– Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1202)
– Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.)
– Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa