Gwarancje procesowe w postępowaniu dyscyplinarnym wobec policjantów

POWIATOWA ADMINISTRACJA ZESPOLON - SAS 7/2012

W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego ugruntowany jest pogląd, iż regulacje dotyczące postępowania dyscyplinarnego policjantów zostały tak skonstruowane, że prawo obwinionego do rzetelnego procesu nie zostaje ograniczone. (m. in. wyrok NSA z dnia 8 listopada 2005 r. sygn. akt I OSK 225/05).

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że postępowanie to jest dwuinstancyjne, a sprawy dyscyplinarne są rozpoznawane przez przełożonego dyscyplinarnego i wyższego przełożonego dyscyplinarnego. Od orzeczenia wydanego w pierwszej instancji obwinionemu przysługuje odwołanie w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Odwołanie składa się do wyższego przełożonego dyscyplinarnego za pośrednictwem przełożonego, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Gdy wnoszone jest odwołanie od orzeczenia o ukaraniu karą, wyższy przełożony dyscyplinarny jest obowiązany powołać komisję, która może wysłuchać rzecznika dyscyplinarnego, obwinionego lub jego obrońcę. 

UZUPEŁNIENIE MATERIAŁU DOWODOWEGO

Obwiniony ma także prawo do uzupełnienia materiału dowodowego. Stosownie do treści art. 135 m ust. 8 ustawy o Policji, komisja może wystąpić do wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uzupełnienie materiału dowodowego w trybie art. 135 l ust.1 tej ustawy. Ponadto, w postępowaniu odwoławczym rozpoznanie sprawy następuje na podstawie stanu faktycznego ustalonego w postępowaniu dyscyplinarnym, jednakże w sytuacji, gdy jest to potrzebne do prawidłowego wydania orzeczenia, wyższy przełożony dyscyplinarny może uzupełnić materiał dowodowy, zlecając rzecznikowi dyscyplinarnemu prowadzącemu postępowanie dyscyplinarne wykonanie czynności dowodowych oraz określając ich zakres. 
Także sam obwiniony ma prawo do zapoznania się z materiałem dowodowym i wnoszenia odpowiednich uwag i zastrzeżeń do tego materiału. Zgodnie bowiem z art. 135 l ust. 2 ustawy o Policji, rzecznik dyscyplinarny zobowiązany jest do zapoznania obwinionego z materiałami uzyskanymi w wyniku czynności dowodowych, a obwiniony ma prawo zgłoszenia wyższemu przełożonemu dyscyplinarnemu w terminie 3 dni od dnia zapoznania, uwag dotyczących przeprowadzonych czynności dowodowych.

SPECJALNA KOMISJA

Cały materiał dowodowy ma obowiązek zbadać specjalna komisja powołana przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego. Zgodnie z art. 135 m ustawy o Policji wyższy przełożony dyscyplinarny w terminie 7 dni od dnia wniesienia odwołania może powołać komisję do zbadania zaskarżonego orzeczenia, przy czym w sytuacji wydalenia ze służby w Policji powołanie komisji jest obowiązkowe. 

Komisja może wysłuchać rzecznika dyscyplinarnego, obwinionego lub jego obrońcę, a także wystąpić do wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uzupełnienie materiału dowodowego. W myśl art. 135 n ustawy o Policji z przeprowadzonych czynności komisja sporządza sprawozdanie wraz z wnioskiem dotyczącym sposobu załatwienia odwołania, natomiast wyższy przełożony dyscyplinarny może uchylić w całości zaskarżone orzeczenie i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez przełożonego dyscyplinarnego, gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga przeprowadzenia czynności dowodowych w całości lub w znacznej części.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa