Czas pracy osoby niepełnosprawnej

PRAWO PRACY - SAS 7/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:
Zgodnie z regulaminem pracy obowiązującym w urzędzie gminy ,do pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych, pracowników pomocniczych i obsługi, w tym kierowcy, 
pracownicy zatrudnieni w ramach prac interwencyjnych (..) stosuje się równoważny system czasu pracy i jednomiesięczny okres rozliczeniowy’’. Ustalone godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy dla ww. pracowników są następujące: poniedziałek od 7.30 do 15.00 (7,5 godz.); wtorek od 7.30 do 15.00 (7,5 godz.); środa od 7.30 do 17.30 (10 godz.); czwartek od 7.30 do 15.00 (7,5 godz.); piątek od 7.30 do 15.00 (7,5 godz.). Pracownik zatrudniony na jednym z ww. stanowisk posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych „Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo”. W związku z powyższym: w jaki sposób pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego (lekki stopień) w ramach równoważnego systemu czasu pracy powinien ustalić czas pracy pracownika, skoro urząd pracuje po 7,5 lub 10 godzin dziennie, tak aby z jednej strony pracownik mógł wypracować obowiązujący go wymiar czasu pracy, a pracodawca działał zgodnie przepisami prawa? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:
Jeżeli na wniosek osoby zatrudnionej (niepełnosprawnej) lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę, to czas pracy osoby niepełnosprawnej może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2012 r., czas pracy osoby niepełnosprawnej, zaliczonej zarówno do znacznego, umiarkowanego jak i lekkiego stopnia niepełnosprawności, będzie wynosił maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W przedstawionej sytuacji, aby pracownik niepełnosprawny (lekki stopień) w ramach równoważnego systemu czasu pracy mógł wypracować obowiązujący go wymiar czasu pracy, a pracodawca działał zgodnie przepisami prawa, można oprzeć się na art. 16 powyższej ustawy, zgodnie z którym przepisów art. 15 nie stosuje się, gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (koszty tych badań ponosi pracodawca). Reasumując – jeżeli na wniosek osoby zatrudnionej (niepełnosprawnej) lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę, to czas pracy osoby niepełnosprawnej może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późniejszymi zmianami),
– Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1475).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa