Czy prawidłowe jest pobieranie od rolnika opłaty skarbowej za potwierdzenie faktur VAT za zgodność z oryginałem?

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 3 / 2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Na podstawie ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej (Dz. U. Nr 52, poz. 379 oraz z 2011 r. 106, poz.622, Nr 171, poz.1016 Nr 291, poz. 1707), rolnicy przez cały luty i sierpień bieżącego roku składają wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do wniosku rolnicy załączają oryginały faktur VAT za zakupione paliwo, a następnie występują o ich zwrot. 

Przy czym należy rozróżnić dwie sytuacje:

– Wniosek o zwrot faktur VAT w trakcie postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego.
– Wniosek o zwrot faktur VAT po zakończeniu postępowania w sprawie zwrotu podatku akcyzowego.

W przedstawionych sytuacjach pracownik potwierdza za zgodność z oryginałem sporządzone kserokopie faktur VAT i dołącza do dokumentów sprawy.

PYTANIE BRZMI:

Czy prawidłowym jest pobieranie od rolnika opłaty skarbowej za potwierdzenie faktur VAT za zgodność z oryginałem. Należy jednocześnie zaznaczyć, że gmina uzyskuje dotację celową na zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przez producentów rolnych oraz na pokrycie kosztów postępowania w sprawie jego zwrotu poniesionych przez gminy.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o opłacie skarbowej, opłacie skarbowej podlega wydanie zaświadczenia na wniosek (zainteresowanego).

Z art. 5 ust. 1 wynika, że obowiązek opłaty skarbowej ciąży m.in. na osobach fizycznych, jeżeli wystawiają (sporządzają) dokumenty, składają podania i załączniki do podań albo jeżeli na ich wniosek dokonuje się czynności urzędowych lub wydaje zaświadczenia (pozwolenie, koncesję). 

W świetle art. 6 ust. 1 pkt 1 obowiązek zapłaty opłaty skarbowej należnej od dokonania czynności urzędowych - z chwilą dokonania zgłoszenia lub wystąpienia z wnioskiem o dokonanie czynności urzędowej, a jeżeli w wyniku tej czynności ma być wydany dokument - z chwilą wydania tego dokumentu.
W „Wykazie przedmiotów opłaty skarbowej stawek tej opłaty oraz zwolnień” stanowiącym „Załącznik do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r.”, na mocy art. 4 będącego jej integralną częścią, w części II pkt 4 ustawodawca postanowił o tym, że opłata skarbowa od poświadczenia zgodności duplikatu, odpisu, wyciągu, wypisu lub kopii, dokonane przez organy administracji rządowej lub samorządowej lub archiwum państwowe, od każdej pełnej lub zaczętej stronicy wynosi 5,00 PLN.
Dokonując przełożenia powyższych przepisów na stan faktyczny przedstawiony w zadanym pytaniu zauważyć należy, że zarówno w przypadku sytuacji pierwszej, jak i drugiej, dokonanie przez organ administracji samorządowej czynności uwierzytelnienia za zgodność z oryginałem faktury następuje na wniosek rolnika.
Zatem, jak się zdaje, w ocenie autorki zastosowanie będą miały wyżej przytoczone przepisy prawa i opłacie skarbowej, w kwocie 3,00 PLN od każdej pełnej lub zaczętej stronnicy, powinna podlegać czynność ich uwierzytelnienia przez organ administracji samorządowej wykonujący ją na wniosek rolnika.

W świetle powyższego brak jest podstaw do uznania, że w niniejszej sprawie doszło do naruszenia prawa poprzez pobieranie od rolnika opłaty skarbowej za dokonywane, na wniosek rolnika, potwierdzanie faktur VAT za ich zgodność z oryginałem.

Monika Truksa

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa